Založ si blog

Vôňa starých časov. . .

Pred pár dňami sme išli s kolegyňou Jankou na autobusovú stanicu.
Do odchodu autobusu ostávala ešte hodná chvíľa, kúpili sme si zmrzlinu a sadli sme si na lavičku k staršej pani, ktorá si tiež pochutnávala na studenej dobrote.
Spýtala sa nás, kam cestujeme a ani nás nenechala odpovedať a začala rozprávať…
Rozprávať, kam cestuje, o tom ako ju čaká doma po smrti manžela už len psík. Aký je smutný keď odchádza na dlhšie, tak ako dnes, k lekárovi. Pýtala sa nás, či máme záhradky a ako sa nám darí pestovať uhorky. Hovorila o tom, že jej samotnej už toho veľa netreba, ale na záhrade sa aspoň trochu zabaví a má nejaké dobroty pre deti a vnúčatá.
O chvíľku k nám prišla jej suseda aj s vnučkou, po ktorú bola v škole. A zrazu, keď sa tie dve panie začali rozprávať, dýchla na mňa a na Janku, vôňa starých časov. Bolo to také aké som si pamätala z detstva, keď sa ľudia ešte dokázali porozprávať o všetkom možnom. Dozvedeli sme sa, aký lapaj je psík starej panej. Ako ju vyprevádza ku bráničke, keď ide do kostola, ako beťár čaká na nejakú dobrôtku, keď sa vracia domov. Ako sa delí s maškrtami, s mačkami od susedov.
Sedeli sme a počúvali. Keď sme nastúpili do nášho autobusu, uvedomila som si ten malý zázrak a premýšľala som o tom, čo sa stalo, prečo sa zo životov ľudí vytratila empatia, srdečnosť, zhovorčivosť, ale aj obyčajná úcta jedného voči druhému. Spoločné zdieľanie radostí aj starostí.
Tých pár minút na autobusovej stanici mi znova dalo za pravdu, že mnoho ľudí míňa drahocenný čas na nepodstatné veci, ktoré sú nám všetkým podsúvané, ako niečo dôležité a nevyhnutné pre náš život. Až tak, že ľudia tomu nakoniec uveria a zabúdajú na obyčajnú krásu života. Na čaro bežných drobností, z ktorých sa život skladá.
Už dlho si všímam, že ľudia sa prestali usmievať jeden na druhého, nepozdravia sa, susedia okolo seba prejdú ako cudzí ľudia. Boja sa, aby niekto od nich niečo nechcel, alebo ich bezočivo nevyužil, nezneužil ich dôveru. Uzatvárajú sa sami do seba, nechcú vedieť o nikom nič a ani to, aby o nich niekto niečo vedel.
Všímam si aj to, ako sa mnohí často neoprávnene vyvyšujú nad inými a vystavujú na obdiv svoj majetok. Mnohí takto dokonca súťažia, aby si dokázali vlastnú hodnotu. Ale tá sa neskrýva ani v drahej úprave domu, či luxusnej značke auta, alebo módnom oblečení a drahej dovolenke.
Hodnota človeka a jeho života sa skrýva v niečom úplne inom.
Nedávno som starú pani z autobusovej stanice stretla pri pošte. Spýtala som sa jej ako sa má, či sa cíti lepšie a ako sa má Bobík a čo dobrého mu kúpila. Usmiali sme sa na seba a videla som jej v očiach, že sa potešila.
Znova na mňa dýchla vôňa starých časov. Vôňa láskavosti, srdečnosti, obyčajnej ľudskosti.
Verím, že ju ešte stretnem a znova si pripomeniem tú chvíľu, ktorá vo svojej obyčajnej neobyčajnosti ukázala pravú podstatu života, o ktorú sa sami často dobrovoľne oberáme.

„Len ja sama“…

26.11.2023

V živote človeka prichádzajú chvíle, keď začne premýšľať o podstate a zmysle vlastného života, o tom kým je, čím je, akými hodnotami sa riadi a akou cestou života sa vybrať, aby mohol rásť po intelektuálnej, ľudskej aj duchovnej stránke. Takým obdobím v mojom živote bol čas, keď som ukončila preklad knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hmlovina [...]

Zlyhanie štátu aj spoločnosti vo vzdelávacom a výchovnom systéme

21.11.2023

„Výchova človeka je jemná práca, ktorá vyžaduje individuálnu analýzu a veľmi opatrný prístup. Doba, keď spoločnosti stačili nedbanlivo vychovaní ľudia, ktorých nedostatky sa ospravedlňovali dedičnosťou a vrodenou povahou človeka sa už dávno pominula. Dnes je každý zle vychovaný človek vizitkou celej spoločnosti a ťaživým omylom veľkého [...]

Ak chceme, aby ľudia rozumeli…

20.11.2023

Mali by sme hovoriť ich jazykom. Ľudským jazykom… Žiaľ, len málokto sa o to snaží a preto aj dnes každý hovorí iba tým svojím. Či sú to politici, ekonómovia, bankári, vedci, lekári, kňazi, filozofovia, umelci, novinári… Vzniká tak kakofónia jazykov, v ktorých úplne zaniká ten najdôležitejší. Ten jazyk, ktorému by mohli rozumieť všetci. Ten jazyk, [...]

Ahmad al-Džábir, COP28

Šéf COP28 popiera, že by spochybňoval závery vedcov o globálnom otepľovaní

04.12.2023 13:42

Postupné vyradenie fosílnych palív vrátane ropy, uhlia a zemného plynu je jednou z najspornejších tém prebiehajúceho summitu COP28 v Dubaji.

pracujúci, dôchodca, dôchodok, peniaze, počítač

Dôchodkyňa prišla o viac ako 23-tisíc eur. Chcela investovať do kryptomien

04.12.2023 13:22

70-ročná žena reagovala na ponuku, ktorú objavila na internete. Išlo však o podvod.

ÚVN SNP Ružomberok, nemocnica

Ktorá je tá najlepšia a najhoršia nemocnica na Slovensku? Pozrite si rebríčky

04.12.2023 12:18

Zverejnili hodnotenie slovenských nemocníc. Prvenstvo obhájili víťazi z minulého roka.

Bidovce Ukrajina odstavené kamióny, poľskí dopravcovia, protest

Kamióny čakajú na hranici s Ukrajinou až desať dní. Blokáda trvá už takmer mesiac

04.12.2023 12:18

Kamióny čakajú na vstup na Ukrajinu cez niektoré hraničné priechody v Poľsku až do desať dní.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,366
Celková čítanosť: 5348521x
Priemerná čítanosť článkov: 3915x

Autor blogu