Založ si blog

Chuť Života…

 

Predpoludním sa obloha zatiahla a zo sivomodrých mrakov začali padať prvé kvapky dažďa.

Akurát som okopávala a plela na hriadke neskorú mrkvu a červenú cibuľku. Vzduch zavoňal teplom, dažďom, vetrom, hlinou a trávou zároveň. Chvíľku som kopala a čakala, či mierny dážď ustane. Ale ten padal stále rovnako. Prestala som robiť. V jahodovisku som si  odtrhla jednu z prvých dozretých jahôd  a išla som sa pred kvapkami dažďa  skryť pod veľký smrek. V slúchadlách mi znela hudba, ktorú pri práci rada počúvam. Akurát išla pieseň od Jirku Pavlicu a Hradišťanu „Až bude moje duše“.

 

Ilustračný obrázok: Pixabay

 

Započúvala som sa do slov:

 

„Až bude moje duše bez těla

tak bych měl Pane prosbu malinkou

já netoužím mít křídla anděla

chtěl bych být hezkou vzpomínkou“…

 

A vtedy som pochopila, že všetkými zmyslami cítim skutočnú chuť života, ktorú človek často ani nevníma.

Vône, ktoré sa linuli vzduchom, dážď, obraz záhrady a stromov, hudba, ktorá sa miešala so spevom vtákov a krákorením sliepok, chuť jahody  a útočisko smreku splynuli do jedného veľkého zázraku. Odrazu som vnímala a cítila všetkými zmyslami chuť Života.

Chuť skutočného Života. Života, ktorý má význam a zmysel a je úplne iný, ako ten život, ktorý sa nám snažia vnútiť. Bola to chuť času a pokoja zároveň. Nie chuť strachu, beznádeje, arogancie moci, násilia a neľudskosti, ktorá sa šíri médiami, sociálnymi sieťami a ktorú šíria aj ľudia samotní.

Áno, ľudia samotní dobrovoľne ničia všetko to, čo v živote dáva význam a zmysel. Dávajú prednosť egoizmu,  túžbe po moci a nadradenosti,  ambíciám, arogancii, chamtivosti a peniazom. Často ich zaujíma iba to, ako ľudí okolo seba využiť, zneužiť, ako na nich zarobiť. Zaujíma ich vlastný prospech a túžba vlastniť a vládnuť, aj keď to skrývajú za „ušľachtilé ciele“.

Ako som tak stála pod smrekom, ktorý tento rok prvý krát zakvitol a je obsypaný šiškami a cítila chuť skutočného Života, premýšľala som, aký význam a zmysel má môj život a práve slová piesne mi dali nápovedu. Ešte ráno som sa pýtala sama seba a Vesmíru, ako ďalej, pretože človeku sa stáva, keď prežíva vážne životné a najmä hodnotové situácie a kladie otázky, odpovede prichádzajú vo chvíľach, ktoré nečaká.

Áno chuť života, ktorú som cítila všetkými mojimi zmyslami mi dala odpoveď…

Až bude moja duša bez tela, nie, netúžim mať krídla anjela, ale chcem byť iba peknou spomienkou, ktorá bude hlboko v srdciach, dušiach a mysliach ľudí…

Žiadne peniaze, žiadna svetská sláva a pôžitky nenahradia  jednoduché ľudské šťastie, ľudskosť a lásku…

Žiadne peniaze, sláva a moc nemajú väčšiu hodnotu ako láska a pokoj v duši.

Podstatné je, keď človek pochopí, aké dôležité je dokázať sa pozrieť sám sebe v zrkadle do očí, práve vo chvíli, keď sa Smrť opýta:

Kto si, ako si žil, dokázal si pochopiť význam a zmysel vlastného života?

Vieš ako chutí život?

Vieš vôbec  prečo si tu bol?…

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

tulene tuleň

Na pobrežie Kaspického mora vyplavilo až 1700 mŕtvych tuleňov

04.12.2022 22:15

Populácia týchto tuleňov klesla za posledné storočie o približne 90 percent, stávajú sa obeťami únikov ropy, pytliactva a nadmerného lovu.

Nehoda vozidla s nelegálnimi migrantmi

Pri tragickej nehode v Tornali vyhasli štyri životy

04.12.2022 21:20

K dopravnej nehode dvoch osobných motorových vozidiel došlo podvečer na ceste v Behynciach, časti Tornale.

vojaci ukrajinskí českí

Ukrajinskí vojaci už dorazili do Česka. Armáda im pomôže s výcvikom

04.12.2022 19:35

Podľa českej ministerky obrany je prioritou pomoc s výcvikom v záujme úspešného boja proti ruskému agresorovi.

Bratislava Vianočné Trhy Rozsvietenie Strom BAX

Hygienici upozorňujú, čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch

04.12.2022 19:05

Dôležitá je čistota pomôcok, vhodná ochrana vystavených nebalených pokrmov, či používanie jednorazových rukavíc.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4880032x
Priemerná čítanosť článkov: 3792x

Autor blogu