Založ si blog

Nezmyselné nariadenie o „Vyhradenom čase na nákup pre seniorov“.

Pri všetkej úcte k našim seniorom, chcem poukázať na jedno z najnezmyselnejších nariadení, ktoré získalo účinnosť 30.3. 2020 a platí až do odvolania a tým je „Vyhradený čas na nákup pre seniorov“.
Je veľmi dôležité, že sa nová vláda, aj takýmto spôsobom snaží ochrániť zdravie starších ľudí pred nákazou koronavírusom, ale už po pár dňoch je zrejmé, že práve toto nariadenie je veľkým nezmyslom. Vyhradený čas na nákup pre seniorov počas pár dní vyvoláva veľkú nespokojnosť ostatného obyvateľstva. Dôvodom je aj skrátenie nákupných hodín v mnohých obchodov a lekárňach a najviac sa dotýka občanov na dedinách a v malých mestečkách.
Na jednej strane Vláda SR, Ústredný krízový štáb SR a Úrad verejného zdravotníctva SR vyzývajú starších ľudí, aby čo najviac obmedzili návštevy obchodov, cestovanie verejnou dopravou a pobyt vonku kvôli nebezpečnosti nákazy, ale na druhej strane im nezmyselne vytvárajú obrovský časový priestor na nakupovanie od 9. do 12. hodiny v pracovných dňoch, plus sobota. Dobrým príkladom je susedná Česká republika, ktorej vláda upravila čas na nakupovanie pre seniorov od 7. do 9. hodiny.
Už počas týchto pár dní, keď v uvedenom čase od 9. do 12. hod. môžu v obchodoch nakupovať len ľudia starší ako 65 rokov vznikajú rôzne konflikty a nedorozumenia. Ľudia sa pýtajú ako je možné že počas troch hodín smie nakupovať potraviny, drogériu mizivé percento obyvateľov a tí ostatní sú odkázaní na nákup po tejto dobe? A prečo vláda nezruší prednostný nákup pre seniorov aspoň v sobotu? Neviem si predstaviť ako toto nariadenie budú riešiť predajne v sobotu na dedinách a v malých mestách, kde je väčšina obchodov otvorená len do 12. hod.
Podobným nezmyslom je aj rušenie autobusových spojov, keď by si síce človek mohol nakúpiť aj po tomto čase, ale nemá sa napríklad ako dostať domov. Vláda a „odborníci“ úplne zabúdajú, že nie všetci ľudia majú možnosť vlastnej, individuálne dopravy.
Vyzerá to tak, že takéto nariadenia vytvárajú ľudia odtrhnutí od reality bežného života na Slovensku a ktorí zabúdajú na to, že Slovensko nie je Bratislava a okolie, prípadne väčšie mestá, kde sú obchodné reťazce. Ale zabúdajú aj na to, že mnohým starkým nakupujú ich príbuzní. Takže to nakoniec bude vyzerať tak, že doobeda budú predajne ľudoprázdne, kým poobede budú ľudia nútení čakať v dlhých radoch a vďaka skrátenému nákupnému času ani nestihnú po pracovnej dobe nakúpiť základné potraviny, ako sú chlieb pečivo a pod.
Nakoniec toto nariadenie docieli len veľkú nespokojnosť, ale aj odpor voči starkým, ktorí už aj tak majú strach z nákazy, samoty a zlej sociálnej situácie.
Takže by bolo namieste vyzvať kompetentných a zodpovedných, nech namiesto pretŕčania sa pred kamerami a ničím neriešiacimi tliachanicami na tlačových besedách, začali riešiť praktické problémy obyvateľstva a hlavne tých, ktorí pracujú.
Ktovie, koľkými podobne nezmyselnými nariadeniami títo odborníci na všetko a na nič, ešte dokážu ľuďom skomplikovať už aj tak ťažkú situáciu.

Vonku sa zotmelo a trochu premýšľam. .

28.07.2021

Premýšľam, aký je toto vlastne svet, keď sú muži bezmocní a ženy potajomky plačú, pretože nevidia nádej poraziť Zlo, ktoré sa šíri rýchlejšie ako mor… Na Slovensko príde pápež, následník Boha na zemi, ale stretnúť sa s ním môžu len očkovaní… Akého Boha? Netuším… Kedysi som deti v nedeľnej škole učila o Kristovi, ktorý sa [...]

Čas svetla. ..

25.07.2021

Včera večer som chvíľočku pozorovala ako nad obzorom ponad horu vychádza mesiac. Mäkké svetlo zasvietilo do večernej tmy a presvetlilo ju. Ráno nočnú temnotu úplne vyhnalo slnko a rozospievalo svojím jasom Zem. Áno, aj v životoch ľudí často býva tma. Tma beznádeje, neistoty, strachu, alebo smútku, nechuti žiť. Tma dní ťažká a hustá ako desivé [...]

Celoplošné AG testovanie nebolo iba klinickou štúdiou

20.07.2021

Pár týždňov po vlaňajšom „úspešnom nepovinnom, ale nanútenom testovaní“ vyšla najavo skutočnosť, že toto testovanie bolo medicínskym experimentom, ktorý bol vykonaný na občanoch tohto štátu bez ich vedomia a súhlasu. Po čase vychádza najavo, o čom som písala v článku „Stali sme sa účastníkmi sociálneho experimentu?“, a to, že na občanoch nášho [...]

NAKA

Národnej kriminálnej agentúre bude šéfovať Eva Kurrayová

30.07.2021 16:31

Miesto riaditeľa NAKA sa uvoľnilo po rezignácii Branislava Zuriana, ktorý odišiel na vlastnú žiadosť v polovici mája.

vrbetice výbuch munícia sklad

Českí poslanci schválili odškodnenie za výbuchy vo Vrběticiach

30.07.2021 16:11

Necelých 700 miliónov korún (27,44 milióna eur) by si mali rozdeliť Zlínsky kraj a sedem obcí.

martin pavelka

Epidemiológ Pavelka: V budúcnosti bude potrebná aj tretia dávka očkovania

30.07.2021 15:31

Pripomenul, že delta variant koronavírusu je vysoko infekčný a každý s ním príde do styku.

protest hodžovo  prezidentský palác

Vyjadrenie názoru nemôže prerásť do agresie, reaguje na protesty prezidentka

30.07.2021 14:35

Hlava štátu konštatuje, že prijaté opatrenia zo strany vlády sa niekomu môžu zdať ako predčasné a zbytočne tvrdé, s nástupom tretej vlny sa ale podľa nej ukáže ich opodstatnenie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,182
Celková čítanosť: 3961188x
Priemerná čítanosť článkov: 3351x

Autor blogu