Mať srdce. . .

Srdce máme všetci, bez neho by bol život nemožný. Preto, keď je choré robíme všetko, aby fungovalo aj za pomoci liekov, alebo kardiostimulátorov, v najhoršom prípade je nutná transplantácia.
Ale najdôležitejšie je „mať srdce“. Tak sa stávame bytosťami, ktoré cítia a milujú.
O niektorých ľuďoch sa hovorí, že sú bez srdca, alebo ho majú kameňa, či z ľadu.
Sú to emocionálne chladní ľudia, ktorí síce premýšľajú logicky, ale nedokážu sa vcítiť do ľudskej bolesti, nevedia, čo je jednoduché šťastie, nevedia pochopiť lásku.
Neviem, čo spôsobuje, že niekomu stvrdne srdce na kus kameňa, alebo ľadu. Možno je to veľká bolesť, ktorú musí človek prežiť, alebo zlo, ktoré je ukryté v každom z nás. Ak mu dáme prednosť pred dobrom, tak srdce môžeme stratiť a to nenávratne.
Mať srdce znamená, že ho dokážeme otvoriť všetkým tým, ktorí potrebujú pomoc a neodkopneme ich práve vtedy, keď sa cítia osamelí, opustení a bezradní.
Mať srdce znamená, že dokážeme nezištne milovať a odpúšťať tým druhým, keď nás rania a ublížia nám.
Mať srdce znamená, darovať ho tým, ktorí o to stoja a túžia byť milovaní.
Mať srdce znamená, chápať ľudskú bolesť, vžiť sa do nej a byť empatický. Chápať ľudské slabosti a neodsudzovať ľudí za ne, ale radšej im byť na blízku a pomôcť.
Mať srdce znamená, dokázať sa usmiať aj cez slzy a psychicky podržať a podporiť tých, ktorí padajú na dno a nedovoliť im tam padnúť.
Mať srdce znamená mnoho. Pre každého z nás možno niečo iné.
Mať srdce znamená byť ČLOVEKOM.

P.S. Vďaka milý antisimurdaa za inšpiráciu…

Politický kanibalizmus

04.08.2026

Predvolebná kampaň na Slovensku je v plnom prúde, aj keď to, čo predvádzajú predstavitelia celého politického spektra, sa dá iba ťažko nazvať predvolebnou kampaňou. Politici si robia výlety po Slovensku a znova objavujú plebs, vlastne potencionálnych voličov. Obliekajú si kroje, chodia do krčiem v snahe priblížiť sa čo najviac k občanom a zapáčiť sa im. [...]

Alternatíva a „alternatíva“…

23.06.2026

Minulý týždeň som na sociálnych sieťach a v niektorých alternatívnych médiách zachytila podivnú „vojnu jej predstaviteľov“, ktorá začala tzv. „alternatívu“ rozdeľovať. Nie, nebudem sa tu rozpisovať o aktéroch tejto „vojny“, ale o tom, čo ukázala nielen o tých, ktorí sa hrajú na predstaviteľov „alternatívy“, ale aj o spoločnosti [...]

Slavjan

04.05.2026

„Duša národa ešte stále žije“, pomyslela som si, keď sa začítala a neskôr započúvala do básnickej zbierky Radovana Masára „Slavjan“. Básnická zbierka „Slavjan“ nie je rozprávkovým dielom plným mytológie a idealizácie Slovanov, naopak je to to dielo, ktoré ukazuje drsnú a krutú pravdu o národe pred ktorou si mnohí ľudia, politici a najmä [...]

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,458
Celková čítanosť: 6584830x
Priemerná čítanosť článkov: 4516x

Autor blogu