Založ si blog

Mýtus slobodných a demokratických parlamentných volieb. . .

Myslíte si, že v súčasnosti sú parlamentné voľby v našom štáte slobodné a demokratické?
Terajšia predvolebná kampaň úplne rúca tvrdenie, že občania „slobodne a demokraticky“ volia svojich zástupcov do parlamentu.
Trestné oznámenia na nepohodlných predstaviteľov politických strán, vyvolávanie nenávisti a násilia, prenasledovanie a mediálne lynčovanie, zosmiešňovanie, hrubé útoky a osobné urážky nielen politických kandidátov, ale najmä voličov, presiahlo hranicu únosnosti.
Tí občania a voliči, ktorí úplne nepodľahli mediálnej manipulácii vidia, že výraz „slobodné voľby“ sa stali mýtom. Mýtom, ktorý politici bezostyšne zneužívajú, pretože mnohí ľudia sú náchylní viac veriť mýtom a senzáciám ako pravde, ktorú majú priamo pred očami.
Voliči veria, že si slobodne vyberajú svojich zástupcov. Ale je to tak?
Možno by to tak bolo, ak by si občania vyberali svojich zástupcov, ktorí by riadili štát z odborníkov, majúcich vedomosti a schopnosti, ale aj morálne predpoklady riadiť štát a ktorých by poznali a mali k nim dôveru. Takto zvolení zástupcovia občanov by niesli plnú zodpovednosť za svoje konanie a v prípade zlyhania, by boli odvolateľní priamo svojimi voličmi. Pri takomto spôsobe volieb, by sa jednalo o formu priamej demokracie, keď by sa občan skutočne podieľal na správe štátu.
V našom štáte však máme zastupiteľskú demokraciu, kde si ľudia volia svojich zástupcov z radov politických strán, ktoré ako máme možnosť vidieť, v súčasnosti vznikajú na politickú a najmä mocenskú objednávku.
Takže v týchto dňoch namiesto predvolebnej kampane prebieha tvrdý mocenský boj o ovládnutie štátu. Prebieha boj moci peňazí a mediálnej nadvlády, v ktorom občania ťahajú za veľmi krátky koniec povrazu mýtickej „slobody a demokracie“.
Pre mnohých politických predstaviteľov sa stali len nástrojom na zlegalizovanie moci a podľa toho sa k nim aj správajú. Je bežné, že množstvo voličov sa pre svoje názory , ktoré nie sú totožné s názormi politikov a ich prívržencov stáva skupinou nepohodlných. Stávajú sa „extrémistami, fašistami, komunistami, ovcami, ktoré žerú seno, lúzou, spodinou“ a pod. Stávajú sa obeťami rôznych útokov a urážania, znevažovania a dokonca už aj zastrašovania. Takže je len veľmi ťažké uveriť tomu, ako slobodné a demokratické voľby zmenia politickú kultúru a situáciu v našom štáte.
Mýtus „slobodných a demokratických volieb“, poukazuje aj na iné novodobé mýty, ktorým ľudia na Slovensku veria. Sú to novodobé mýty „o slobode slova a prejavu“, či o „ľudských právach a politických právach“, ale aj o „slobode politického presvedčenia“ a množstvo iných mýtov, ktoré nezodpovedajú pravde a skutočnosti.
Ktovie, ako dopadnú nasledujúce parlamentné voľby. Jedno je však isté. Nebudú ani slobodné, ani demokratické…

Článok pôvodne vyšiel na DAV DVA.

Niečo na tom Matovičovi je…

16.08.2022

Pred viac ako dvomi rokmi povedal, že je a bude šašom, ktorý vždy hovorí pravdu. Sociopatickým správaním a urážaním ľudí si znepriatelil väčšinu obyvateľov štátu, dokonca aj mnohých z tých, ktorí ho volili len preto, aby na Slovensku bola sranda. Hrubo sa vyjadruje na adresu prezidentky a koaličných partnerov vo vláde a v súčasnosti ho mnohí vinia za [...]

Minister Naď môže byť znechutený z politiky, ale…

08.08.2022

Ale, treba zdôrazniť, že je vrcholným predstaviteľom a tvorcom politiky z ktorej je znechutený. Preto by bolo vhodné položiť otázku: „Je minister Naď znechutený aj sám zo seba?“ Politická situácia na Slovensku je veľmi vážna, ale dá sa v súčasnosti ešte vôbec hovoriť o politickej situácii, či politike? Pretože to čo robí súčasná vláda, je iba [...]

Ak by to s tou ekológiou mysleli vážne, tak by ľuďom nevnucovali červy a nelikvidovali poľnohospodárstvo, ale…

25.07.2022

Ak chce človek riešiť problémy a niečo zmeniť, tak ich musí správne definovať a hľadať všetky možné riešenia. To platí aj o súčasnej situácii, keď na Slovensku a aj v mnohých iných štátoch reálne hrozí hladomor. Hladomor, ktorý nie je následkom klimatických zmien a vojny na Ukrajine, aj keď je to ľuďom médiami a politikmi takto podávané. [...]

facebook

Facebook zablokoval vplyvnú skupinu šíriacu dezinformácie o covide

19.08.2022 10:46

Zakladateľom skupiny Obrana zdravia detí (Children's Health Defense) je synovec amerického exprezidenta Johna F. Kennedyho.

Kim Jo-čong

Juhokórejský prezident by mal sklapnúť, vyhlásila sestra severokórejského vodcu

19.08.2022 10:00

Kim Jo-čong tak reagovala na opakovanú ponuku Jun Sok-jola, že je jeho krajina ochotná Severnej Kórei poskytnúť hospodársku pomoc výmenou za jadrové odzbrojenie.

Monika Jankovská

Proces s Jankovskou odročili, nebola jej včas doručená obžaloba

19.08.2022 09:44, aktualizované: 10:49

Sudca skonštatoval, že pokyn na doručenie obžaloby išiel zo súdu 2. júla, obžalovaná si však poštu nepreberala.

Platan

V malackom parku sa zlomil vyše 100-ročný platan, spadol na budovu vinárne

19.08.2022 09:38

Pri udalosti sa nikto nezranil. Mesto uzavrelo jeden zo vstupov do parku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,278
Celková čítanosť: 4727525x
Priemerná čítanosť článkov: 3699x

Autor blogu