Založ si blog

„Sviňa“ ako symbol doby?

Kráčam mestom a zrazu sa pred mnou objaví „Sviňa“. Ponáhľam sa na autobus a zasa „Sviňa“.
Drzo na mňa pozerá z plagátu.
Aby hneď na úvod nedošlo k nedorozumeniu, nemám na mysli predvolebnú kampaň, pretože to by sme už mohli hovoriť o čistej Orwellovčine. A to radšej nechám na čitateľov samotných, čo si vyberú.
Píšem o filmovom trháku z dielne našich slovenských umeleckých mágov s názvom „Sviňa“, ktorého obsah ma nezaujíma, pretože s podobnými príbehmi sa v posledných tridsiatich rokoch „roztrhlo vrece“. Čo však autorom filmu nemôžem uprieť, je pravdivá vizáž symbolu tejto doby.
A preto už len môžem nostalgicky spomínať na časy, keď Slovensko zdobili plagáty, obrázky a fotografie šťastných detí ako symbolu budúcnosti. Mladých ľudí, ako symbolu rodiny – základu štátu a dokonca aj pracujúcich ľudí, robotníkov, roľníkov, inteligencie s víťaznými gestami.
A to už nehovorím o tom „najextrémistickejšom symbole“ tej doby, kosáku a kladive, často znázornenom v červenej hviezde.
Extrémistického komunistického symbolu, ktorý znázorňoval spojenie robotníkov a roľníkov sme sa v tejto dobe slobody a demokracie úspešne zbavili a nahradili ho symbolom, ktorý vystihuje súčasnú dobu. Teraz na nás z plagátov pozerá iný symbol. V obleku a v kravate. Symbol budovania demokracie a slobody a najmä kapitalizmu.
Nepáčili sa nám tie naivné a budovateľské plagáty, ktoré boli synonymami mieru, práce, sociálnych istôt a budúcnosti. Tak sme ich vymenili za iné pokrokové plagáty a billboardy. Také echt slobodné a demokratické.
Máme pokrok, reformy, staviame cudzie automobilky, platíme cudzím za to, že tu vôbec smieme žiť a byť… A znova máme pánov a chudákov…
Hm, ozaj, spomínate si ako skončila Orwellova „Zvieracia farma?“…

Pani Radičová, a kto je za to zodpovedný?

02.12.2020

Vyjadrenia bývalej premiérky pani Radičovej o tom, že táto vláda nemá žiadnu politickú kultúru som si prečítala s veľkým záujmom. Ale… Napriek tomu, že sa pani Radičová vyjadruje veľmi kultivovane a zmierlivo a určite má o politickej kultúre svoje predstavy, nepovedala to podstatné a to, kto je zodpovedný za politickú nekultúru na Slovensku. Základy tejto [...]

Papalášizmus nie je najväčším problémom nášho štátu. ..

30.11.2020

Aj keď sa to tak v dnešných dňoch zdá. Správanie sa politikov je len demonštráciou arogancie moci. Demonštráciou moci napríklad aj človeka, ktorý prednedávnom tvrdil, že poslanci sú zamestnancami ľudu a ich pracoviskom je Národná rada SR. Moci, ktorú získali v „slobodných a demokratických voľbách“, v ktorých boli zvolení za zástupcov ľudu a vďaka ktorej sa [...]

Aktivista a biznisman Matovič, nikdy nebol a nebude politikom. ..

27.11.2020

Prečo? Pretože počas svojho pôsobenia na slovenskej politickej scéne sa nikdy nesprával ako politik. Ešte aj v súčasnosti, keď je na poste premiéra, sa neustále prezentuje ako nejaký občiansky aktivista, ktorý neustále s niekým a s niečím bojuje. Doteraz vystupoval v úlohe neúnavného bojovníka proti vláde Smeru a Robertovi Ficovi, voči ktorému používal nepodložené [...]

Arménsko / Azerbajdžan / Náhorný Karabach /

Pri poslednom konflikte o Karabach zomrelo vyše 5-tisíc ľudí, hlavne vojakov

03.12.2020 13:27

Boje o odtrhnutý región Náhorný Karabach medzi Arménskom a Azerbajdžanom mali tiež za následok desaťtisíce vysídlených.

matovič kollár remišová sulík

Za ľudí žiada pre otváranie škôl mimoriadnu koaličnú radu

03.12.2020 12:48, aktualizované: 13:55

Predsedníčka strany a vicepremiérka Veronika Remišová tvrdí, že deti nemôžu byť rukojemníkmi politických sporov.

Peter Žiga

Žiga: Nikdy som žiadne vyšetrovanie neovplyvňoval, som pripravený vypovedať

03.12.2020 12:46

Žigovho príbuzného, ktorý je syn jeho bratranca, mali podľa medializovaných informácií nedávno obviniť z karuselových podvodov.

požiar hasiči bratislava

V Ružinove horelo v bytovom dome, obyvateľom pomohla mestská časť

03.12.2020 12:15

Byt vyhorel zrejme od elektrického skratu. Nikto sa nezranil.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,087
Celková čítanosť: 3434315x
Priemerná čítanosť článkov: 3159x

Autor blogu