Nedávno som videla zaujímavý dokument o Ernestovi Che Guevarovi.
V závere filmu sa hovorilo aj o známej fotke Alberta Kordu „Guerrillero Heroico“, ktorá urobila z Che Guevaru nielen symbol ľavicovej revolúcie, ale najmä módnu ikonu.
Podobizeň mladého muža v baretke s pohľadom plným bolesti a hnevu zdobí mnohé miesta a mladí ľudia ju radi nosia na oblečení.
Čo ma však najviac zarazilo, bolo to, ako je mladými ľuďmi vnímaná revolúcia. Odpoveď bola „robiť bordel“.
Mladí ľudia vedia, že podobizeň muža, ktorého nosia na tričkách je symbolom nejakej revolúcie, ale ani netušia akej, pretože aj z revolty sa stala módna a imidžová záležitosť.
Zničiť meno, zdehonestovať symboliku a význam mnohých hodnôt je veľmi jednoduché.
Stačí ich zabaliť do pozlátka klamstiev, urobiť z nich nástroj moci a zastrašovania, alebo démonizovať rôznymi lžami, urobiť z nich módny trend, na ktorom sa veľmi dobre zarába.
Podobne sa to stalo aj s pojmami Láska, Sloboda, Demokracia.
Dnes sa už málokto zamyslí, čo v skutočnosti znamenajú.
Prečo je tomu tak?
Západná civilizácia sa stala otrokom povrchnosti a to hlavne kvôli tomu, aby ľudia prestali premýšľať o hodnotách, o ich význame, dôležitosti. Pretože ak ľudia premýšľajú, tak sa aj pýtajú, sú nespokojní a žiadajú zmenu.
Nástup povrchnosti po revolúcii bol veľmi rýchly. Ľudia po nej priam bažili. Dychtili po pozlátku západu a neuvedomovali si, čo je v ňom zabalené.
Zrazu mali možnosť nakupovať tovar podpriemernej kvality, ktorý bol vyrábaný len kvôli zisku, ale bol krásne a lákavo zabalený.
Televízie začali prinášať povrchný program, taký, aby sa ľudia ani nemuseli zamýšľať nad tým, čo v skutočnosti vidia. Nekonečné seriály plné intríg a špiny, zvláštnych medziľudských vzťahov a plytkých citov, otupujú vnímanie skutočnej lásky a reálneho života.
Rôzne reality show robia z ľudí otrokov konzumu a priemernosti. Média pretláčajú do popredia ľudí bez morálky a charakterových vlastností, robia z nich celebrity a hviezdy.
Filmy, seriály a pc hry plné brutality, násilia a vraždenia, zabíjajú v ľuďoch ich ľudskosť, súcit.
Pomocou nových technológií a médií sa z ľudí stáva stádo, ktoré nedokáže medzi sebou normálne komunikovať.
Ľudia sa vďaka povrchnosti stávajú egoistami bez štipky citu. Strácajú záujem o skutočné poznanie a múdrosť, ktoré by ich dokázali posunúť vpred. Nezaujíma ich to, čo by z nich mohlo urobiť lepších ľudí. Stačí im lacná zábava a kus žvance, chlieb a hry.
Kvôli povrchnému vnímaniu sveta a života si zakladajú na vlastnom výzore, na tom čo vlastnia a stavajú medzi sebou obrovské múry, či už okolo svojich domov a pozemkov, ale aj v medziľudských vzťahoch.
Povrchnosť robí z ľudí otrokov konzumu, ale aj ľahostajnosti a hlúposti, ale najmä ľahkej manipulovateľnosti.
Premýšľala som nad tým, ako by sa tváril Che Guevara dnes, keby videl, kam sme dokázali zájsť.
Znova by mal pohľad plný hnevu. Možno aj preto, že tí ktorí nosia jeho podobizeň na tričkách nevedia o ňom vôbec nič. Nevedia o ideáloch, za ktoré bojoval. Možno vedia len to, že bol kontroverznou postavou a nariaďoval popravy, ako je dnes veľmi moderné zdôrazňovať a „robil bordel“, ale aj to je znak povrchnosti v tom ako sú podávané informácie o ňom a nielen o ňom. Aj to, akým spôsobom sú informácie v dnešnej dobe podávané spôsobuje povrchné myslenie ľudí. Často sú podsúvané len útržky, polopravdy, účelové klamstvá a propagácia a ľudia už ani nemajú záujem pátrať po celkových informáciach a pravde.
Mnohí z tých, ktorí nosia Che Guevarovu podobizeň na oblečení ani netušia, aký systém vládol v čase jeho zatknutia v Bolívii, keď tajným poradcom prezidenta, generála Barrientosa bol známy nacista „mäsiar z Lyonu“ Klaus Barbie, ktorý sa dostal do Južnej Ameriky pod ochranou CIA a podieľal sa na prenasledovaní a mučení mnohých ľudí. Možno by boli prekvapení, že zatknutie a popravu Che Guevaru riadil dôstojník CIA, Felix Rodrigues.
Vďaka povrchnosti ľudstvo stratilo jedinečnú možnosť intelektuálneho duchovného rastu a napredovania.
Zdroje:
Wikipedia
Klaus Barbie
Che Guevara
a iné…
on to vedel https://www.youtube.com/watch?v=_OrQ2ZRGLso... ...
Guevara nikdy nebol v Angole. V Angole bojovalo ...
Keď si prečítaš o Che Guevarovi viac - ...
Lepšie bude keď napíšeš o ňom BASEN ...
Výborné !!! ...
Celá debata | RSS tejto debaty