Založ si blog

Ľudia bez cieľa…

 

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci  „revolúcie“ dorečnili v televíziách.  Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna  a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november….

Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som chvíľku sledovala v ktorejsi z tv staníc  časť staršieho amerického filmu o starom farmárovi, ktorého po smrti manželky obrali podvodom o farmu a jeho predchádzajúci život. Keď sa vrátil „domov“ v jeho dobe už bývali noví nájomníci. Násilnícky muž, ktorý sa vyhýbal práci, ale nebol lenivý mlátiť ženu a dcéru.

 

Ilustračný obrázok: Pixabay

 

Na prvý pohľad to bol možno banálny príbeh, aké sa natáčajú ako na bežiacom páse. Ale v skutočnosti vypovedal o mnohom.  Najmä o tom, čo sa vo veľkej miere objavilo v našej spoločnosti práve po „zamatovom prevrate“. Vypovedal o „ľuďoch bez cieľa“. O ľuďoch, ktorý stratili cieľ cesty vlastného života. Stratili zmysel života.

Naša spoločnosť je plná takých ľudí. Niektorí sú tak ubití životnými okolnosťami, dlhovým otroctvom, bojom o každodenné prežitie, že ani nevnímajú, že ich život by mal mať nejaký cieľ.

Iní sú hnaní  vlastným egoizmom, chamtivosťou a túžbou po ovládaní tých druhých  a cieľ života je pre nich nepotrebný, nepodstatný.

Ďalším vyhovuje ľahostajnosť, ktorá im bráni počúvať vlastné svedomie, ktoré formuje a vytvára cieľ života.

Semienko tejto ľudskej skazy bolo zasiate už v časoch socializmu, keď vtedajší systém nabehol na vytváranie konzumného spôsobu životu a zabezpečovanie najmä hmotných potrieb človeka. Už vtedy sa začal postupný úpadok spoločnosti, ktorá síce napredovala technicky aj sociálne, ale takisto vytvárala len stádo. Vtedajší systém podcenil duchovný a duševný vývoj človeka. Oklieštil ho o poznanie  a duchovnosť zatvoril iba do kresťanských chrámov, kde sa pestoval  hlavne náboženský folklór, ktorý má pramálo spoločné s vierou Bohu.

Preto ľudia pred viac ako tridsiatimi rokmi uverili  „tribúnom novembrového prevratu“ a čakali mannu nebeskú, ktorá im bude spolu „láskou a pravdou“ a „slobodou a demokraciou“ padať priamo z neba.

A dnes?

Dnes nemajú cieľ, zmysel vlastného života. Mnohí čakajú, že príde nejaký bájny záchranca a vytýči im ho, ukáže im ho, nasmeruje na cestu ich vlastného života. Uverili, že ich životy musí niekto riadiť a dobrovoľne sa vzdávajú zodpovednosti za svoje konanie a život. Prestali počúvať Boha v sebe, ktorým je ich vlastné svedomie. Niektorí sa ho úplne vzdali, alebo násilne potlačili. Preto nemajú silu v sebe hľadať cieľ vlastného života. Stačí im obyčajné prežívanie na úrovni živočíšneho druhu. Prežívajú a blúdia životom bez cieľa.

Človek by však mal mať cieľ  a tým je podstata, ktorá robí človeka Človekom. Je to jeho ľudskosť, ktorá pramení v poznaní skutočnej  pravdy, lásky a mravnosti. Pravdy, ktorá hovorí Človeku kým naozaj je. Lásky, ktorá dáva Človeku „Božiu iskru“ tvoriť  a byť ľudským v každom okamihu svojho života. Mravnosti, ktorá nedovolí stať sa Človeku bezduchým zvieraťom. Zvieraťom, ktoré je ľahko ovládateľné a manipulovateľné na základe svojich pudov.

Žiaľ, mnohí ľudia sú  ovládaní rôznymi druhmi otroctva takým spôsobom, že zabúdajú na vlastnú ľudskú podstatu a na cieľ svojho života.

Ako však zabrániť takejto ohavnej mentálnej manipulácii a zotročovaniu ľudí.

Jedným zo spôsobov je vzdelávanie sa  a hľadanie poznania.

Preto sa začal tlak na slobodu slova a  začína cenzúra názorov. To sa však spravidla deje v spoločnosti, ktorá nie je ani slobodná a už vôbec nie demokratická. Začína sa s prenasledovaním  a lynčovaním ľudí s iným názorom. Podobné praktiky sa dejú tisícročia. Vždy boli snahy mocných sveta umlčať „rebelov“, ktorí sa vzopreli ich svojvôli a pomáhali nájsť cieľ života všetkým tým ľuďom, ktorí ho stratili.

Ale poznanie pravdy, lásky, mravnosti, ktoré sú podstatou života a jeho cieľom sa nedá potlačiť a zničiť. A to dokonca ani tou najohavnejšou manipuláciou, ktorá tvrdí, že človek je vo svojej podstate zlý. Nie, nie je to tak.  Zlým sa človek stáva vtedy, keď úplne stratí cieľ života, dobrovoľne sa zriekne svojej ľudskosti a dokáže páchať  zlo, nielen voči iným ľuďom či prírode, ale najmä voči sám sebe.

Preto má každý z nás na výber…

Semienko skazy

16.05.2023

Vždy na jar sa teším na chvíľu, keď si na záhrade naberiem do dlane čerstvo rozdrobenú hlinu a privoniam k nej. Vonia pradávnou históriou zrodu Zeme, súčasnosťou a aj budúcnosťou o ktorú pomaly prichádzame. Vonia teplým jarným slnkom, silou dažďa a najmä životom. Dnes, pár dní po prečítaní knihy F. Williama Engdahla Semienko skazy viem, že [...]

„Symfónia života“…

15.05.2023

Nočný dážď vrátil život záhrade, ktorá bola umorená suchom a ostrým vetrom. A aj napriek chladnejšiemu počasiu sa všetko zazelenalo novými odtieňmi a krehké lístie lipy a brezy sa chvelo v prudkom vetre, ktorý ohýbal ich konáre. Chvíľu som len tak stála zababušená v hrubej bunde s kapucňou a obdivovala som zázrak života, ktorý som [...]

„Meníme hru“…

09.05.2023

Ešte nebola vyhlásená oficiálna predvolebná kampaň a Slovensko zaplavujú billboardy s tvárami politikov a novými predvolebnými sloganmi. Cestou naprieč Slovenkom som si všimla, že najviac reklamy majú tí, ktorí tento štát priviedli na úplne dno. Najvýstižnejším sloganom, ktorý som videla je ten, ktorý zdobí vysmiatu tvár pána Sulíka, pretože priamo [...]

tank Leopard 2A4

Ozbrojené sily SR si prevzali tretí tank Leopard 2A4 od Nemecka

02.06.2023 10:17

Ide o súčasť daru, ktorý Slovensko dostalo ako náhradu za 30 kusov bojových vozidiel pechoty darovaných Ukrajine.

PAAS

Cena ročnej rezidentskej karty v PAAS by sa mohla časom zvýšiť

02.06.2023 10:02

Aj cena ročného predplatného cestovného lístka vo verejnej doprave sa má od júla zvýšiť z doterajších 199 na 239 eur.

Rusko Ukrajina vojaci Suma Ruský dobrovoľný zbor

Rusko rieši dilemu: Posilniť vlastnú obranu alebo pozície na Ukrajine

02.06.2023 09:38

Pribúdajú útoky partizánskych skupín v Rusku v miestach pri hraniciach s Ukrajinou.

SR Bratislava nehoda zastávka HaZZ polícia BAX

Dědeček sa čoskoro postaví pred súd. Tragédia opitých za volantom neodradila

02.06.2023 09:00

Nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu neubudlo. Nepomohlo ani pobúrenie spoločnosti po tragédii na Zochovej.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,309
Celková čítanosť: 5090715x
Priemerná čítanosť článkov: 3889x

Autor blogu