Založ si blog

Jednoducho, píšem jednoducho. ..

Až dnes som všimla komentár pod jednou mojou básničkou uverejnenou tu na blogu.
Autor komentára ma v nej označil za „jednoduchú“. Možno si myslel, že ma tým urazí a aj tým, že považuje moju tvorbu za jednoduchú preto, že nie som uznávaná a slávna poetka, ktorej knihy sa vydávajú vo veľkých nákladoch a moje meno nesvieti vo vitríne slávy „celosvetovo uznávaných v básniacom odbore“.
Áno píšem jednoducho a nehanbím sa za to. Píšem pre normálnych ľudí. Píšem jednoducho preto, aby mi ľudia rozumeli a nemám potrebu vyvyšovať sa nad ostatných. Prečo by som to mala vôbec robiť? Každý človek ma svoje danosti a prednosti. Poznám intelektuálov, ktorí sú tak manuálne nešikovní, že by dokázali zomrieť od hladu, ale aj ľudí, ktorí píšu tak, ako počujú, či s gramatickými chybami, ale sú napríklad veľmi zručnými remeselníkmi.
Môžem napísať mnoho slov a fráz o ničom, ale budú to len prázdne slová bez významu, ktoré nezanechajú žiadny dojem. Nemám potrebu to robiť.
Koľko takých prázdnych slov a fráz denne čítame, či počúvame v médiách? Nedávajú ľuďom nič, možno len pocit sklamania z tých, ktorí ich píšu, či hovoria. Takéto prejavy nadradenosti zapríčiňujú mnohým ľuďom vnútorný pocit neistoty, že sú hlúpi a menejcenní ako tí, ktorí ich hovoria či píšu. Iní zas vidia v takýchto prejavoch intelektuálnu, duchovnú, ale morálnu jednoduchosť – nedostatočnosť, ale aj snahu manipulovať ľuďmi.
Môžem však písať o veľmi zložitých veciach jednoducho tak, aby im porozumeli mnohí. Pretože aj tie najzložitejšie veci a problémy, sú vo svojej podstate jednoduché. Majú jednoduché vysvetlenie, alebo riešenie. Takou je aj láska, o ktorej píšem v básničkách. Je zložitá a pritom jednoduchá, prostá. Áno bolo o nej napísaných toľko zaláskovaných klišé, až to niektorým prekáža. Možno aj preto, lebo to boli príliš vyumelkované, alebo prázdne a dehonestujúce frázy, ktoré obrali lásku o jej význam. Iným možno prekáža láska samotná a nechápu jej zmysel a dôležitosť v živote človeka. Alebo sú to ľudia, ktorí cítia len lásku k sebe samému a preto majú potrebu vysmievať sa z citov, ktoré iných napĺňajú a robia ich život krajším a lepším.
A práve preto netúžim po lacnej sláve a popularite. Čo je to sláva? Čo je to popularita? Netúžim po tom, aby boli moje slová tovarom, aby som bola ja tovarom, na ktorom by iní zarábali. Netúžim po tom, aby bolo moje meno vo vitríne slávy, ale túžim urobiť ľuďom radosť, spríjemniť im deň pár veršíkmi, alebo primäť ich zamyslieť sa nad podstatou života. Netúžim byť „hviezdou“, ktorej popularita je draho zaplatená stratou vlastného života, osobnej slobody, duše.
Tí, ktorí píšu vedia, aké je náročné písať o zložitých a náročných skutočnostiach, javoch a problémoch, jednoducho a zrozumiteľne. Aké je neľahké a dôležité vystihnúť ich podstatu v pár slovách a vetách tak, aby dokázali ľudí osloviť. Podať im svoje myšlienky tak, aby ich pochopili a aby si z nich dokázali niečo zobrať .
Jednoducho, preto píšem jednoducho.

„Dežo plní plán…“

07.03.2024

Pomyslela som si, keď som si prezerala nový cestovný poriadok, pretože mi v prvom momente pripomenul starý vtip o Dežovi, ktorý behal po stavbe s prázdnym fúrikom. Keď chlapi videli, že doň nič nenakladá, ani nevykladá, len s ním pojašene behá po stavenisku, začudovane na neho pozerali a keď sa ho spýtali čo to robí odpovedal: „Plním plán!“ Presne takto [...]

Na čom záleží?

06.03.2024

Dnes, v deň 549. výročie narodenia Michelangela Buonarrotiho, génia nielen doby minulej, ale aj tej súčasnej som premýšľala nad tým, kým človek môže byť a kým v skutočnosti je. A pred chvíľou, keď som z mojej obľúbenej zbierky Michelangelových básní Som ako mesiac vyberala báseň na zverejnenie, som si pri jej čítaní uvedomila, na čom záleží [...]

Župan Majerský cielene likviduje Prešovský samosprávny kraj…

06.03.2024

A začal verejnou autobusovou dopravou. V decembri som písala o tom, komu by mala slúžiť verejná autobusová doprava. V tom období nastali prvé problémy s autobusovou dopravou, ktorá minimálne dvadsať rokov ako tak slúžila občanom kraja a zabezpečovala im možnosť cestovať . Ku dňu 3.3. 2024, keď bol do praxe uvedený nový cestovný poriadok, sa situácia [...]

Robert Kaliňák

Kaliňák: Potrebujeme pravidlá účasti politikov na športových podujatiach

22.06.2024 14:23

Podľa opozičnej poslankyne Márie Kolíkovej by sa mali pravidlá využívania vládneho špeciálu jasne stanoviť.

FMG - Building HQ 3

V Andalúzii vedie slovenská firma jednu z najstarších zbrojoviek v Európe. Pozreli sme sa do zákulisia ich výroby

22.06.2024 14:00

Keď sa hovorí o mieste ako o jednom z kľúčových európskych centier obranného priemyslu, málokto si predstaví nenápadný areál kdesi na juhu Španielska. Už vôbec nečakáte, že tam budete počuť slovenčinu.

Polícia / Kontrola /

Rekord roka: Za volantom nafúkal 4,2 promile. Šoférovi od Košíc hrozí rok basy

22.06.2024 11:50

Policajná hliadka 37-ročného vodiča zastavila a kontrolovala v obci Bukovec v okrese Košice-okolie.

monolit

Ďalší záhadný monolit uprostred púšte. Polícia v Nevade ho rýchlo odstránila

22.06.2024 11:15

Ide o pokračovanie série takých prípadov, ktoré zatiaľ zostávajú nevysvetlené.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,395
Celková čítanosť: 5551303x
Priemerná čítanosť článkov: 3979x

Autor blogu