Založ si blog

Drozdy. . .

Vystúpila som na jednej z prešovských autobusových zastávok a prvé, čo som začula, bol prenikavý spev vtákov. Bolo to, ako na nejakej speváckej súťaži, kde sa speváci snažia predviesť to, čo najlepšie vedia.
Bola som zvedavá, kde sa skrýva ten, ktorý svojím spevom dával všetkým na frak. Ozývali sa mu síce ešte ďalší dvaja, ale tento jeden mi pripadal ako operná hviezda so sýtym barytónom a tí ostatní, boli len slabí amatéri.
Na jabloni v záhrade, vedľa chodníka po ktorom som kráčala, sedel našuchorený čierny drozd s očkami ako špendlíkové hlavičky. Nevšímal si ľudí, ktorí kráčali po chodníku a veselo si vyspevoval.
Možno svojím spevom lákal samičky, alebo mal len dobrú náladu a možno chcel urobiť radosť dnešným oslávencom. Možno cítil vo vzduchu teplo prichádzajúcej jari, alebo vedel, že zajtra máme prvý jarný deň. Kým som došla k jabloni, prileteli ďalšie dva drozdy, jeden vyletel na jabloň a druhý ostal na trávniku pod ňou. Pridali sa k spevákovi. Bolo zvláštne počúvať ich spev, každý bol iný a predsa sa dopĺňali. Nevšímali si veľkého psa, ktorý ležal neďaleko a lenivo sa vyhrieval na slnku.
Nerušil ich ani rozčúlený brechot malého psíka, zlostiaceho sa na mačku, ktorá sa bezočivo špacírovala popred plot a vedela, že psík nemá šancu dostať sa zaň.
Netuším, či si niekto z ponáhľajúcich sa chodcov všimol toto divadlo.
Keď som prišla na rušnú hlavnú ulicu, spev drozdov a iných vtákov bolo počuť už len veľmi slabo. Ostal už len zvuk ulice, hluk áut a autobusov, vrava ľudských hlasov.
Usmiala som sa na pár okoloidúcich. Zopár z nich síce trošku začudovane, ale predsa, úsmev opätovalo.
Možno by sme aj my ľudia, občas mali byť ako tie drozdy. Mali by sme zabudnúť na hluk uponáhľaného života a začať sa tešiť z prichádzajúcej jari a nových dní. Nie, nemusíme vyspevovať na ulici, ale môžeme nechať spievať naše duše a občas sa na seba aj usmiať. Mohli by sme urobiť zo zamračených tmavých dní, dni plné svetla prívetivosti, vľúdnosti, láskavosti a tepla obyčajnej ľudskosti

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

Nemecko, pokus o prevrat, pokus o puč, krajná pravica, zatýkanie

The Guardian: Medzi podozrivými z prípravy puču v Nemecku je aj známy šéfkuchár

10.12.2022 09:55

Ďalšou podozrivou osobou je bývalý policajt, ktorý kedysi chránil židovskú komunitu pred teroristickými útokmi.

Jaroslav Naď

Naď: Zmluva na pásovú techniku je vo finálnej fáze, cena vozidiel sa môže znížiť

10.12.2022 09:14

Za 152 pásových bojových obrnených vozidiel a pásových obrnených vozidiel by malo Slovensko zaplatiť vyše 1,688 miliardy eur.

Rusko, Ukrajina, vojna, vojak, Cherson

ONLINE: Putin sa podľa analytikov snaží očierniť Kyjev v očiach Západu. Vzdušná ochrana Ukrajiny je pre USA i Poľsko prioritou

10.12.2022 07:30, aktualizované: 10:15

Rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa môžu začať až po vyhnaní ruských vojakov z Ukrajiny, prízvukuje Poľsko.

Vladimir Putin

Putina sklamali Merkelovej slová o Ukrajine a minských dohodách

10.12.2022 07:00

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vyjadril sklamanie nad nedávnymi vyhláseniami bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej o Ukrajine.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4885768x
Priemerná čítanosť článkov: 3796x

Autor blogu