Založ si blog

Ovplyvňujú „fake news“ politické dianie na Slovensku?

Áno a veľmi hrubým a neprimeraným spôsobom.
Fake news sú účelovo vytvorené dezinformácie, ktoré majú za úlohu ovplyvniť a manipulovať, či už verejnú mienku občanov a podvodným spôsobom zasahovať napríklad aj do politického diania.
Príkladom zo sveta bol útok na Irak a zvrhnutie Saddáma Husajna na základe hrubých dezinformácií o tom, že Irak vlastní jadrové, chemické a biologické zbrane. Pravda vyšla najavo oveľa neskôr, ale za vojnové zverstvá v Iraku doteraz nikto nenesie osobnú zodpovednosť.
Iným príkladom, boli správy o totalitnom režime v Líbyi, ktoré takisto viedli k vojne a zavraždeniu údajného diktátora Muammara Kaddífího.
Podobné správy ovplyvňujú politické dianie aj na Slovensku a takisto, nikto za ich šírenie nenesie osobnú zodpovednosť.
Nie je to tak dávno, čo média verejne, bez akýchkoľvek dôkazov obviňovali verejných činiteľov zo spolupráce s mafiou a z vraždy novinára Kuciaka a jeho priateľky.
Správy sa ukázali ako nepravdivé a vykonštruované.
S podobnými „fake news“ sa teraz stretávame v kauze „Kočnerova threema“.
Odhliadnuc od toho, čo médiá v tejto kauze podsúvajú občanom tohto štátu a akým spôsobom sa dostávajú ku „dez-informáciám“, by som rada upozornila iný závažný problém v tejto kauze a to na hrubé porušovanie základných ľudských a politických práv, ktoré sú zakotvené v Ústave SR.
A sú to:
Čl. 19
1) Každý má právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena.
2) Každý má právo na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života,
3) Každý má právo na ochranu pred neoprávneným zhromažďovaním, zverejňovaním, alebo iným zneužívaním údajov o svojej osobe.

Čl. 22
1) Listové tajomstvo, tajomstvo dopravovaných správ a iných písomností a ochrana osobných údajov sa zaručujú.
2) Nikto nesmie porušiť listové tajomstvo ani tajomstvo iných písomností a záznamov, či už uchovávaných v súkromí, alebo zasielaných poštou, alebo iným spôsobom; výnimkou sú prípady, ktoré ustanoví zákon. Rovnako sa zaručuje tajomstvo správ podávaných telefónom, tekegrafom, alebo iným podobným zariadením.
Čl. 26
1) Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené.
2) Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu. Vydávanie tlače nepodlieha povoľovaciemu konaniu. Podnikanie v odbore rozhlasu a televízie sa môže viazať na povolenie štátu. Podmienky ustanoví zákon.
3) Cenzúra sa zakazuje.
4) Slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti.
5) Orgány verejnej moci majú povinnosť primeraným spôsobom poskytovať informácie o svojej činnosti v štátnom jazyku. Podmienky a spôsob vykonania ustanoví zákon.

Súčasná situácia v našom štáte svedčí o tom, že vybrané médiá hrubo porušujú zákony a Ústavu SR, bez toho, aby niesli za svoje konanie zodpovednosť.
Svedčí to o aj tom, že SR, nie je zvrchovaným a právnym štátom, pokiaľ jej verejní činitelia dovolili a tolerujú mediálne manipulácie a hrubé porušovanie zákonov a základných ľudských a politických práv a slobôd.
Spočíva to aj v slabej informovanosti o ľudských právach a slobodách, ale aj v hrubom nátlaku, ktorý médiá zneužívajú na dosahovanie im určených cieľov.
Situácia sa môže zmeniť len vtedy, ak v našom štáte budú platiť zákony pre všetkých a tí, ktorí ich porušujú, budú za to niesť plnú trestnoprávnu zodpovednosť.

Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Fake_news
https://archiv.vlada.gov.sk/old.uv/8578/druha-hlava.html
https://www.aktuality.sk/clanok/225170/spioni-oklamali-svet-a-zacal-utok-na-irak-a-saddama-husajna/
https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/333756-libya-vpred-do-minulosti/

Pokrytecké princípy tzv. Demokracie. ..

14.08.2020

Dnes ráno som chvíľu sledovala správy na spravodajskej stanici čt24, kde komentátor hovoril o diktátorskom režime prezidenta Lukašenka v Bielorusku, o zmanipulovaných voľbách, ale aj tvrdom potláčaní protestov proti zmanipulovaným voľbám. Zanietene rozprával, kto všetko podporuje demokratické zmeny za ktoré protestujúci bojujú. Spomenul známeho moderátora verejnoprávnej [...]

V tej chvíli. ..

13.08.2020

V tej obyčajnej chvíli, v zrode tmavého večera, keď nebo mení svoje farby, ako had svoju kožu, a vrýva sa pod tú moju, znova Ťa vidím v každom záblesku hasnúceho slnka a cítim túžbu v Tvojich očiach skrotiť vo mne plaché zviera, ktoré sa ticho vzpiera životu, aj dotyku smrti. V tej obyčajnej chvíli a možno len v jej okamihu, keď meníme svojou láskou to, čo je [...]

Cítiš?

11.08.2020

Cítiš to chvenie vzduchu, keď sa láska usmieva a my sa môžeme nadýchnuť vône nádeje? Cítiš v ústach chuť času, keď sa zhmotnil v bozku nášho hladu po večnosti, ktorú si nevieme sľúbiť? Cítiš moju lásku, tak ako ja Tvoju, keď sa ráno túžby mení na deň nežnosti? Cítiš? Nie, nebudem sa viac pýtať to, čo viem od stvorenia sveta a čo sa skrýva v našich [...]

Donald Trump

Hospitalizovali mladšieho brata Donalda Trumpa

14.08.2020 19:50

Mladšieho brata amerického prezidenta Donalda Trumpa hospitalizovali v nemocnici v New Yorku.

Lukašenko, demonštrácia

Som živý a doma, hovorí Lukašenko. Opozícia chce odovzdanie moci

14.08.2020 19:19

Lukašenko sa snaží hasiť vlnu protestných štrajkov aj poukazovaním na to, že zastavenie výroby hrá do karát iným štátom.

bielorusko protest

Slovenskí poslanci chcú nové voľby v Bielorusku, Korčok hovorí o sankciách

14.08.2020 19:05

Ministri zahraničných vecí EÚ sa zhodli, že začnú pracovať na presne cielených sankciách voči predstaviteľom režimu Alexandra Lukašenka.

Virus Outbreak-No-Mask Weddings

Chorvátsko červenie, nad Jadranom sa zmráka

14.08.2020 18:36

Pre Rakúšanov, Talianov a Srbov, ktorí by chceli dovolenkovať v Chorvátsku, už na koronavírusovom semafore svieti červená, Slovinsko podobný krok zvažuje.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,011
Celková čítanosť: 3101403x
Priemerná čítanosť článkov: 3068x

Autor blogu