Založ si blog

Čas ničnerobenia. . .

V uponáhľanej dobe, časovom strese a pri množstve práce sú takéto chvíľky vzácne a dokážu priniesť aspoň na pár minút oddych, relax a načerpanie nových síl.
Človek, tak dokáže úplne vypnúť od každodenného zhonu a urobiť si malú chvíľku pre seba, keď nemusí myslieť na pracovné povinnosti, starosti či iné problémy.
Keď je teplé počasie, rada si sadnem na lavicu na gánku a vypijem si tam kávu, alebo čaj v prítomnosti nášho havíka. Najskôr ho musím pomojkať a keď má pocit, že už som dostatočne oslintaná a zachlpená, tak si ľahne na rohožku pred dvere a ja si môžem vyložiť nohy na zábradie, v pokoji piť kávu a len tak sledovať dianie okolo seba.
Občas pozorujem hašterivé, drzé vrabce a mám pocit, ako keby sa pred mojimi očami odohrávali scénky z knihy Ľudmilky Podjavorinskej Čin-čin. Túto jar sme omladili a orezali veľkú vŕbu, na ktorej si robievali žúrky a videla som, že ich to veľmi nepotešilo, tak sa na čas odsťahovali do živého plota.
Mám rada chvíle, keď si pri práci v záhrade len tak sadnem do trávy a pozorujem mraky na oblohe, alebo prichádzajúcu búrku. Najskôr len tmavé mračná, ktoré sa zväčšujú a približujú a potom sivobielu clonu dažďa, za ktorú sa postupne skrýva okolie.
Rada pozerám cez okno keď prší a vidím ako kvapky dažďa padajú na rastliny v záhrade a rozprskávajú sa na listoch do strán, alebo pri búrke, keď dopadajú až na okno a vytvárajú na skle rôzne abstraktné obrazce.
Aj padajúci sneh, ktorý dokáže za pár chvíľ zmeniť krajinu na nepoznanie, alebo tancuje vo vetre svoj zvláštny tanec, kým dopadne na zem, má svoje čaro a dokáže vykúzliť pocit pokoja.
Každý z nás tieto chvíle prežíva inak. Dôležité je, aby sme si dokázali nájsť pár minút na čas ničnerobenia a mohli si tak oddýchnuť aj počas namáhavého dňa. Pretože neustály zhon a stres, dokáže poškodiť nielen zdravie, ale aj psychiku človeka.
Človek nie je stroj a má nárok aj na obyčajný oddych, aby dokázal zdravo existovať.
A možno by bolo dobré zamyslieť sa nad tým, prečo je táto doba taká uponáhľaná a stresujúca. Prečo je mnoho ľudí chronicky unavených a chorých. Prečo je čas ničnerobenia, tých obyčajných pár minút, pre mnohých taký vzácny…

Testovanie ako demonštrácia moci. . .

28.10.2020

Po posledných pár dňoch, keď vidíme aký názor majú na celoplošné testovanie odborníci, osobnosti, ale aj bežní ľudia, je zrejmé, že celá táto akcia je len demonštráciou moci, ktorú dostala súčasná vláda v parlamentných voľbách. Práve na tejto akcii je viac ako zrejmé, na akej úbohej úrovni je celá naša politická scéna a kto všetko má prístup k moci, ktorú [...]

Pani prezidentka, Vám neprekáža porušovanie ľudských práv vo vlastnom štáte?

27.10.2020

Pani prezidentka, nie je to tak dávno, čo ste kritizovali porušovanie ľudských práv v Číne. A čo porušovanie ľudských práv v našom štáte, kde ste jeho hlavou? Je podľa Vás úplne normálne, keď najvyšší predstavitelia porušujú Ústavu SR a ľudské práva občanov v nej zakotvené? A nielen Ústavu, ale aj zákony SR. Dali ste najavo svoj nesúhlas s diktátorským [...]

Duša národa. . .

26.10.2020

V piatok večer, keď sa zotmelo, boli sme zapáliť sviečky na hroboch. Celý cintorín bol rozsvietený kahančekmi a ľudia mlčky chodili v ich mihotavom svetle okolo hrobov. Bol to zvláštny výjav, ktorý mi zovrel srdce a tlačil slzy do očí. Kedysi, keď som bola dieťa, chodili sme na Dušičky zapaľovať sviečky na hroby práve večer a miesto posledného odpočinku našich [...]

Boris Kollár, nehoda

Mikulec o Kollárovom "taxikárčení" s vládnou limuzínou zavádza

29.10.2020 06:26

Bezpečnostní analytici spochybňujú slová ministra Romana Mikulca, že chránené osoby môžu so sebou viezť hocikoho.

koronavírus, Česko, anonymous

ONLINE: Matovič si s lídrami EÚ pohovorí o rýchlotestoch a vakcíne

29.10.2020 05:55, aktualizované: 07:37

Lídri EÚ budú mať videokonferenciu, kde plánujú hovoriť o rýchlotestoch a distribúciu vakcín. USA budú mať vakcínu najskôr v ďalšom roku.

pocasie-29-10-2020

Studený front prichádza. Rátajte s dažďom aj väčšou zimou

29.10.2020 00:00

Teplé októbrové počasie vystrieda chladnejšie, postupne bude aj pršať. Keď sa vyčasí, tak sa aj zozimí.

SR NRSR prezidentka správa ombudsmanka Patakyová BAX

Čaputová o komunikácii v čase pandémie: Neprikrášľovať ani nepreháňať

28.10.2020 22:54

Komunikácia o pandémii musí podľa prezidentky spĺňať vysoké štandardy krízovej komunikácie a súčasťou je aj nestrašiť ľudí nad potrebnú mieru.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,058
Celková čítanosť: 3311302x
Priemerná čítanosť článkov: 3130x

Autor blogu