Založ si blog

Čas ničnerobenia. . .

V uponáhľanej dobe, časovom strese a pri množstve práce sú takéto chvíľky vzácne a dokážu priniesť aspoň na pár minút oddych, relax a načerpanie nových síl.
Človek, tak dokáže úplne vypnúť od každodenného zhonu a urobiť si malú chvíľku pre seba, keď nemusí myslieť na pracovné povinnosti, starosti či iné problémy.
Keď je teplé počasie, rada si sadnem na lavicu na gánku a vypijem si tam kávu, alebo čaj v prítomnosti nášho havíka. Najskôr ho musím pomojkať a keď má pocit, že už som dostatočne oslintaná a zachlpená, tak si ľahne na rohožku pred dvere a ja si môžem vyložiť nohy na zábradie, v pokoji piť kávu a len tak sledovať dianie okolo seba.
Občas pozorujem hašterivé, drzé vrabce a mám pocit, ako keby sa pred mojimi očami odohrávali scénky z knihy Ľudmilky Podjavorinskej Čin-čin. Túto jar sme omladili a orezali veľkú vŕbu, na ktorej si robievali žúrky a videla som, že ich to veľmi nepotešilo, tak sa na čas odsťahovali do živého plota.
Mám rada chvíle, keď si pri práci v záhrade len tak sadnem do trávy a pozorujem mraky na oblohe, alebo prichádzajúcu búrku. Najskôr len tmavé mračná, ktoré sa zväčšujú a približujú a potom sivobielu clonu dažďa, za ktorú sa postupne skrýva okolie.
Rada pozerám cez okno keď prší a vidím ako kvapky dažďa padajú na rastliny v záhrade a rozprskávajú sa na listoch do strán, alebo pri búrke, keď dopadajú až na okno a vytvárajú na skle rôzne abstraktné obrazce.
Aj padajúci sneh, ktorý dokáže za pár chvíľ zmeniť krajinu na nepoznanie, alebo tancuje vo vetre svoj zvláštny tanec, kým dopadne na zem, má svoje čaro a dokáže vykúzliť pocit pokoja.
Každý z nás tieto chvíle prežíva inak. Dôležité je, aby sme si dokázali nájsť pár minút na čas ničnerobenia a mohli si tak oddýchnuť aj počas namáhavého dňa. Pretože neustály zhon a stres, dokáže poškodiť nielen zdravie, ale aj psychiku človeka.
Človek nie je stroj a má nárok aj na obyčajný oddych, aby dokázal zdravo existovať.
A možno by bolo dobré zamyslieť sa nad tým, prečo je táto doba taká uponáhľaná a stresujúca. Prečo je mnoho ľudí chronicky unavených a chorých. Prečo je čas ničnerobenia, tých obyčajných pár minút, pre mnohých taký vzácny…

Na čo sa to vlastne hráme?

26.02.2020

Pred pár dňami som bola na plese. Nie na takom tom, kde sa ľudia okázalo predvádzajú, ale kde mali ľudia radosť zo stretnutia, zatancovali si, zaspievali, zabavili sa. Tiež rada tancujem, aj keď viac »

Čas milovania. . .

24.02.2020

Pre mnohých krátky, pre mnohých dlhý. Pre mnohých dôležitý a pre iných bezvýznamný. Čas milovania. Pre niekoho ťažší ako ranné vstávanie a pre iných ľahký, ako letný opar nad riekou. viac »

Kde boli doteraz? Aha, sedeli v parlamente.

18.02.2020

Včera večer som si pozrela najnovšiu predvolebnú šou. Pán Kollár dával podmienky vláde a Smeru SD a pán Matovič pálil sviečky. Predvádzanie sa pána Kollára s fotkami štyroch ťažko chorých viac »

voľby 2020, virtuálne voľby

Voľby 2020 na Pravde. Sledujte s nami boj o parlament

27.02.2020 16:00

Prežite s Pravdou volebný deň aj noc, spoznajte víťazov a porazených, vypočujte si komentáre a názory. Budeme tu pre vás celý volebný víkend.

parkovanie, parkovacia politika, petrzalka,

Bratislavská parkovacia politika nastupuje. Ako ovplyvní realitný trh?

27.02.2020 15:08

Nástup platnosti celomestskej parkovacej politiky v Bratislave môže ovplyvniť realitný trh v budúcnosti.

putá / zatykač /

Hrozivá vražda v bratislavskom byte má dohru. Polícia obvinila 39-ročného Mareka

27.02.2020 13:36

Polícia obvinila 39-ročného Mareka z vraždy ženy v bratislavskom byte.

rusko

Šéf Markízy: Rozsudok v kauze zmenky je pozitívnym signálom pre investorov

27.02.2020 12:53, aktualizované: 16:16

Prokurátor Jozef Šanta v zmenkovej kauze hovorí o víťazstve nad bohorovnosťou. Advokát Marek Para vníma výšku trestu ako exemplárnu, neprimeranú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 902
Celková čítanosť: 2291996x
Priemerná čítanosť článkov: 2541x

Autor blogu