Založ si blog

Perníkový tatko. . .

Pred pár rokmi som začala sledovať prvé časti tohto seriálu na jednej z tv staníc. Prestala som. Mala som pocit, že je divný a plný násilia.
Prednedávnom som si ho pozrela celý. Príbeh stredoškolského učiteľa chémie, ktorý aby uživil rodinu, brigádoval v autoumývarke, pozná mnoho divákov.
Walter White, ktorý má päťdesiat rokov, postihnutého syna stredoškoláka a s manželkou čakajú po rokoch dieťa sa dozvie, že má rakovinu pľúc. Pri policajnej protidrogovej razii, na ktorú ho na jeho narodeniny zoberie jeho švagor, zachráni svojho bývalého žiaka Jesseho Pinkmana, drogového dealera a variča pervitínu…
Tak sa začína, možno pre mnohých banálny príbeh…
Ale…
Tento príbeh ukazuje to, ako v skutočnosti vyzerá naozajstný „Americký sen“.
Napríklad to, čo sa stane, ak človek vážne ochorie a zdravotné poistenie na liečbu nestačí. Nebude dlho trvať a podobnú zdravotnú starostlivosť budeme mať aj na Slovensku. Tam spejeme napríklad tým, že nemocnice vlastnia súkromné spoločnosti, zdravotné poisťovne môžu vykazovať zisk a zo zdravotnej starostlivosti, ktorá bola pred časom samozrejmosťou sa stáva výnosný biznis.
Ukazuje to, že peniaze sú omnoho horšou drogou ako samotný „modrý perník“, na ktorom sa tak fantasticky zarába. Máš ich – si niekto, nemáš – si lúzer…
Príbeh ukazuje to, aký je skutočný organizovaný zločin. Kým v skutočnosti môžu byť uhladení a vážení ľudia.
Ukazuje obludnosť zločinu. O tom aká je veľká, nás neustále informujú médiá. Ešte stále nie sú doriešené prípady mafiánskych vrážd a iných zločinov z deväťdesiatych rokov a terajšie zločiny za nimi nezaostávajú.
Príbeh Waltera Whitea je temným príbehom človeka, ktorý sa rozhodol stať zločincom, aby zachránil rodinu v existenčných problémoch.
Koľko je medzi nami takých Walterov Whiteov, ktorí riešia podobné problémy, ale na rozdiel od hlavného hrdinu, ich prekonávajú ako sa dá, poctivou prácou a slušným životom v medziach zákona?
Veľmi veľa…
Často premýšľam nad tým, aký by bol svet, ktorý by mal spravodlivý sociálny systém a v ktorom by neexistoval zločin.
Utópia? Asi áno. Pretože človek je zvláštny živočíšny druh. Keď sa má dobre a má vytvorené podmienky pre normálny život, neváži si to a dokáže ich sám zničiť. Ničí a zabíja vlastný druh pre zisk a často aj potešenie a v súčasnosti sa podieľa na vlastnej sebadeštrukcii.
Perníkový tatko… Mnohí namietnu, veď je to len fikcia, seriál.
Áno, je to len televízny seriál. Ale pri pozornom sledovaní vidíme oveľa viac ako dej samotný.
Vidíme to, že mnohé z tejto „fikcie“ sa deje priamo okolo nás. Len pred tým ešte stále zatvárame oči a tvárime sa, že je všetko v najlepšom poriadku.
Ale problémy sa tým, že sa tvárime, že ich nevidíme, nestratia a ani nevyriešia. Možno preto, že je veľa ľudí, ktorí si žijú na úkor iných svoj vlastný „americký sen“, kým tí ostatní musia žiť „slovenskú realitu“…
Zdroje:
https://www.csfd.cz/film/237486-pernikovy-tata/diskuze/
https://en.wikipedia.org/wiki/Walter_White_(Breaking_Bad)

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

tulene tuleň

Na pobrežie Kaspického mora vyplavilo až 1700 mŕtvych tuleňov

04.12.2022 22:15

Populácia týchto tuleňov klesla za posledné storočie o približne 90 percent, stávajú sa obeťami únikov ropy, pytliactva a nadmerného lovu.

Nehoda vozidla s nelegálnimi migrantmi

Pri tragickej nehode v Tornali vyhasli štyri životy

04.12.2022 21:20

K dopravnej nehode dvoch osobných motorových vozidiel došlo podvečer na ceste v Behynciach, časti Tornale.

vojaci ukrajinskí českí

Ukrajinskí vojaci už dorazili do Česka. Armáda im pomôže s výcvikom

04.12.2022 19:35

Podľa českej ministerky obrany je prioritou pomoc s výcvikom v záujme úspešného boja proti ruskému agresorovi.

Bratislava Vianočné Trhy Rozsvietenie Strom BAX

Hygienici upozorňujú, čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch

04.12.2022 19:05

Dôležitá je čistota pomôcok, vhodná ochrana vystavených nebalených pokrmov, či používanie jednorazových rukavíc.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4879804x
Priemerná čítanosť článkov: 3792x

Autor blogu