Založ si blog

Čas nádeje. . .

Prichádza potichu, nebadane, vo chvíľach, keď máme pocit, že už žiadna nádej nejestvuje a cítime sa ubití problémami, životom a beznádejou.
Deje sa tak v životoch mnohých nás, ale aj v spoločnosti.
Čas nádeje prichádza v malých, každodenných zázrakoch, ktoré často ani nedokážeme vnímať.
Prichádza v reakciách a v správaní ľudí, s ktorými prichádzame do kontaktu. Môžu to byť obyčajné rozhovory, pár slov povedaných v pravú chvíľu. Môžu to byť láskavé slová spojené s úsmevom, podaná ruka v podobe malej nezištnej pomoci, dobrá rada v ťažkej situácii, alebo obyčajné vypočutie a vyjadrenie empatie človeku, ktorý sa ocitol v ťažkej situácii.
Môže to byť malý zázrak v podobe zlepšenia zdravotného stavu, alebo finančnej situácie v podobe novej práce.
Môže to byť zlepšenie medziľudských vzťahov, alebo nájdeme nádej v podobe priateľstva s človekom, ktorý vstupuje do životov mnohých nás práve vtedy, keď takého človeka potrebujeme.
Čas nádeje v spoločnosti prichádza vtedy, keď sú ľudia utláčaní bezprávím, biedou, diktátom moci a peňazí, násilím a nezmyselným zabíjaním v mene falošných ideálov mocných sveta.
Čas nádeje prichádza s ľuďmi, ktorí často krát obetujú svoje vlastné pohodlie v prospech iných ľudí.
Prichádza s ľuďmi, ktorých myšlienky, odvaha a statočnosť bývajú nepochopené, pretože sú iní a odlišujú sa od ostaných tým, že vo svojej veľkosti ducha predbiehajú čas a dobu.
Žiaľ, my ľudia sme takí, že dokážeme nádej ničiť, vlastnou ješitnosťou, sebectvom, aroganciou a zbabelosťou.
Veď koľkí, obrazne napľuli do podávanej pomocnej ruky? Dokázali zradiť tých, ktorí im pomáhali, alebo za nich bojovali, len kvôli vlastnému prospechu? Dokázali pošpiniť dobré meno človeka, ktorý nezištne pomáhal?
Áno, my ľudia sme už takí. Túžime po nádeji, ale keď príde, dokážeme ju bez rozmýšľania zničiť, nielen sebe, ale aj tým, ktorí nás obklopujú.
Čas nádeje a nádej samotná nie sú samozrejmosťou a je len na nás, či ich dokážeme využiť a zmeniť nielen vlastné životy, ale aj spoločnosť.
Je len na nás samotných, či ešte dokážeme vnímať ponúknutú šancu na zmenu, alebo budeme len frfľať, nadávať na život a spoločnosť, alebo sa budeme sami snažiť riešiť problémy, nielen tie naše súkromné, ale aj tie, ktorými je zavalená celá spoločnosť.
Čas nádeje, je veľmi vzácnym časom a prichádza aj teraz. Naša vlastná budúcnosť ukáže, ako sme tento čas dokázali využiť na zmenu spoločnosti, na záchranu našich životov a záchranu budúcnosti našich potomkov, na záchranu celej planéty.

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

Si Ťin-pching

Potlačí režim covidové protesty? Si Ťin-pching má problém, tvrdí expert z Harvardu

01.12.2022 07:00

Čo demonštrácie proti covidovým opatreniam znamenajú pre čínsky komunistický režim?

Rusko, Ukrajina

ONLINE: Príď na Ukrajinu. Zelenskyj vyčíta Muskovi, že hovorí o tom, čo nevidí

01.12.2022 06:00, aktualizované: 07:32

"Ak chcete pochopiť, čo tu Rusko urobilo, príďte na Ukrajinu a uvidíte to na vlastné oči," odkázal Zelenskyj Muskovi.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia Buča UARUS

Správa z Charkova: Keď zapnú prúd, bojím sa, že vyhoríme

01.12.2022 05:45

Pred desiatimi minútami nabehla elektrina, nemali sme ju šestnásť hodín. Hádajte, čo som urobila ako prvé?

30november2022 Vlada Podpis Lekari 4919703u

Lekári si presadili vyššie platy, Matovič ich naďalej urážal. Kríza ešte nie je úplne zažehnaná

30.11.2022 22:38

Hoci sa vláda dohodla s lekármi, potlesku sme sa nedočkali. Memorandum je síce podpísané, realita v nemocniciach ešte môže prekvapiť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4876548x
Priemerná čítanosť článkov: 3789x

Autor blogu