Založ si blog

Perníkový tatko. . .

Pred pár rokmi som začala sledovať prvé časti tohto seriálu na jednej z tv staníc. Prestala som. Mala som pocit, že je divný a plný násilia.
Prednedávnom som si ho pozrela celý. Príbeh stredoškolského učiteľa chémie, ktorý aby uživil rodinu, brigádoval v autoumývarke, pozná mnoho divákov.
Walter White, ktorý má päťdesiat rokov, postihnutého syna stredoškoláka a s manželkou čakajú po rokoch dieťa sa dozvie, že má rakovinu pľúc. Pri policajnej protidrogovej razii, na ktorú ho na jeho narodeniny zoberie jeho švagor, zachráni svojho bývalého žiaka Jesseho Pinkmana, drogového dealera a variča pervitínu…
Tak sa začína, možno pre mnohých banálny príbeh…
Ale…
Tento príbeh ukazuje to, ako v skutočnosti vyzerá naozajstný „Americký sen“.
Napríklad to, čo sa stane, ak človek vážne ochorie a zdravotné poistenie na liečbu nestačí. Nebude dlho trvať a podobnú zdravotnú starostlivosť budeme mať aj na Slovensku. Tam spejeme napríklad tým, že nemocnice vlastnia súkromné spoločnosti, zdravotné poisťovne môžu vykazovať zisk a zo zdravotnej starostlivosti, ktorá bola pred časom samozrejmosťou sa stáva výnosný biznis.
Ukazuje to, že peniaze sú omnoho horšou drogou ako samotný „modrý perník“, na ktorom sa tak fantasticky zarába. Máš ich – si niekto, nemáš – si lúzer…
Príbeh ukazuje to, aký je skutočný organizovaný zločin. Kým v skutočnosti môžu byť uhladení a vážení ľudia.
Ukazuje obludnosť zločinu. O tom aká je veľká, nás neustále informujú médiá. Ešte stále nie sú doriešené prípady mafiánskych vrážd a iných zločinov z deväťdesiatych rokov a terajšie zločiny za nimi nezaostávajú.
Príbeh Waltera Whitea je temným príbehom človeka, ktorý sa rozhodol stať zločincom, aby zachránil rodinu v existenčných problémoch.
Koľko je medzi nami takých Walterov Whiteov, ktorí riešia podobné problémy, ale na rozdiel od hlavného hrdinu, ich prekonávajú ako sa dá, poctivou prácou a slušným životom v medziach zákona?
Veľmi veľa…
Často premýšľam nad tým, aký by bol svet, ktorý by mal spravodlivý sociálny systém a v ktorom by neexistoval zločin.
Utópia? Asi áno. Pretože človek je zvláštny živočíšny druh. Keď sa má dobre a má vytvorené podmienky pre normálny život, neváži si to a dokáže ich sám zničiť. Ničí a zabíja vlastný druh pre zisk a často aj potešenie a v súčasnosti sa podieľa na vlastnej sebadeštrukcii.
Perníkový tatko… Mnohí namietnu, veď je to len fikcia, seriál.
Áno, je to len televízny seriál. Ale pri pozornom sledovaní vidíme oveľa viac ako dej samotný.
Vidíme to, že mnohé z tejto „fikcie“ sa deje priamo okolo nás. Len pred tým ešte stále zatvárame oči a tvárime sa, že je všetko v najlepšom poriadku.
Ale problémy sa tým, že sa tvárime, že ich nevidíme, nestratia a ani nevyriešia. Možno preto, že je veľa ľudí, ktorí si žijú na úkor iných svoj vlastný „americký sen“, kým tí ostatní musia žiť „slovenskú realitu“…
Zdroje:
https://www.csfd.cz/film/237486-pernikovy-tata/diskuze/
https://en.wikipedia.org/wiki/Walter_White_(Breaking_Bad)

„Z blata do kaluže a naspäť“ – mýtus o politike a politických stranách…

19.03.2023

Kedysi dávno som v jednej debate čítala názor, že politické strany sú potrebné (aj na Slovensku), kvôli pluralite politických názorov. Áno, je to známe klišé, ktorým sa neustále ospravedlňuje hojný výskyt politických strán a politikárčenia najmä v našom štáte. Čo však skutočne politika a politické strany znamenajú pre Slovákov posledných viac [...]

„Šoková terapia“

10.02.2023

Pred pár dňami, keď sa prevalil škandál, že súkromná televízia TA3 „stiahla“, čiže „scenzurovala“ rozhovor moderátorky Anky Žitnej s americkým ekonómom J. Sachsom v relácii „Tak takto“ som napísala krátky status s názvom „Neverte všetkému“, v ktorom som pár vetami pripomenula čitateľom, kto je J. Sachs a jeho činnosť po páde [...]

Pár slov o referende a nielen o ňom…

18.01.2023

Pár dní premýšľam, či sa mám vyjadriť k otázke referenda, alebo nie. Kým mainstreamové médiá referendum viac-menej ignorujú a prinášajú informácie o mocenských rošádach našej ne-vlády a vyjadrenia politikov o tom, ako vláda v demisii musí pomáhať občanom štátu, tak v alternatíve a na soc. sieťach prebiehajú diskusie zástancov aj odporcov referenda. [...]

SAMP/T

Časť talianskej opozície tvrdo kritizuje výcvik ukrajinských vojakov neďaleko Ríma

20.03.2023 21:42

Taliansko podľa opozície poskytovaním čoraz rozvinutejších zbraní prispieva k zvyšovaniu intenzity konfliktu na Ukrajine.

superpočítač, počítač, pc, procesor, CPU, intel, výpočtová sila, komputing

Nemecká rada pre etiku žiada limity na používanie umelej inteligencie

20.03.2023 20:36

Používanie umelej inteligencie by malo posilniť ľudský rozvoj, nie ho znižovať.

Francúzsko

Francúzska vláda prežila dve hlasovania o vyslovení nedôvery

20.03.2023 19:29, aktualizované: 19:47

Francúzska vláda v pondelok prežila dve hlasovania o vyslovení nedôvery v parlamente.

Remišová

Hlas vystavil Remišovej faktúru na 600 miliónov. Prihodil aj predražené vešiaky

20.03.2023 18:21

Nečerpá eurofondy a nakupuje predražené vešiaky, tvrdí Hlas o ministerke Remišovej. Podľa rezortu ide o osobnú pomstu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,292
Celková čítanosť: 4990774x
Priemerná čítanosť článkov: 3863x

Autor blogu