Založ si blog

Jednoducho, píšem jednoducho. ..

Až dnes som všimla komentár pod jednou mojou básničkou uverejnenou tu na blogu.
Autor komentára ma v nej označil za „jednoduchú“. Možno si myslel, že ma tým urazí a aj tým, že považuje moju tvorbu za jednoduchú preto, že nie som uznávaná a slávna poetka, ktorej knihy sa vydávajú vo veľkých nákladoch a moje meno nesvieti vo vitríne slávy „celosvetovo uznávaných v básniacom odbore“.
Áno píšem jednoducho a nehanbím sa za to. Píšem pre normálnych ľudí. Píšem jednoducho preto, aby mi ľudia rozumeli a nemám potrebu vyvyšovať sa nad ostatných. Prečo by som to mala vôbec robiť? Každý človek ma svoje danosti a prednosti. Poznám intelektuálov, ktorí sú tak manuálne nešikovní, že by dokázali zomrieť od hladu, ale aj ľudí, ktorí píšu tak, ako počujú, či s gramatickými chybami, ale sú napríklad veľmi zručnými remeselníkmi.
Môžem napísať mnoho slov a fráz o ničom, ale budú to len prázdne slová bez významu, ktoré nezanechajú žiadny dojem. Nemám potrebu to robiť.
Koľko takých prázdnych slov a fráz denne čítame, či počúvame v médiách? Nedávajú ľuďom nič, možno len pocit sklamania z tých, ktorí ich píšu, či hovoria. Takéto prejavy nadradenosti zapríčiňujú mnohým ľuďom vnútorný pocit neistoty, že sú hlúpi a menejcenní ako tí, ktorí ich hovoria či píšu. Iní zas vidia v takýchto prejavoch intelektuálnu, duchovnú, ale morálnu jednoduchosť – nedostatočnosť, ale aj snahu manipulovať ľuďmi.
Môžem však písať o veľmi zložitých veciach jednoducho tak, aby im porozumeli mnohí. Pretože aj tie najzložitejšie veci a problémy, sú vo svojej podstate jednoduché. Majú jednoduché vysvetlenie, alebo riešenie. Takou je aj láska, o ktorej píšem v básničkách. Je zložitá a pritom jednoduchá, prostá. Áno bolo o nej napísaných toľko zaláskovaných klišé, až to niektorým prekáža. Možno aj preto, lebo to boli príliš vyumelkované, alebo prázdne a dehonestujúce frázy, ktoré obrali lásku o jej význam. Iným možno prekáža láska samotná a nechápu jej zmysel a dôležitosť v živote človeka. Alebo sú to ľudia, ktorí cítia len lásku k sebe samému a preto majú potrebu vysmievať sa z citov, ktoré iných napĺňajú a robia ich život krajším a lepším.
A práve preto netúžim po lacnej sláve a popularite. Čo je to sláva? Čo je to popularita? Netúžim po tom, aby boli moje slová tovarom, aby som bola ja tovarom, na ktorom by iní zarábali. Netúžim po tom, aby bolo moje meno vo vitríne slávy, ale túžim urobiť ľuďom radosť, spríjemniť im deň pár veršíkmi, alebo primäť ich zamyslieť sa nad podstatou života. Netúžim byť „hviezdou“, ktorej popularita je draho zaplatená stratou vlastného života, osobnej slobody, duše.
Tí, ktorí píšu vedia, aké je náročné písať o zložitých a náročných skutočnostiach, javoch a problémoch, jednoducho a zrozumiteľne. Aké je neľahké a dôležité vystihnúť ich podstatu v pár slovách a vetách tak, aby dokázali ľudí osloviť. Podať im svoje myšlienky tak, aby ich pochopili a aby si z nich dokázali niečo zobrať .
Jednoducho, preto píšem jednoducho.

Niečo na tom Matovičovi je…

16.08.2022

Pred viac ako dvomi rokmi povedal, že je a bude šašom, ktorý vždy hovorí pravdu. Sociopatickým správaním a urážaním ľudí si znepriatelil väčšinu obyvateľov štátu, dokonca aj mnohých z tých, ktorí ho volili len preto, aby na Slovensku bola sranda. Hrubo sa vyjadruje na adresu prezidentky a koaličných partnerov vo vláde a v súčasnosti ho mnohí vinia za [...]

Minister Naď môže byť znechutený z politiky, ale…

08.08.2022

Ale, treba zdôrazniť, že je vrcholným predstaviteľom a tvorcom politiky z ktorej je znechutený. Preto by bolo vhodné položiť otázku: „Je minister Naď znechutený aj sám zo seba?“ Politická situácia na Slovensku je veľmi vážna, ale dá sa v súčasnosti ešte vôbec hovoriť o politickej situácii, či politike? Pretože to čo robí súčasná vláda, je iba [...]

Ak by to s tou ekológiou mysleli vážne, tak by ľuďom nevnucovali červy a nelikvidovali poľnohospodárstvo, ale…

25.07.2022

Ak chce človek riešiť problémy a niečo zmeniť, tak ich musí správne definovať a hľadať všetky možné riešenia. To platí aj o súčasnej situácii, keď na Slovensku a aj v mnohých iných štátoch reálne hrozí hladomor. Hladomor, ktorý nie je následkom klimatických zmien a vojny na Ukrajine, aj keď je to ľuďom médiami a politikmi takto podávané. [...]

Kim Jo-čong

Juhokórejský prezident by mal sklapnúť, vyhlásila sestra severokórejského vodcu

19.08.2022 10:00

Kim Jo-čong tak reagovala na opakovanú ponuku Jun Sok-jola, že je jeho krajina ochotná Severnej Kórei poskytnúť hospodársku pomoc výmenou za jadrové odzbrojenie.

Monika Jankovská

Proces s Jankovskou odročili, nebola jej včas doručená obžaloba

19.08.2022 09:44

Dôvodom je nedodržanie lehoty na prípravu.

Platan

V malackom parku sa zlomil vyše 100-ročný platan, spadol na budovu vinárne

19.08.2022 09:38

Pri udalosti sa nikto nezranil. Mesto uzavrelo jeden zo vstupov do parku.

zdruzena tkanivova banka UNLP

Košická univerzitná nemocnica kúpila z operačného programu nové prístroje

19.08.2022 09:00

Vďaka moderným technológiám za viac ako 100-tisíc sa zrýchli a skvalitní diagnostika ochorenia COVID-19 u pacientov, ale aj u zamestnancov UNLP.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,278
Celková čítanosť: 4727499x
Priemerná čítanosť článkov: 3699x

Autor blogu