Založ si blog

Svetlo. . .

 

Vonku sa rozvidnelo a nočnú tmu vystriedalo denné svetlo. Napriek tomu panuje zvláštna zimná, pochmúrna atmosféra. Prudký vietor strháva posledné zvyšky lístia, ktoré ešte ostalo na prastarej jabloni. Veľké záveje snehu odolali minulotýždňovému dažďu a silný mráz vytvoril z kaluží  malé ľadové jazierka. V takýchto chladných, tmavých  dňoch si uvedomujem, ako veľmi mi chýba teplé slnko, ktoré zaleje všetko naokolo svojim svetlom a jasom.

 

Ilustračný obrázok: Yuri Pixabay

 

Svetlo…

To ako nám chýba, zisťujeme práve vtedy, keď sa ocitneme v tme. Vtedy sa snažíme rýchlo rozsvietiť svetlo lámp, či sviečok. Tma, najmä tá neočakávaná,  v nás vyvoláva podvedomý strach, obavy, neistotu. A práve kvôli tomu nášmu obyčajnému ľudskému strachu hľadáme spôsob, ako zažať aspoň malé  svetielko.

Čo však s tmou, ktorá je oveľa tmavšia a ťaživejšia, ako tá prirodzená nočná tma a  ktorú spôsobujeme my samotní?

Je to tma egoizmu, neľudskosti, amorálnosti,  neláskavosti a nevedomosti. Mnohí z nás v takejto tme žijú bez toho, aby si to uvedomovali, pretože ju považujú za niečo normálne. Iní zase hľadajú aspoň malé svetielko ľudskosti  v ľuďoch okolo seba. Zabúdajú však, že Svetlo by mali v prvom rade hľadať sami v sebe.

Iba Svetlo ľudskosti, lásky a mravnosti v nás samotných, dokáže objaviť  a nájsť Svetlo aj v ostatných ľuďoch. Pokiaľ ho nenájdeme sami v sebe, darmo budeme hľadať a čakať. Pretože práve tma v nás, nám to Svetlo, ktoré dáva životu skutočný význam a zmysel, nedovolí vidieť.

V týchto dňoch znova narodí nové Svetlo do nášho sveta. Skúsme nájsť a rozžiariť aj to naše, vlastné Svetlo ako malý lampášik, ktorý sa pridá k množstvu iných malých svetielok v ľudských dušiach a srdciach. Len tak dokážeme  zmeniť nielen svet, ale najmä sami seba.

 

Článok bol zverejnený na Belobog.sk

„Len ja sama“…

26.11.2023

V živote človeka prichádzajú chvíle, keď začne premýšľať o podstate a zmysle vlastného života, o tom kým je, čím je, akými hodnotami sa riadi a akou cestou života sa vybrať, aby mohol rásť po intelektuálnej, ľudskej aj duchovnej stránke. Takým obdobím v mojom živote bol čas, keď som ukončila preklad knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hmlovina [...]

Zlyhanie štátu aj spoločnosti vo vzdelávacom a výchovnom systéme

21.11.2023

„Výchova človeka je jemná práca, ktorá vyžaduje individuálnu analýzu a veľmi opatrný prístup. Doba, keď spoločnosti stačili nedbanlivo vychovaní ľudia, ktorých nedostatky sa ospravedlňovali dedičnosťou a vrodenou povahou človeka sa už dávno pominula. Dnes je každý zle vychovaný človek vizitkou celej spoločnosti a ťaživým omylom veľkého [...]

Ak chceme, aby ľudia rozumeli…

20.11.2023

Mali by sme hovoriť ich jazykom. Ľudským jazykom… Žiaľ, len málokto sa o to snaží a preto aj dnes každý hovorí iba tým svojím. Či sú to politici, ekonómovia, bankári, vedci, lekári, kňazi, filozofovia, umelci, novinári… Vzniká tak kakofónia jazykov, v ktorých úplne zaniká ten najdôležitejší. Ten jazyk, ktorému by mohli rozumieť všetci. Ten jazyk, [...]

Robert Fico / Viktor Orbán /

Orbán sa v januári stretne s Ficom. Plánujú podpísať zmluvu o spolupráci

04.12.2023 14:10

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa v januári stretne so slovenským premiérom Robertom Ficom.

rusko, moskva, poník, sneženie

Na Sibíri klesli teploty pod mínus 50, Moskva zažíva rekordné sneženie

04.12.2023 14:07

Teploty klesajúce až pod mínus 50 stupňov sú aj v chladnom Jakutsku v ostatných rokov zriedkavé, čo spôsobuje topenie tamojšieho permafrostu.

Ahmad al-Džábir, COP28

Šéf COP28 popiera, že by spochybňoval závery vedcov o globálnom otepľovaní

04.12.2023 13:42

Postupné vyradenie fosílnych palív vrátane ropy, uhlia a zemného plynu je jednou z najspornejších tém prebiehajúceho summitu COP28 v Dubaji.

pracujúci, dôchodca, dôchodok, peniaze, počítač

Dôchodkyňa prišla o viac ako 23-tisíc eur. Chcela investovať do kryptomien

04.12.2023 13:22

70-ročná žena reagovala na ponuku, ktorú objavila na internete. Išlo však o podvod.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,366
Celková čítanosť: 5348554x
Priemerná čítanosť článkov: 3915x

Autor blogu