Založ si blog

Hmlovina Andromedy

 

S románom Ivana Antonoviča Jefremova Hmlovina Andromedy som sa prvýkrát stretla pred mnohými rokmi v detskom veku. Dej sa mi páčil rovnako ako aj hlavní hrdinovia, ktorí mi vtedy pripadali veľmi odvážni, ale aj zvláštne vážni. Mnohým veciam a dejom v knihe som však nerozumela a mnohé môj detský rozum nechápal. Nevedela som si predstaviť, ako sa planéta Zem mohla ocitnúť na pokraji zničenia a prečo sa ľudstvo rozhodlo pre radikálnu zmenu. Vtedy v čase môjho detstva sme žili v relatívnom mieri a pokoji. Dnes je však všetko úplne iné.

 

Ilustračný obrázok: TORDEN

 

Dnes sme skutočne ocitli nie vo fiktívnej románovej, ale v reálnej Ére rozdeleného sveta, ktorú takto nazval Ivan A. Jefremov vo svojich románoch Hmlovina Andromedy  a Hodina býka.

Dnes viem, že človek aby mohol porozumieť  tomu čo sa okolo neho deje, musí nielen vyrásť z detského veku, ale musí rásť aj intelektuálne a duchovne.

Dnes viem, že román, ktorý mi v detstve pripadal ako zaujímavé sci-fi, je v skutočnosti filozofický román s hlbokým humanistickým posolstvom.

Dnes viem, že Hmlovina Andromedy je nielen kronikou histórie ľudstva, ktorej sme súčasťou, ale aj tej, ktorú môžeme ako ľudstvo vytvoriť, ak dokážeme pochopiť význam a zmyslel  vlastného života, spoločnosti, celého ľudstva.

Dnes viem, že Ivan Antonovič Jefremov, bol nielen skvelý vedec, spisovateľ, génius svojej doby a vizionár, ale najmä Človek, ktorý ponúkol človeku v Hmlovine Andromedy návod na prežitie ľudstva a na jeho záchranu. Návod na vytvorenie zdravej a funkčnej, ľudsky a sociálne spravodlivej spoločnosti. Spoločnosti, ktorá nám môže v týchto chvíľach pripadať ako niečo veľmi vzdialené a takmer nedosiahnuteľné.

Doba Rozštiepenia našej spoločnosti je spôsobená tým, že aj my sme sa ocitli  v obrovskom nebezpečenstve tak, ako posádka hviezdoletu Tantra, ktorá mala zistiť, čo sa stalo s planétou, ktorá sa náhle odmlčala a prerušila spojenie s Veľkým okruhom. Kým pre posádku Tantry sa na ceste späť na Zem od mŕtvej planéty nebezpečenstvom stala ťažko spozorovateľná obrovská „Železná hviezda“, ktorá vesmírnu loď s posádkou pritiahla na svoj  temný  povrch obrovskou gravitačnou silou, tak pre ľudstvo sa stala rovnakým nebezpečenstvom obrovská príťažlivosť egoizmu, moci, chamtivosti, ktorá zo Zeme vytvára rovnako temné miesto, plné nástrah a nebezpečenstva. Vymaniť sa z príťažlivosti a chápadiel tmy a zla bude nadľudský výkon, ktorý si bude vyžadovať obrovské úsilie, spájanie síl a znalostí, ale aj viery v úspech a dôvery človeka človeku. Inak nás príťažlivosť tmy a zla úplne pohltí a zničí, alebo zraní  a paralyzuje tak veľmi, že v nás ostane iba malý náznak skutočného života a náš život sa zmení už iba na pasívne prežívanie – živorenie.

Ale človek je zvláštna bytosť, pretože keď dá prednosť ľudskosti, tak aj v tých najťažších dobách temnoty zla dokáže napredovať a intelektuálne a najmä duchovne rásť a prežíva v ňom to najlepšie, čo človek má a môže dosiahnuť.

Preto sú také dôležité naše sny a vízie, ktoré nám pomáhajú prežiť aj tie najťažšie chvíle, biedu, utrpenie, poníženie, či  stratu slobody otroctvo.

Preto je taká dôležitá nádej, ktorá nám dáva silu prekonávať neistotu a strach z budúcnosti.

Preto je taká dôležitá viera v dobro, ktorá nám pomôže ľudskosťou a láskou presvetliť temnotu zla.

Áno, človek je zvláštna, veľmi zvláštna bytosť. Vďaka svojmu intelektu a ľudskosti  dokáže vyletieť  do duchovných výšav, ale takisto vďaka egoizmu a sebaláske dokáže padnúť veľmi hlboko. To kým sme v súčasnosti, je opísané v predposlednej kapitole románu „Oceľové dvere“, v ktorej historička Veda Kong skúma historické artefakty, ktoré ako najväčšie poklady svojej doby ukryli do obrovskej jaskyne ľudia nášho sveta, z Éry rozdeleného sveta a z doby Rozštiepenia. Našla tam množstvo výdobytkov techniky, rôzne plány a nákresy, rozpadnuté modely počítačov, plnú obrovskú sieň moderných automobilov našej doby, mnoho pokladov v podobe zlata, drahých kameňov a šperkov, ale nič o mravnom a duchovnom vývoji a raste samotného človeka. Napokon objavila pevne zatvorené oceľové dvere a premýšľala čo by za nimi mohlo byť. Či skutočné poklady ľudskosti a ducha človeka, alebo ničivé zbrane. Dvere sa tímu archeológov a historikov nepodarilo otvoriť, pretože jaskyňa sa napokon prepadla aj spolu s miestnosťou s oceľovými dverami. Čo za nimi mohlo byť, si dokážeme zodpovedať aj sami, pretože žijeme v dobe, keď sú tie najničivejšie zbrane cennejšie ako poklady ľudskosti a ducha človeka a cennejšie ako ľudský život aj život celej planéty. A bola to odpoveď  na otázku, čo by mohlo byť za oceľovými dverami zavalenej a stratenej miestnosti, ktorá ma primäla premýšľať o tom kým v skutočnosti sme.

Kým teda sme?

Odpoviem starými majskými veršami, ktoré zdobili laboratórnu knižnicu v novom hviezdolete Labuť, letiacom do ďalekého neznámeho vesmíru objaviť nové svety pre človeka.

„Ty, ktorý tu neskôr ukážeš svoju tvár!

Ak tvoj rozum chápe, spýtaš sa:

Kto sme my? Kto sme?

Spýtaj sa rannej zory, spýtaj sa lesa,

spýtaj sa vody, spýtaj sa búrky ,

spýtaj sa lásky.

Spýtaj sa Zeme,

Zeme utrpenia, Zeme lásky.

Kto sme my? My sme Zem!“

Keď pochopíme kým sme, čo je zmyslom nášho života a kam patríme, dokážeme vytvoriť Nový svet pre Človeka a pochopiť Vesmír s jeho tajomstvami. A Hmlovina Andromedy pre nás nebude iba rozprávkou fikciou.

Devana

Hmlovina Andromedy

Autor: Ivan Antonovič Jefremov

Preklad: Iveta „Devana“ Hajdová

Jazyková korektúra: Tina Martinská

Grafická úprava: Róbert Merva

Obálka: Lea Turcerová

Šéfredaktor: Silvia Brezinová

Knihu vydalo Vydavateľstvo TORDEN  2023

 

Recenzia bola pôvodne zverejnená na: Belobog.sk

Keď korupciu a klientelizmus nazvú „lobbyingom“…

20.02.2024

Pred pár dňami som si prečítala zaujímavý príspevok českého europoslanca MUDr. Ivana Davida „Jak na ně“, v ktorom písal o skutočných príčinách protestov poľnohospodárov pred europarlamentom v Štrasburgu. Jednou z nich bol „zákaz patentovania odrôd rastlín, ktoré vznikli prírodným šľachtením, ale aj laboratórnou úpravou genómu“. Čo by [...]

Pokrytectvo, morálna a mravná stoka…

18.02.2024

Zomrel človek vo väzení, v ruskom väzení… Médiá priniesli bombastické správy o jeho úmrtí. Obvinili z neho priamo Putina a jeho „diktátorský režim“. Západní politici a aj tí naši sa predháňali vo vyjadreniach a v sobotu som videla v ktorýchsi správach, ako západné politické elity držali minútu ticha. Pred pár týždňami tiež zomrel človek vo [...]

Nevedomosť prináša chaos…

13.02.2024

„Nevedomosť prináša chaos.“ Táto veta zaznela vo filme Lucy od režiséra Luca Bessona z roku 2014, ktorý som si nedávno znova pozrela. Niekto si môže povedať, ale veď je to iba „akčný béčkový film“, plný násilných scén, kde krv strieka prúdom. Nuž áno, ale aj svet, v ktorom žijeme, je takto dlhodobo vytváraný a celé tisícročia je [...]

Ruský gubernátor okupovanej Záporožskej oblasti Jevgenij Balickij

Buď to, alebo ich pozabíjame. Ruský gubernátor obhajoval násilné deportácie Ukrajincov

22.02.2024 12:30

Balickij uviedol, že ruské okupačné úrady vyhostili veľký počet rodín, ktoré nepodporovali "špeciálnu vojenskú operáciu" čiže ruskú vojnu proti Ukrajine.

komár, malária, anopheles fenestus

Výskyt komárov neznamená automaticky šírenie ochorení. Bratislava chystá postreky

22.02.2024 12:23

Komár je len potenciálnym prenášačom, ale nie zdrojom nákazy.

Kuzminiv

Španielsko: Rusko si objednalo vraždu pilota, čo prešiel k Ukrajincom

22.02.2024 12:17

Španielske tajné služby obvinili Kremeľ z organizácie vraždy Maxima Kuzminova, ruského pilota helikoptéry, ktorý vlani prebehol na Ukrajinu.

Zochova, Bratislava, nehoda, zastávka

Bratislava plánuje na mieste Dědečkovej nehody zúžiť pruhy. Myslí si, že tým zvýši bezpečnosť

22.02.2024 11:51

Užšie jazdné pruhy majú vodičov psychologicky navádzať na pomalšiu jazdu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,386
Celková čítanosť: 5430440x
Priemerná čítanosť článkov: 3918x

Autor blogu