Založ si blog

Tichý smútok. . .

Stáva sa, že občas prepadne takmer každého z nás.
Prichádza vo chvíľach, keď sa v živote musíme vyrovnať s rôznymi stratami, ktoré život prináša a sú neoddeliteľnou súčasťou nášho bytia.
Často príde, keď ho nečakáme a prepadne nás nepripravených. Nepripravených na chvíle, o ktorých vieme, že prídu, ale snažíme sa im vyhýbať a nemyslieť na ne.
Prichádza spolu so spomienkami na chvíle, ktoré pominuli a ktoré sa už nikdy nezopakujú, nedajú vrátiť späť.
U niekoho je to tichý smútok za detstvom či mladosťou, keď sa pozerá do zrkadla a vidí prvé vrásky a sivé vlasy a aj keď je ešte stály plný sily vie, že čas sa nedá zastaviť a neúprosne plynie.
Mnohí pociťujú tichý smútok, keď vidia, že skončili krásne roky detstva ich potomstva a to pomaly vylietava z hniezda. Vedia, že tie malé, drobné, ružové batôžky, ktorým venovali toľko času sú zrazu dospelé a čaká ich nová etapa života, keď sa musia osamostatniť a začať žiť svoje vlastné životy a prežívať vlastné tiché smútky.
Tichý smútok pociťujeme pri rozlúčkach, s priateľmi, s láskou, s ľuďmi, ktorí nám boli veľmi blízki a najviac pri rozlúčkach s tými, ktorí nás opúšťajú navždy.
Každý z nás, svoj smútok prežíva inak. Niekto sa z neho vyplače, iný zatne zuby a ohradí sa múrom mlčania, za ktorý nechce nikoho pustiť, mnohí sa uzatvárajú do svojej samoty a odmietajú spoločnosť.
Ale tichý smútok je zvláštnym smútkom. Bolí rovnako ako žiaľ, dokáže stisnúť srdce, rozplakať dušu, ale zároveň dokáže vyvolať úsmev na tvári pri spomienkach, pokoj v duši a utíši boľavé srdce.
Tichý smútok nám dokáže ukázať krásu, vzácnosť a nevšednosť života práve tým, že sa mu dokážeme oddať, ale nie poddať.
Tichý smútok nám dokáže ukázať nové smerovanie a ciele nášho života. Dokáže prebudiť nové lásky, túžby po poznaní života a jeho zmysle.
Ale čo je najdôležitejšie, dokáže nám ukázať všetko to, čo je v živote podstatné a najmä ukázať to, akí ľudia nás obklopujú, čím sú pre nás významní a výnimoční.
Tichý smútok nám pomáha nájsť samých seba vo chvíľach, keď sa bojíme života a sme slabí a zraniteľní.
Tichý smútok je ako objatie priateľa. Pomôže a dá nádej.

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

Jaroslav Naď

Naď: Zmluva na pásovú techniku je vo finálnej fáze, cena vozidiel sa môže znížiť

10.12.2022 09:14

Za 152 pásových bojových obrnených vozidiel a pásových obrnených vozidiel by malo Slovensko zaplatiť vyše 1,688 miliardy eur.

Rusko, Ukrajina, vojna, vojak, Cherson

ONLINE: Putin sa podľa analytikov snaží očierniť Kyjev v očiach Západu. Vzdušná ochrana Ukrajiny je pre USA i Poľsko prioritou

10.12.2022 07:30, aktualizované: 08:42

Rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa môžu začať až po vyhnaní ruských vojakov z Ukrajiny, prízvukuje Poľsko.

Vladimir Putin

Putina sklamali Merkelovej slová o Ukrajine a minských dohodách

10.12.2022 07:00

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vyjadril sklamanie nad nedávnymi vyhláseniami bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej o Ukrajine.

Eduard Heger

Čo ukazuje minulosť o dôsledkoch pádu vlády. Pôjde Heger cestou Radičovej, Dzurindu a Mečiara?

10.12.2022 07:00

Ak vláda Eduarda Hegera nezíska v utorok podporu, zaradí sa za trojicu premiérov, ktorých vlády tiež predčasne skončili rozhodnutím parlamentu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4885669x
Priemerná čítanosť článkov: 3796x

Autor blogu