Založ si blog

„Biely tiger“

Včera som mala možnosť s ľuďmi, ktorí sú mi blízki, sledovať ruský vojnový film „Biely tiger“.

Zvláštny príbeh s hlbokým protivojnovým posolstvom, ktorý vo mne zanechal  mnoho pocitov a cestou domov som o ňom stále premýšľala.

 

Foto: ČSFD.cz

 

Po bitke nájdu v rozstrieľanom tanku obhorené telo jeho vodiča. Vojaci zisťujú, že tankista ešte stále žije. Odvezú ho do poľnej nemocnice, kde mu lekári nedávajú šancu na prežitie viac ako dve hodiny, pretože má popáleniny na  90tich percentách tela. Tankista prežije a popáleniny sa zázračne hoja. Prežil však traumu, po ktorej si nepamätá nič zo svojho predošlého života, nevie ako sa volá, nevie či mal rodinu. Pamätá si len priamy zásah od nepriateľského tanku s povesťou fantóma, ktorý vzbudzuje hrôzu tým, že sa z ničoho nič objavuje v na bojisku a ničí všetky ruské tanky, jeden po druhom presnými zásahmi. Vojaci nazývajú tank „Biely tiger“ a v armáde o ňom kolujú legendy a vzbudzuje hrôzu nielen v ruskej, ale aj nacistickej armáde.

Vojak, ktorý prežil jeho útok  a dostane  nové meno – Ivan  Ivanovič  Najďonov sa vráti naspäť do armády a rozhodne sa tank zničiť. Ivana Najďonova  mnohí považujú za blázna, pretože  hovorí s tankami a  modlí sa k „tankovému bohu“. Veliteľ mu však verí.

„Biely tiger“ sa vždy objaví nečakane a pustoší  úplne všetko. Ivan Ivanovič sa o jeho zničenie pokúsi viackrát a tank  vždy zmizne. Velitelia si myslia, že je zlikvidovaný, ale Ivan tvrdí, že nie je…

Po dobití Berlína a podpísaní kapitulácie, veliteľ nájde za mestom Ivana, ktorý opravuje svoj tank a pripravuje ho na boj s „Bielym tigrom“. Veliteľ mu tvrdí, že je zničený, pretože od posledného boja pri Visle sa už neukázal. Ivan mu odpovedá, že tank znova vyčkáva na chvíľu, kedy bude môcť znova zaútočiť. A bude čakať  aj 20, 50, 100 rokov, keď znova udrie plnou silou a bude ničiť a zabíjať…

Symbolika vo filme ma veľmi zaujala.

Zlo a agresia fašizmu a nacizmu, vojnové besnenie, ničenie a vraždenie symbolizuje „Biely tiger“, fantóm, ktorý sa čaká niekde v úzadí, aby mohol udrieť v plnej sile.

Odvahu a statočnosť zastaviť ho,  zasa človek, ktorý už mal byť mŕtvy, ale dokázal vstať a postaviť sa mu na odpor.

Zlo je veľmi silné, agresívne a ničivé v každej svojej podobe  a najmä v tej vojnovej.  Jeho cieľom je plieniť, likvidovať, vraždiť a darí sa mu to, lebo vždy nájde dosť ochotným poskokov a zapredancov, ktorí sú mu kvôli chamtivosti a osobnému prospechu ochotní slúžiť a páchať tie najhoršie zverstvá.

Dôležité je nevzdať sa a postaviť sa Zlu, napriek tomu, že nás prekvapí a ochromí tak, že sa často nemôžeme ani pohnúť. Môže nás ničivo  zasiahnuť a zraniť svojou intenzitou  a siahnuť nám na život, až to vyzerá, že sme skoro mŕtvi. Ale ak sa človek nevzdá a nepoddá sa mu, rany ktoré Zlo spôsobilo sa dokážu zahojiť  a dokáže sa mu vzoprieť aj človek, o ktorom si Zlo myslí, že ho zničilo, zabilo, umlčalo.

Veľmi hlboké posolstvo je aj v závere filmu, kde Hitler hovorí o vojne neznámej osobe ukrytej v tieni o tom, že vojna, ktorú Nemecko rozpútalo pod jeho vedením, bola snom Európy. Snom, o ktorom okrem nemeckého národa, nedokázal  nikto nahlas hovoriť. Tým snom bolo zničenie  Židov  a toho divného národa a  štátu na východe Európy,  Ruska.

A práve „Biely tiger“ je symbolom fašistickej a nacistickej vojenskej agresie, ktorého cieľom znova zaútočiť a vraždiť Slovanov a zničiť  a ovládnuť Rusko. Tento „Biely tiger“ čaká celé roky v úzadí, ukrytý v lese rečí o slobode a demokracii a v súčasnosti sa znova pripravuje na ničivý úder. Pre nás všetkých je  životne dôležité nájsť v sebe odvahu a  vzoprieť sa vojnovej agresii, zastaviť ju. Pretože, tak ako vo filme hovorí Ivan Najďonov o „Bielom tigrovi“,  že  je „mŕtvy“ a preto bez milosti ničí a zabíja, tak aj tí, ktorí sa dnes usilujú rozpútať vojnu s Ruskom a podporujú vojnové besnenie sú vo svojom vnútri „mŕtvi“. Sú to bytosti bez duše, bez citov, prahnúce po krvi nevinných obetí. Bytosti, ktoré vo vidine vlastného prospechu zaslepene  slúžia záujmom Zla.

 

S úctou Devana

Nie som pokusné zviera, som Človek. . .

24.06.2021

Som cítiaca ľudská bytosť a odmietam sa stať pokusným zvieraťom nenažrancov, ktorým nikdy nešlo o ľudské zdravie a životy, ale iba o naplnenie si chorých, egoistických ambícií zarobiť a získať čo najviac na ľudskom utrpení a nešťastí. Odmietam ich totalitné a sadistické praktiky, ktorými chcú ľudí prinútiť k poslušnosti. Poslušnosti [...]

Očkovacia lotéria? Vynikajúci nápad pán minister Lengvarský. . .

22.06.2021

Občania nášho štátu by mali byť šťastní, že im vládnu takí kreatívni ľudia, ako je súčasná vláda. Veď čo iné môže Slovač zachrániť z dlhodobej covidovej depresie ako očkovacia zábava v podobe lotérie. Nikto, okrem samotnej vlády a pandemickej komisie nevie, čo bude na jeseň a národu treba aspoň nejaké tie hry, keďže žijú v krajine, v ktorej by sa [...]

Po malých kúskoch. . . .

13.06.2021

Po malých kúskoch, vyberám z času už len drobné úlomky života a mením ich na každý nádych, ktorým si dodávam odvahu pozrieť Ti do očí a usmiať sa, aj keď mi duša plače smútkom a bezradnosťou, pretože viem, že nedokážem vrátiť ani sekundu z času, ktorý prešiel okolo nás, bez nás dvoch a všetko sa stratilo v márnosti minulosti. Po malých [...]

Mária Kolíková

Podľa Kolíkovej je namieste diskutovať o skupinách ľudí, pre ktoré by bolo očkovanie povinné

24.06.2021 23:09

Líder strany Hlas-SD Pellegrini v diskusnej relácii Na hrane TV Joj zdôraznil, že Slovensko nie je diktátorský režim, aby prikazoval očkovanie.

Francúzsko koncert

Viac ako polovica opýtaných sa pre pandémiu na koncerty nechystá

24.06.2021 22:41

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý dal vypracovať SOZA. Ľudia sa obávajú možnej nákazy, prekážajú im aj opatrenia.

čaputová

Prezidentka si uctila Pamätný deň obetí komunizmu na Slovensku

24.06.2021 22:04

Pri pamätníku na Jakubovom námestí v Bratislave sa poklonila tým, ktorí boli neprávom prenasledovaní, väznení a mučení za postoje, ktoré neboli v súlade s oficiálnou štátnou ideológiou.

tornádo trosky česko

Južnú Moravu zasiahlo tornádo, ničilo obce a zabíjalo. Bolo pár kilometrov od Holíča

24.06.2021 21:16, aktualizované: 23:39

Záchranári na južnej Morave v spojitosti so silnými búrkami zaznamenali obete na životoch a až 150 zranených.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,174
Celková čítanosť: 3900524x
Priemerná čítanosť článkov: 3322x

Autor blogu