Založ si blog

Sviatok práce. . .

Keď pred tridsiatimi rokmi išli ľudia v bývalom, socialistickom Československu do prvomájového sprievodu, netušili, že je to posledný krát, keď išli takýmto spôsobom oslavovať „Sviatok práce“.
Netušili, že to, čo brali ako samozrejmosť a sociálnu istotu, už za pár mesiacov bude minulosťou.
Netušili, že znova nastane doba, keď význam „Sviatku práce“, dostane pôvodný význam, ako to bolo pred sto rokmi v roku 1889, keď na kongrese II. Internacionály v Paríži, bol práve 1. Máj ustanovený ako sviatok práce a všetkých pracujúcich.
Predchádzali tomu udalosti z roku 1886, keď v prvých májových dňoch vyšli do ulíc robotníci v Chicagu a žiadali osemhodinový pracovný čas. Demonštrácie boli krvavo potlačené a nastalo prenasledovanie robotníckeho hnutia po celých USA. Sedem vodcov hnutia bolo odsúdených na smrť a štyria boli aj popravení.
V bývalom Československu bol Sviatok práve prvý krát oslavovaný po jej vzniku v roku a v roku 1919 bol vyhlásený za štátny sviatok.
V súčasnosti sme sa znova ocitli v dobe, keď sa robotníci stávajú triedou, ktorej práva sú neustále potláčané, okliešťované a porušované.
Ocitli sme sa v dobe, keď znova vychádzajú do ulíc ľudia a žiadajú to, o čo ich nestále oberá nenásytnosť kapitalistického zriadenia. Keď znova musia tvrdo bojovať za znovunavrátenie ľudskej dôstojnosti.
Pred tridsiatimi rokmi, mnohí z tých, ktorí frflali, že musia ísť do prvomájového sprievodu, ani len nesnívali o tom, že budú musieť tvrdo bojovať o vlastnú existenciu a prežitie.
Netušili, že stratia prácu a sociálne istoty, ktoré mnohí brali samozrejmosť a dokonca sa z nich vysmievali.
Netušili, aké to bude ťažké hľadať prácu, alebo sa chodiť prihlasovať na úrady práce.
Netušili, že ak aj budú mať prácu, tak budú musieť pracovať dlhé hodiny, len aby uživili rodinu a budú od nej často odlúčení na dlhú dobu.
Doba sa od tej spred viac ako sto rokov, možno líši v technickej a technologickej vyspelosti a tým, že robotníci sa nazývajú operátormi výroby, ale nelíši sa v tom, ako sa správajú tí, ktorí žijú a bohatnú z práce ľudí. Nelíši sa v tom, ako sa znova začalo pohŕdať pracujúcou triedou a prácou, ktorú vykonávajú.
Oficiálna propaganda sa snažila zo Sviatku práce urobiť komunistický sviatok a písalo sa o tom, ako komunisti tento sviatok ukradli, ale pravda je iná.
Sviatok práce vznikol práve kvôli neľudskému vykorisťovaniu človeka človekom a len odvaha ľavicových a socialistických robotníckych hnutí a združení a vznik Komunistickej strany v mnohých krajinách, dávali ťažko pracujúcim nádej na normálny život.
A práve preto je dôležité, aby sme tento sviatok oslavovali a dali mu znova jeho pôvodný význam.
Pretože znova žijeme v dobe, keď sú tvrdo potláčané základné ľudské práva, ktoré „nesmú“ byť nadradené obchodným záujmom a právam bezbrehého konzumu.

Zdroje:
http://www2.teraz.sk/magazin/vacsina-sveta-slavi-sviatok-prace-1-maj/322493-clanok.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sv%C3%A1tek_pr%C3%A1ce
https://style.hnonline.sk/kultura/953287-socialisticky-1-maj-so-sovietskym-zvazom-na-vecne-casy-a-nikdy-inak
https://zivot.pluska.sk/clanok/16838/z-1-maja-urobili-oslavy-rezimu-nacisti-a-komunisti-povodny-vyznam-bol-iny

Pár slov o referende a nielen o ňom…

18.01.2023

Pár dní premýšľam, či sa mám vyjadriť k otázke referenda, alebo nie. Kým mainstreamové médiá referendum viac-menej ignorujú a prinášajú informácie o mocenských rošádach našej ne-vlády a vyjadrenia politikov o tom, ako vláda v demisii musí pomáhať občanom štátu, tak v alternatíve a na soc. sieťach prebiehajú diskusie zástancov aj odporcov referenda. [...]

Stačí? .. .

08.01.2023

Stačí povedať iba pár slov, keď sa mení svet v nás? Stačí sa iba pozerať len tak do očí, keď sa duša chveje žiaľom? Stačí sa iba usmiať na život, keď uteká ako splašené zviera? Stačí sa iba ticho modliť, keď spolu s dušou zomiera aj svet? Stačí sa iba obzrieť za tiene smútku, keď sa rodí nové svetlo? Stačí povedať iba pár slov, keď k nám [...]

Svetlo. . .

20.12.2022

Vonku sa rozvidnelo a nočnú tmu vystriedalo denné svetlo. Napriek tomu panuje zvláštna zimná, pochmúrna atmosféra. Prudký vietor strháva posledné zvyšky lístia, ktoré ešte ostalo na prastarej jabloni. Veľké záveje snehu odolali minulotýždňovému dažďu a silný mráz vytvoril z kaluží malé ľadové jazierka. V takýchto chladných, tmavých dňoch si [...]

Vladimir Putin / Naftali Bennett /

Putin sľúbil, že nezabije Zelenského, tvrdí izraelský expremiér Bennett

05.02.2023 10:36

V prvých týždňoch ruskej agresie sa Bennett snažil pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi oboma stranami konfliktu.

nemocnica, lekar, pacient, zdravotnictvo, cakaren,

Slovenskí lekári jej odporučili spísať závet. Dnes sa radšej lieči v Česku

05.02.2023 10:00

Vzhľadom na situáciu v slovenskom zdravotníctve mnohí lekári podľa onkologickej pacientky rezignovali a niektorí sa stali surovými.

Igor Matovič, parlament, OĽaNO

Budú nákupy v nedeľu minulosťou? Argumentom je viera aj matky, podporu vyjadril Smer aj OĽaNO

05.02.2023 09:00

Prieskumy hovoria inak a rezort financií má výhrady. Pri návrhu sa prvýkrát skrížili cesty Smeru a OĽaNO. S návrhom nesúhlasí SaS ani Hlas.

čína, balón, špionáž

VIDEO: Pozrite si americkú strelu, aká zničila čínsky špionážny balón

05.02.2023 08:55

USA zničili vo svojom vzdušnom priestore americký špionážny balón.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,290
Celková čítanosť: 4936562x
Priemerná čítanosť článkov: 3827x

Autor blogu