Založ si blog

Nezmyselné nariadenie o „Vyhradenom čase na nákup pre seniorov“.

Pri všetkej úcte k našim seniorom, chcem poukázať na jedno z najnezmyselnejších nariadení, ktoré získalo účinnosť 30.3. 2020 a platí až do odvolania a tým je „Vyhradený čas na nákup pre seniorov“.
Je veľmi dôležité, že sa nová vláda, aj takýmto spôsobom snaží ochrániť zdravie starších ľudí pred nákazou koronavírusom, ale už po pár dňoch je zrejmé, že práve toto nariadenie je veľkým nezmyslom. Vyhradený čas na nákup pre seniorov počas pár dní vyvoláva veľkú nespokojnosť ostatného obyvateľstva. Dôvodom je aj skrátenie nákupných hodín v mnohých obchodov a lekárňach a najviac sa dotýka občanov na dedinách a v malých mestečkách.
Na jednej strane Vláda SR, Ústredný krízový štáb SR a Úrad verejného zdravotníctva SR vyzývajú starších ľudí, aby čo najviac obmedzili návštevy obchodov, cestovanie verejnou dopravou a pobyt vonku kvôli nebezpečnosti nákazy, ale na druhej strane im nezmyselne vytvárajú obrovský časový priestor na nakupovanie od 9. do 12. hodiny v pracovných dňoch, plus sobota. Dobrým príkladom je susedná Česká republika, ktorej vláda upravila čas na nakupovanie pre seniorov od 7. do 9. hodiny.
Už počas týchto pár dní, keď v uvedenom čase od 9. do 12. hod. môžu v obchodoch nakupovať len ľudia starší ako 65 rokov vznikajú rôzne konflikty a nedorozumenia. Ľudia sa pýtajú ako je možné že počas troch hodín smie nakupovať potraviny, drogériu mizivé percento obyvateľov a tí ostatní sú odkázaní na nákup po tejto dobe? A prečo vláda nezruší prednostný nákup pre seniorov aspoň v sobotu? Neviem si predstaviť ako toto nariadenie budú riešiť predajne v sobotu na dedinách a v malých mestách, kde je väčšina obchodov otvorená len do 12. hod.
Podobným nezmyslom je aj rušenie autobusových spojov, keď by si síce človek mohol nakúpiť aj po tomto čase, ale nemá sa napríklad ako dostať domov. Vláda a „odborníci“ úplne zabúdajú, že nie všetci ľudia majú možnosť vlastnej, individuálne dopravy.
Vyzerá to tak, že takéto nariadenia vytvárajú ľudia odtrhnutí od reality bežného života na Slovensku a ktorí zabúdajú na to, že Slovensko nie je Bratislava a okolie, prípadne väčšie mestá, kde sú obchodné reťazce. Ale zabúdajú aj na to, že mnohým starkým nakupujú ich príbuzní. Takže to nakoniec bude vyzerať tak, že doobeda budú predajne ľudoprázdne, kým poobede budú ľudia nútení čakať v dlhých radoch a vďaka skrátenému nákupnému času ani nestihnú po pracovnej dobe nakúpiť základné potraviny, ako sú chlieb pečivo a pod.
Nakoniec toto nariadenie docieli len veľkú nespokojnosť, ale aj odpor voči starkým, ktorí už aj tak majú strach z nákazy, samoty a zlej sociálnej situácie.
Takže by bolo namieste vyzvať kompetentných a zodpovedných, nech namiesto pretŕčania sa pred kamerami a ničím neriešiacimi tliachanicami na tlačových besedách, začali riešiť praktické problémy obyvateľstva a hlavne tých, ktorí pracujú.
Ktovie, koľkými podobne nezmyselnými nariadeniami títo odborníci na všetko a na nič, ešte dokážu ľuďom skomplikovať už aj tak ťažkú situáciu.

Čo sa nám to všetkým stalo?

01.06.2020

Chceli sme zmenu. Skutočne sme ju chceli, alebo nám to bolo tak dlho a intenzívne vtĺkané do hláv, že ju chceme, až sme nakoniec tento názor prijali ako fakt, že ju chceme my občania? Skutočne to v našom štáte a vo všetkom bolo také zlé, že musela prísť zmena, ktorá ako vidieť nenechá kameň na kameni, alebo tak ako povedal pán premiér, že keď sa rúbe tak aj triesky [...]

Kvôli Matovičovi, Covidu a politikárčeniu zabúdame na to podstatné. ..

31.05.2020

Dnes sa končí máj, mesiac lásky, zamilovanosti, romantiky. Ten tohtoročný máj bol veľmi čudný. Studené, zamračené počasie s neustálym vetrom, kopírovalo stav politickej scény. Skoro stále sme nevedeli a nevieme, čo prinesie nový deň a aký vietor sa preháňa pánovi premiérovi v hlave. Mnohí sledovali a sledujú jeho vyjadrenia na tlačových besedách a statusy na FB, [...]

Ako sa brániť pred tyraniou a agresivitou?

28.05.2020

Tento článok píšem so súhlasom ľudí, ktorí denne zažívajú psychoteror od blízkeho človeka. Už dlhšiu dobu premýšľam o tom, či môže človek vlastniť iného človeka. Niektorí ľudia sú presvedčení o tom, že môžu a ku na blízkym ľuďom sa správajú ako k majetku. Začalo sa to pred mnohými rokmi, v úplne bežnej rodine. Matka, ktorej výchovné metódy boli prísne [...]

normandia oslavy 75.výročie

Oslavy vylodenia v Normandii sa niesli v komornom duchu

06.06.2020 22:07

Na miesto dorazil jediný americký veterán, ktorý sa tu v roku 1944 vylodil ako 19-ročný armádny medik.

Protest francúzsko paríž demonštrácia floyd

Protesty proti rasizmu sa konali na troch kontinentoch

06.06.2020 20:43

Desaťtisíce ľudí sa zišli v mestách v Austrálii, Ázii aj Európe, aby vyjadrili hnev nad smrťou Afroameričana Georgea Floyda.

73375516 2863339433696260 2844828964973707264 n

NAKA našla v jednej z košických budov rádioaktívny materiál

06.06.2020 19:48

Nehrozí však žiadne nebezpečenstvo ani ohrozenie obyvateľstva, uviedla polícia.

Úrad vlády

V Bratislave sa konalo protestné zhromaždenie proti vláde

06.06.2020 19:08

Demonštranti sú nespokojný s pretrvávajúcimi protiepidemiologickými opatreniami a naďalej platným núdzovým stavom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 976
Celková čítanosť: 2905175x
Priemerná čítanosť článkov: 2977x

Autor blogu