Založ si blog

Svetlo. . .

 

Vonku sa rozvidnelo a nočnú tmu vystriedalo denné svetlo. Napriek tomu panuje zvláštna zimná, pochmúrna atmosféra. Prudký vietor strháva posledné zvyšky lístia, ktoré ešte ostalo na prastarej jabloni. Veľké záveje snehu odolali minulotýždňovému dažďu a silný mráz vytvoril z kaluží  malé ľadové jazierka. V takýchto chladných, tmavých  dňoch si uvedomujem, ako veľmi mi chýba teplé slnko, ktoré zaleje všetko naokolo svojim svetlom a jasom.

 

Ilustračný obrázok: Yuri Pixabay

 

Svetlo…

To ako nám chýba, zisťujeme práve vtedy, keď sa ocitneme v tme. Vtedy sa snažíme rýchlo rozsvietiť svetlo lámp, či sviečok. Tma, najmä tá neočakávaná,  v nás vyvoláva podvedomý strach, obavy, neistotu. A práve kvôli tomu nášmu obyčajnému ľudskému strachu hľadáme spôsob, ako zažať aspoň malé  svetielko.

Čo však s tmou, ktorá je oveľa tmavšia a ťaživejšia, ako tá prirodzená nočná tma a  ktorú spôsobujeme my samotní?

Je to tma egoizmu, neľudskosti, amorálnosti,  neláskavosti a nevedomosti. Mnohí z nás v takejto tme žijú bez toho, aby si to uvedomovali, pretože ju považujú za niečo normálne. Iní zase hľadajú aspoň malé svetielko ľudskosti  v ľuďoch okolo seba. Zabúdajú však, že Svetlo by mali v prvom rade hľadať sami v sebe.

Iba Svetlo ľudskosti, lásky a mravnosti v nás samotných, dokáže objaviť  a nájsť Svetlo aj v ostatných ľuďoch. Pokiaľ ho nenájdeme sami v sebe, darmo budeme hľadať a čakať. Pretože práve tma v nás, nám to Svetlo, ktoré dáva životu skutočný význam a zmysel, nedovolí vidieť.

V týchto dňoch znova narodí nové Svetlo do nášho sveta. Skúsme nájsť a rozžiariť aj to naše, vlastné Svetlo ako malý lampášik, ktorý sa pridá k množstvu iných malých svetielok v ľudských dušiach a srdciach. Len tak dokážeme  zmeniť nielen svet, ale najmä sami seba.

 

Článok bol zverejnený na Belobog.sk

Pár slov o referende a nielen o ňom…

18.01.2023

Pár dní premýšľam, či sa mám vyjadriť k otázke referenda, alebo nie. Kým mainstreamové médiá referendum viac-menej ignorujú a prinášajú informácie o mocenských rošádach našej ne-vlády a vyjadrenia politikov o tom, ako vláda v demisii musí pomáhať občanom štátu, tak v alternatíve a na soc. sieťach prebiehajú diskusie zástancov aj odporcov referenda. [...]

Stačí? .. .

08.01.2023

Stačí povedať iba pár slov, keď sa mení svet v nás? Stačí sa iba pozerať len tak do očí, keď sa duša chveje žiaľom? Stačí sa iba usmiať na život, keď uteká ako splašené zviera? Stačí sa iba ticho modliť, keď spolu s dušou zomiera aj svet? Stačí sa iba obzrieť za tiene smútku, keď sa rodí nové svetlo? Stačí povedať iba pár slov, keď k nám [...]

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Lesné požiare / Čile /

Lesné požiare v Čile si vyžiadali už najmenej 23 mŕtvych a takmer tisíc zranených

05.02.2023 11:52

V krajine je momentálne aktívnych 232 požiarov lesných porastov, pričom len v priebehu soboty vypuklo 16 nových.

Zobor Nitra

Ani megakríž, ani vyhliadková veža. Nitra bude rozhodovať o lanovke

05.02.2023 11:00

Zámer lanovky s novým trasovaním pripravila cirkev. Okresný úrad v Nitre rozhodol, že treba štúdiu vplyvov na životné prostredie. Odvtedy leží projekt ladom.

Vladimir Putin / Naftali Bennett /

Putin sľúbil, že nezabije Zelenského, tvrdí izraelský expremiér Bennett

05.02.2023 10:36

V prvých týždňoch ruskej agresie sa Bennett snažil pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi oboma stranami konfliktu.

nemocnica, lekar, pacient, zdravotnictvo, cakaren,

Slovenskí lekári jej odporučili spísať závet. Dnes sa radšej lieči v Česku

05.02.2023 10:00

Vzhľadom na situáciu v slovenskom zdravotníctve mnohí lekári podľa onkologickej pacientky rezignovali a niektorí sa stali surovými.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,290
Celková čítanosť: 4936633x
Priemerná čítanosť článkov: 3827x

Autor blogu