Založ si blog

Dobré ráno, pani prezidentka. ..

Nesmierne ma teší, že ste precitli a po Vašej promo akcii „Kapustnica s bezdomovcami“, ste zistili, že na Slovensku máme bezdomovcov, ľudí bez vlastnej strechy nad hlavou, ktorí sa pretĺkajú životom ako vedia.
Teší ma, že ste si konečne všimli, akým veľkým problémom na Slovensku je mať vlastnú strechu nad hlavou. Len neviem, či ste si všimli, že tento problém sem priniesla sloboda a demokracia, ktorej tak verne slúžite. Snáď nám nechcete nahovoriť, že sa chcete vrátiť do totality socializmu, ktorá zabezpečovala ľuďom strechu nad hlavou a jedno zo základných ľudských práv – právo na bývanie a tým to hlavné, zachovanie si ľudskej dôstojnosti.
Je jednoduché kritizovať porušovanie ľudských práv v Číne, alebo Rusku. Ale nevidieť tisíce ľudí bez základných ľudských práv vo vlastnom štáte, je bezcitné pohŕdanie nimi.
Teší ma aj to, že ste konečne pochopili, že človek, ktorému je odopreté základné ľudské právo, právo na bývanie, prichádza aj o ostatné práva, ktoré mu dokonca zaručuje Ústava SR. Zaujímalo by ma, či viete, koľkých ľudí pripravil o právo na bývanie Váš predchodca, ktorý ide v súčasnosti zachraňovať túto „krajinu“?
Zaujímalo by ma či viete, koľko ľudí prišlo o ľudské práva a ľudskú dôstojnosť po reformách pána Kaníka, za ktorého ministrovania pôsobil ako štátny tajomník MPSVaR „nová tvár v politike“ a jeden so samozvaných spasiteľov pán Beblavý?
Zaujímalo by ma, čo vlastne urobíte a ako chcete zmeniť situáciu na Slovensku, keď ste doteraz ako ľudsko-právna aktivistka tieto problémy nevideli.
Zaujímalo by ma, či viete, ako v skutočnosti žije väčšina občanov tohto štátu? Myslíte si, že je to slobodný život, byť zadĺžený na niekoľko desiatok rokov, len aby ste mali kde bývať? Myslíte si, že je v poriadku, že domy a byty ľudí vlastnia celé desaťročia banky? Myslíte si, že je normálne žiť v neustálom strese zo straty práce, bývania, istôt a budúcnosti?
Je veľmi milé, rozdávať kapustnicu pre Vianocami, starostlivo vybraným ľuďom v štýle veľkopanskej charity. Ale čo tí ostatní bezdomovci, medzi ktorými sú aj starí ľudia, či matky s deťmi?
Hovoriť o tom, že na Slovensku chýbajú nájomné byty, či sociálne bývanie, tesne pred Vianocami, je veľmi cynické, pretože mnoho ľudí si život na ulici nevybralo dobrovoľne. Je to zasa len nevydarená akcia Vašich poradcov a imagemakerov, ako Vám trošku zvýšiť popularitu. Inak by ste pomenovali príčinu toho, prečo je toľkým ľuďom odopretá vlastná strecha na hlavou a hlavne to, že o bývanie a ľudskú dôstojnosť ich pripravil systém, ktorý obhajujete a ktorému verne slúžite.
Vianočná almužna v podobe nie veľmi vydarenej charity nie je riešením, sú to len prázdne a lacné gestá a slová. Pretože politický a ekonomický systém, ktorý predstavujete, ťaží a žije z porušovania základných ľudských práv.

„Dežo plní plán…“

07.03.2024

Pomyslela som si, keď som si prezerala nový cestovný poriadok, pretože mi v prvom momente pripomenul starý vtip o Dežovi, ktorý behal po stavbe s prázdnym fúrikom. Keď chlapi videli, že doň nič nenakladá, ani nevykladá, len s ním pojašene behá po stavenisku, začudovane na neho pozerali a keď sa ho spýtali čo to robí odpovedal: „Plním plán!“ Presne takto [...]

Na čom záleží?

06.03.2024

Dnes, v deň 549. výročie narodenia Michelangela Buonarrotiho, génia nielen doby minulej, ale aj tej súčasnej som premýšľala nad tým, kým človek môže byť a kým v skutočnosti je. A pred chvíľou, keď som z mojej obľúbenej zbierky Michelangelových básní Som ako mesiac vyberala báseň na zverejnenie, som si pri jej čítaní uvedomila, na čom záleží [...]

Župan Majerský cielene likviduje Prešovský samosprávny kraj…

06.03.2024

A začal verejnou autobusovou dopravou. V decembri som písala o tom, komu by mala slúžiť verejná autobusová doprava. V tom období nastali prvé problémy s autobusovou dopravou, ktorá minimálne dvadsať rokov ako tak slúžila občanom kraja a zabezpečovala im možnosť cestovať . Ku dňu 3.3. 2024, keď bol do praxe uvedený nový cestovný poriadok, sa situácia [...]

vojna na Ukrajine, Petrohrad, Rusko

ONLINE: Útok na Charkov vyšetrujú na Ukrajine ako vojnový zločin

19.05.2024 07:35

Ukrajina obvinila Rusko, že zámerne cieli na civilistov v Charkovskej oblasti a preto raketové útoky vyšetruje ako vojnový zločin.

SR Handlová vláda výjazdové rokovanie streľba Fico TNX

Vyšetrovanie atentátu na Fica by mali dokončiť za pár mesiacov, hovorí odborník. Akýkoľvek trest môže byť pre strelca doživotný

19.05.2024 07:00

Bývalý elitný vyšetrovateľ vysvetlil, ako by mali vyzerať kroky organov činných v trestnom konaní v najbližších dňoch

India, hory, Himaláje, Dharmsala

Telá americkej horolezkyne a jej nepálskeho sprievodcu zniesli zo Šiša Pangmy

19.05.2024 06:12

Tím horolezcov zniesol telá americkej horolezkyne a jej nepálskeho sprievodcu, ktorí vlani zahynuli v lavíne na hore Šiša Pangma v Tibete.

ŠTS, Kaliňák

Prísne opatrenia a sľub atentátnika. Súd ho poslal do väzby: Fica čakajú kľúčové hodiny, politici sa hádajú

19.05.2024 06:00

Premiér je pri vedomí a Kaliňák od neho dostal inštrukcie, vláda funguje ďalej. Atentátnika poslal súd do väzby, no rozhodnutie nie je právoplatné.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,395
Celková čítanosť: 5517704x
Priemerná čítanosť článkov: 3955x

Autor blogu