Založ si blog

„Sviňa“ ako symbol doby?

Kráčam mestom a zrazu sa pred mnou objaví „Sviňa“. Ponáhľam sa na autobus a zasa „Sviňa“.
Drzo na mňa pozerá z plagátu.
Aby hneď na úvod nedošlo k nedorozumeniu, nemám na mysli predvolebnú kampaň, pretože to by sme už mohli hovoriť o čistej Orwellovčine. A to radšej nechám na čitateľov samotných, čo si vyberú.
Píšem o filmovom trháku z dielne našich slovenských umeleckých mágov s názvom „Sviňa“, ktorého obsah ma nezaujíma, pretože s podobnými príbehmi sa v posledných tridsiatich rokoch „roztrhlo vrece“. Čo však autorom filmu nemôžem uprieť, je pravdivá vizáž symbolu tejto doby.
A preto už len môžem nostalgicky spomínať na časy, keď Slovensko zdobili plagáty, obrázky a fotografie šťastných detí ako symbolu budúcnosti. Mladých ľudí, ako symbolu rodiny – základu štátu a dokonca aj pracujúcich ľudí, robotníkov, roľníkov, inteligencie s víťaznými gestami.
A to už nehovorím o tom „najextrémistickejšom symbole“ tej doby, kosáku a kladive, často znázornenom v červenej hviezde.
Extrémistického komunistického symbolu, ktorý znázorňoval spojenie robotníkov a roľníkov sme sa v tejto dobe slobody a demokracie úspešne zbavili a nahradili ho symbolom, ktorý vystihuje súčasnú dobu. Teraz na nás z plagátov pozerá iný symbol. V obleku a v kravate. Symbol budovania demokracie a slobody a najmä kapitalizmu.
Nepáčili sa nám tie naivné a budovateľské plagáty, ktoré boli synonymami mieru, práce, sociálnych istôt a budúcnosti. Tak sme ich vymenili za iné pokrokové plagáty a billboardy. Také echt slobodné a demokratické.
Máme pokrok, reformy, staviame cudzie automobilky, platíme cudzím za to, že tu vôbec smieme žiť a byť… A znova máme pánov a chudákov…
Hm, ozaj, spomínate si ako skončila Orwellova „Zvieracia farma?“…

„Dežo plní plán…“

07.03.2024

Pomyslela som si, keď som si prezerala nový cestovný poriadok, pretože mi v prvom momente pripomenul starý vtip o Dežovi, ktorý behal po stavbe s prázdnym fúrikom. Keď chlapi videli, že doň nič nenakladá, ani nevykladá, len s ním pojašene behá po stavenisku, začudovane na neho pozerali a keď sa ho spýtali čo to robí odpovedal: „Plním plán!“ Presne takto [...]

Na čom záleží?

06.03.2024

Dnes, v deň 549. výročie narodenia Michelangela Buonarrotiho, génia nielen doby minulej, ale aj tej súčasnej som premýšľala nad tým, kým človek môže byť a kým v skutočnosti je. A pred chvíľou, keď som z mojej obľúbenej zbierky Michelangelových básní Som ako mesiac vyberala báseň na zverejnenie, som si pri jej čítaní uvedomila, na čom záleží [...]

Župan Majerský cielene likviduje Prešovský samosprávny kraj…

06.03.2024

A začal verejnou autobusovou dopravou. V decembri som písala o tom, komu by mala slúžiť verejná autobusová doprava. V tom období nastali prvé problémy s autobusovou dopravou, ktorá minimálne dvadsať rokov ako tak slúžila občanom kraja a zabezpečovala im možnosť cestovať . Ku dňu 3.3. 2024, keď bol do praxe uvedený nový cestovný poriadok, sa situácia [...]

Trump

Zmierenie? Trump ani nechcel vysloviť Bidenovo meno. Bude z neho (na jeden deň) diktátor?

19.07.2024 06:46

Republikánsky prezidentský nominant Donald Trump (78) je na vrchole moci.

Tel Aviv, Izrael, výbuch

Izraelský Tel Aviv otriasol výbuch, išlo zrejme o dron. Hlásia mŕtveho a ranených

19.07.2024 06:17, aktualizované: 06:25

Na sociálnych sieťach a v izraelských médiách sa objavili videá zachytávajúce výbuch, ktorému tesne predchádza svištivý zvuk.

Volodymyr Zelenskyj, vojna na Ukrajine

ONLINE: Zelenskyj: Ukrajina je pripravená aj na Trumpa, tvrdej práce sa nebojíme

19.07.2024 06:15

Musíme spolupracovať so Spojenými štátmi, aj keby prezidentské voľby v USA vyhral Donald Trump, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Donald Trump

Trump prijal republikánsku nomináciu na prezidenta, hovoril aj o atentáte

19.07.2024 06:00

Bývalý americký prezident Donald Trump v závere štvordňového zjazdu Republikánskej strany prijal nomináciu do novembrových prezidentských volieb.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,395
Celková čítanosť: 5581283x
Priemerná čítanosť článkov: 4001x

Autor blogu