Čo je podstatou kapitalizmu?

Podstatou kapitalizmu je zisk, čím väčší tým lepšie.
Ale aký význam má toto zriadenie v ktorom teraz žijeme pre náš osobný rozvoj a celkovo pre morálny, sociálny a duševný rast ľudstva?
Nenávidený a opľúvaný socializmus mal vo svojej podľa niektorých „zvrátenej“ ideológii jeden taký zvláštny bod a tým bol „harmonický vývoj osobnosti“.
Možno preto boli v minulom „režime“ podporované rodiny, školstvo aj umenie.
Po nástupe kapitalizmu a s ním spojenej slobody a demokracie sa rodina, vzdelávanie a umenie stali nepodstatnými.
Podstatnými sa stali peniaze, zisk, moc…
Človek sa stal objektom lacnej práce a zdierania. Ľudia, ktorí nežili v minulom režime nedokážu porovnávať.
Mladí sa smejú z „komunizmu“ a kritizujú ho. Nechápu, že sa sami stali obeťami práve toho „zisku“…
Myslia si, že bežný štandard života je deň strávený v práci od rána do večera, alebo na smeny a večer nejaká tá lacná zábava. Víkend, ak ho náhodou netrávia v práci, spojený tiež len zo zábavou.
Ten obrovský technologický a technický rozvoj, ktorý mal priniesť ľuďom menej práce a viac voľného času, ktorý by potom mohli napríklad venovať vlastnej rodine, ich o čas čoraz viac oberá.
Niekde sa stala chyba.
Ako bolo možné, že v nenávidenom socializme ľudia mali čas na svoje rodiny, mali čas na seba, mali čas na koníčky, zábavu, šport, umenie?
Ako bolo možné, že mladí ľudia mali budúcnosť a zakladali si rodiny, mali deti?
Ako bolo možné, že ľudia, mali to vzácne, čo teraz nemajú? ČAS…
Nebude to tým, že všetky tie zázraky vedy a techniky sú určené na čoraz väčšie zotročenie ľudí?
Koľko ľudí trávi svoj voľný čas ak ho majú v prírode so svojou rodinou a koľkí sa unavení, vyšťavení z driny len zvalia večer pred televízor, kde vysielajú hlúposti a reklamy, ktoré ich presviedčajú o tom, že neviazaný spôsob života a hmotné statky, ktoré vlastnia sú tým najdôležitejším, čo v živote majú?
Koľko mladých ľudí si zakladá rodinu a koľkí po tridsiatke sú stále slobodní, pretože vedia, že nemajú budúcnosť?
Tvrdenie, že kapitalizmus je tým najlepším spoločensko-ekonomickým systémom, aký ľudstvo má, pretože iný nie je, je propagandou tých, ktorí sa snažia ľudí držať v otroctve kapitálu.
Aký prínos má kapitalizmus pre celé ľudstvo?
Sú miliardy chudobných, vojny, prevraty, korupcia, zdieranie, chamtivosť, závisť a nenávisť vôbec nejakým prínosom?
Prečo sa kapitalistická spoločnosť, ktorá o sebe tvrdí, že je nositeľkou hodnôt slobody a demokracie, snaží zničiť všetky krajiny, kde ľudia majú sociálne istoty a žijú v pokoji?
Aký je hodnotový systém kapitalizmu, keď ľudský život nemá žiadnu cenu a ľudia sú len zdrojom „zisku“ a pohodlného života „pár vyvolených“?
Čo je skutočnou podstatou kapitalizmu?

Myšlienky na nedeľu – Boží – Stvoriteľov zámer…

22.03.2026

V živote človeka často prichádzajú chvíle, keď začína premýšľať nad Božím- Stvoriteľovým zámerom. Niekto ho začne hľadať vo chvíľu, keď sa mu zdá, že prišiel o všetko. Iný ho hľadá vtedy, keď sa smer jeho života uberá odlišným spôsobom ako si ho predstavoval. Ďalší o ňom začne premýšľať až na sklonku života. Žiaľ, často sa nájde [...]

V tmavomodrých snoch…

01.03.2026

V tmavomodrých snoch naše duše prepletené jemnými vláknami osudu hviezdnej pavučiny tancujú nekonečný tanec lásky ľahkosti bytia večnosti a náš smiech sa mení na tisíce pierok anjelských krídel rozosiatych ako hviezdny prach na nočnej oblohe... Devana Slnovratovo 27. 2. 2026 Báseň bola zverejnená na: Belobog.sk

Čo v skutočnosti odhaľujú Epsteinove spisy?

26.02.2026

Pred pár dňami som si pozrela film Miloša Formana „Goyove prízraky“ o živote slávneho maliara v čase španielskej inkvizície, ale aj Španielskej vojny o nezávislosť. Mnohí si v tomto momente položia otázku, kde vidím súvislosť medzi spomínaným filmom a „Epsteinovými spismi“. Film aj spisy ukazujú to najdôležitejšie a to, že hoci [...]

SR MV MZ Šaško Šutaj Eštok Drogy TK BAX

Vnútro prepusteným upratovačkám pribalí štedrejšie odstupné, niektorým ponúknu inú pozíciu

25.03.2026 17:52

Niektorým ponúkli prácu u externého poskytovateľa služieb.

nehoda auto záchranári hasiči

Medzi košickou Barcou a Valalikmi došlo k vážnej nehode, úsek je uzavretý

25.03.2026 17:22

Vodič osobného vozidla zostal po zrážke s nákladným autom vo vozidle zakliesnený.

ruski ziaci

Čo zločinecké skupiny ukradnú, to ruské deti vojakom vyrobia. Nemajú na výber, lebo musia

25.03.2026 17:22

Celkovo školy vyrábajú 57 druhov vybavenia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,452
Celková čítanosť: 6348025x
Priemerná čítanosť článkov: 4372x

Autor blogu