Založ si blog

Keď si odmyslím covid. ..

Dnes som si chcela na chvíľu oddýchnuť od všetkého čo sa okolo nás deje…
Mám veľmi rada český seriál „Vlak dětství a naděje“, v ktorom vždy nájdem mnoho múdrych myšlienok, láskavého humoru, ľudskosti, aj keď sa odohráva v období tesne pred druhou svetovou vojnou a počas nej.
Milujem výrok hlavnej postavy Anky Urbanovej „Na tragickej život jsem já pes“ a možno práve kvôli týmto slovám som si chcela kúsok pozrieť.
Lenže v jednom momente som mala pocit, že to čo pozerám, sa deje aj teraz, len s iným scenárom.
Po chvíľke som už nedokázala pozerať.
Prečo?
Pre to, čo som tam videla… To zastrašovanie ľudí a nútenú podriadenosť sa, len kvôli strachu o život a blízkych. Strachu zo straty zamestnania a živobytia, bývania, života…
Odrazu som mala pocit, že aj keď sa nám zdá, že ešte žijeme relatívne normálne životy, cítime, že sa deje niečo zlé. V spoločnosti vládne ponurá atmosféra a ľudia sa začali báť jeden druhého. Počúvame, že ak sa nepodriadime, čakajú nás sankcie v podobe straty zamestnania, čo pre mnohých znamená stratu bývania, alebo ešte väčšie zadĺženie sa, stratu budúcnosti, alebo exekúciu…
Ľudia sa zo strachu o vlastné zdravie, životy a budúcnosť stali jednoducho ovládateľnými a poslušnými. Mnohí sa museli prispôsobiť ak chceli prežiť a mnohí práve z posluhovania vtedajšiemu režimu žili a bohatli.
Odmyslela som si covid a mala som pocit, že sa to isté, čo prežívali ľudia vtedy, prežívame aj v súčasnosti.
Ale aj vtedy sa všetko zlé skončilo, aj keď ľudia boli zatlačení do kúta a išlo im už len o holé prežitie.
Aj vtedy sa to týkalo skoro celého sveta, tak ako dnes.
Takisto ako teraz, boli zničené štáty a ich ekonomiky a propaganda, ktorá nálepkovala nepohodlných ľudí ako nepriateľov štátu a režimu, pracovala na plné obrátky.
A dnes tiež už cítime, že svet už nebude taký ako býval a budeme potrebovať jeden druhého, vzájomnú pomoc, empatiu a vnútornú silu. Ale najmä budeme potrebovať trošku svetla nádeje. Nádeje ľudskosti, dobra a hlavne lásky. A to všetko je v mnohých nás.
Stačí len začať dávať a nečakať za to nič. Dávať nádej ľuďom okolo seba. Prejavovať ľudskosť v láskavom konaní vo všetkom a dať prednosť dobru pred zlom.
A toto všetko raz porazí zlo, chamtivosť, nenávisť, fanatizmus…
Už som to raz písala. Všetko, čo má začiatok, má aj koniec.
Aj to dobré, aj to zlé.

Pani Radičová, a kto je za to zodpovedný?

02.12.2020

Vyjadrenia bývalej premiérky pani Radičovej o tom, že táto vláda nemá žiadnu politickú kultúru som si prečítala s veľkým záujmom. Ale… Napriek tomu, že sa pani Radičová vyjadruje veľmi kultivovane a zmierlivo a určite má o politickej kultúre svoje predstavy, nepovedala to podstatné a to, kto je zodpovedný za politickú nekultúru na Slovensku. Základy tejto [...]

Papalášizmus nie je najväčším problémom nášho štátu. ..

30.11.2020

Aj keď sa to tak v dnešných dňoch zdá. Správanie sa politikov je len demonštráciou arogancie moci. Demonštráciou moci napríklad aj človeka, ktorý prednedávnom tvrdil, že poslanci sú zamestnancami ľudu a ich pracoviskom je Národná rada SR. Moci, ktorú získali v „slobodných a demokratických voľbách“, v ktorých boli zvolení za zástupcov ľudu a vďaka ktorej sa [...]

Aktivista a biznisman Matovič, nikdy nebol a nebude politikom. ..

27.11.2020

Prečo? Pretože počas svojho pôsobenia na slovenskej politickej scéne sa nikdy nesprával ako politik. Ešte aj v súčasnosti, keď je na poste premiéra, sa neustále prezentuje ako nejaký občiansky aktivista, ktorý neustále s niekým a s niečím bojuje. Doteraz vystupoval v úlohe neúnavného bojovníka proti vláde Smeru a Robertovi Ficovi, voči ktorému používal nepodložené [...]

Zuzana Čaputová

Dohovorte krízovému štábu, prosí ZMOS prezidentku

03.12.2020 14:08

Zuzana Čaputová by mala dohovoriť všetkých, ktorí sa podieľajú na rozhodovaní Ústredného krízového štábu. Žiada ju o to Združenie miest a obcí Slovenska.

Arménsko / Azerbajdžan / Náhorný Karabach /

Pri poslednom konflikte o Karabach zomrelo vyše 5-tisíc ľudí, hlavne vojakov

03.12.2020 13:27

Boje o odtrhnutý región Náhorný Karabach medzi Arménskom a Azerbajdžanom mali tiež za následok desaťtisíce vysídlených.

matovič kollár remišová sulík

Za ľudí žiada pre otváranie škôl mimoriadnu koaličnú radu

03.12.2020 12:48, aktualizované: 13:55

Predsedníčka strany a vicepremiérka Veronika Remišová tvrdí, že deti nemôžu byť rukojemníkmi politických sporov.

Peter Žiga

Žiga: Nikdy som žiadne vyšetrovanie neovplyvňoval, som pripravený vypovedať

03.12.2020 12:46

Žigovho príbuzného, ktorý je syn jeho bratranca, mali podľa medializovaných informácií nedávno obviniť z karuselových podvodov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,087
Celková čítanosť: 3434649x
Priemerná čítanosť článkov: 3160x

Autor blogu