Založ si blog

Čas vôní byliniek. . .

Včera sa stal malý zázrak. Konečne prišlo vytúžené teplo. Také to, čo ľudí vyzlieka z hrubých svetrov a búnd. Včera som mala prvý krát tento rok oblečenú letnú sukňu a tričko s krátkym rukávom. Ešte v piatok som musela mať na záhrade kvôli ostrému studenému vetru oblečený teplý sveter a čiapku, ale včera sa zmenil svet…
Celá jar bola chladná a veterná a veľmi suchá. Podbele, ktoré som vždy zberala skoro na jar vôbec nekvitli a púpava len nesmelo vyhnala zopár kvetov a triasla sa zimou v nárazoch vetra. Tento rok odkvitla príliš rýchlo a vôbec si neužila teplo slnka. Kvety na stromoch omrzli po neskorých mrazoch a zeleninu a zemiaky poškodili prízemné mrazy, ktoré tento rok prišli veľmi neskoro.
Včera sa však behom pár hodín všetko zmenilo. Najväčšiu zmenu však bolo vidieť práve na záhrade. Mala som pocit, že všetky rastliny teplom ožili a podrástli. Ale čo bolo najkrajšie, vďaka teplému slnku bolo znova po roku cítiť vôňu byliniek.
Rozkvitnutá baza rozvoniavala až dnu do domu a harmanček a šalviu obletovali neúnavné včely.
Naoberala som plný košík bazového kvetu a urobila limonádu a zvyšok som dala sušiť na pôjd, spolu s červenými ďatelinovými hlávkami a drobnými kvietkami harmančeka.
Harmanček mi rastie v záhrade ako burina, ale nikdy ho nevytrhávam a ani mnoho iných byliniek, možno preto naša záhrada nebude taká tá ukážková, ale napriek tomu je vždy plná život a ruchu všetkých jej obyvateľov. Dnes mi napríklad robila spoločnosť zelená jašterička, ktorá sa vyhrievala na schodíku na terasu.
Keď som oberala malé kvietky harmančeka, premýšľala som o tom, ako sa dokáže zmeniť aj náš život behom pár chvíľ, či dní. Niekedy stačí obyčajné ľudské teplo a empatia v pravú chvíľu. Inokedy úsmev a objatie priateľa a pár milých slov, či trošku bežného šťastia. A najväčšie zázraky v našich životoch dokáže robiť láska. Niekedy tá nečakaná, čo preteplí život a srdce ako hrejivé lúče slnka, alebo láska, ktorá dáva nádej a vôňa čerstvo nazberaných byliniek nám ju pripomenie aj počas studenej zimy v šálke liečivého čaju.
Premýšľam, ako by sa zmenil svet, ale aj my, ak by sme dali prednosť vo svojich životoch obyčajným malým zázrakom, ktoré sa skrývajú aj v takých všedných veciach, ako je vôňa byliniek…

Niečo na tom Matovičovi je…

16.08.2022

Pred viac ako dvomi rokmi povedal, že je a bude šašom, ktorý vždy hovorí pravdu. Sociopatickým správaním a urážaním ľudí si znepriatelil väčšinu obyvateľov štátu, dokonca aj mnohých z tých, ktorí ho volili len preto, aby na Slovensku bola sranda. Hrubo sa vyjadruje na adresu prezidentky a koaličných partnerov vo vláde a v súčasnosti ho mnohí vinia za [...]

Minister Naď môže byť znechutený z politiky, ale…

08.08.2022

Ale, treba zdôrazniť, že je vrcholným predstaviteľom a tvorcom politiky z ktorej je znechutený. Preto by bolo vhodné položiť otázku: „Je minister Naď znechutený aj sám zo seba?“ Politická situácia na Slovensku je veľmi vážna, ale dá sa v súčasnosti ešte vôbec hovoriť o politickej situácii, či politike? Pretože to čo robí súčasná vláda, je iba [...]

Ak by to s tou ekológiou mysleli vážne, tak by ľuďom nevnucovali červy a nelikvidovali poľnohospodárstvo, ale…

25.07.2022

Ak chce človek riešiť problémy a niečo zmeniť, tak ich musí správne definovať a hľadať všetky možné riešenia. To platí aj o súčasnej situácii, keď na Slovensku a aj v mnohých iných štátoch reálne hrozí hladomor. Hladomor, ktorý nie je následkom klimatických zmien a vojny na Ukrajine, aj keď je to ľuďom médiami a politikmi takto podávané. [...]

zdruzena tkanivova banka UNLP

Košická univerzitná nemocnica kúpila z operačného programu nové prístroje

19.08.2022 09:00

Vďaka moderným technológiám za viac ako 100-tisíc sa zrýchli a skvalitní diagnostika ochorenia COVID-19 u pacientov, ale aj u zamestnancov UNLP.

Čína Rusko Putin Návšteva pching

Putin a Si Ťin-pching sa zrejme zúčastnia na summite G20 na Bali

19.08.2022 08:56

Mnohé západné krajiny usilujú o to, aby Indonézia, ktorá tento rok skupine predsedá, Rusko zo zasadnutia vylúčila kvôli jeho invázii na Ukrajinu.

Čína, koronavírus, očkovanie

Počet nových prípadov koronavírusu celosvetovo klesol

19.08.2022 08:00

Celosvetovo bolo za uplynulý týždeň zaznamenaných 5,4 milióna nových prípadov nákazy.

WEBsaudka

Viac ako tri desaťročia vo väzení. Za internet

19.08.2022 08:00

Ženu zo Saudskej Arábie odsúdili na dlhoročné väzenie za to, že mala účet na Twitteri, sledovala účty disidentov a zdieľala ich príspevky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,278
Celková čítanosť: 4727161x
Priemerná čítanosť článkov: 3699x

Autor blogu