Pred necelými tridsiatimi rokmi nám bolo tvrdené, že žijeme v neslobode – totalite.
A tak mnohí začali po „slobode“ túžiť. Pre niekoho to boli voľné hranice a cestovanie, pre iných možnosť mať veci, ktorými sa prezentoval západ a pre ďalších možnosť vládnuť, ovládať a zarábať na iných.
Slovač vyšla do ulíc zabojovať za slobodu, sľúbila si „pravdu a lásku“ a zrazu zistila, že sa z pravdy, lásky a slobody stali len prázdne frázy.
Už veľmi dávno francúzsky, osvietenecký filozof J.J. Rousseau povedal: „Moja sloboda sa končí tam, kde sa začína sloboda druhého“
V týchto slovách je ukrytá podstata slobodného správania.
Žiaľ, po zamatovom prevrate si význam slova „sloboda“ mnohí vysvetlili po svojom. A to tak, že keď majú slobodu, môžu všetko.
Namiesto vytúženej slobody nastal krutý zákon džungle a anarchia vo všetkom.
Zrušením hraníc so západným svetom sa zrušili hranice vo všetkom…
Ak má spoločnosť fungovať, musia byť určené hranice – mantinely a pravidlá fungovania.
Tí, ktorí sa po prevrate chopili moci zrušili mantinely a pravidlá pre svoju vrstvu a zabezpečili si svoj pocit slobody zákonmi, ktoré potláčajú práva bežných občanov.
Pocit falošnej slobody viedol v 90tych rokoch ku vzniku mafiánskych skupín, ktoré veselo bašovali na Slovensku.
Takisto aj ku výpredajú všetkého, čo v tejto krajine malo akú takú cenu, pod zámienkou toho, že štát je zlý hospodár a je to len pre naše dobro.
Vďaka pocitu falošnej slobody máme obrovskú kriminalitu, chudobu, žobrákov a bezdomovcov.
Vďaka pocitu falošnej slobody majú niektorí pocit moci a nadradenosti a tak si myslia, že môžu využívať, zdierať a vykorisťovať ľudí, ktorí pre nich a na nich pracujú.
Mnoho ľudí vidiac, že „elity“ obchádzajú a porušujú zákony a nič sa im nestane, robia to isté.
Falošný pocit slobody má aj iný rozmer. Je to spôsobené tým, že niektorí ľudia si myslia, že skutočne môžu všetko. Vďaka tomu sa zhoršili medziľudské vzťahy v rodinách, na pracoviskách.
Rozšírilo sa násilie už aj medzi deťmi, nedávny prípad šikanovania je len jeden z mnohých. Spomínam si na prípad, keď jedno malé dievča surovo zmlátilo iné, vraj kvôli tomu, že jej prebrala frajera.
Média beztrestne zberajú informácie a senzácie o známych ľuďoch, ale aj tragédiach a nešťastiach, ktoré môžu postihnúť každého z nás a dookola ich omieľajú a zverejňujú a dobre na tom zarábajú.
Rozmach internetu, sociálnych sietí a pod. priniesol novú formu násilia páchaného na ľuďoch – kyberšikanu. Anonymita, ktorá tu vládne dovoľuje agresorom beztrestne útočiť a urážať. Sú známe aj prípady navádzania na samovraždu, ale aj samovraždy kvôli tejto šikane.
Vďaka falošnému pocitu slobody sa vytratili mnohé hodnoty, ako sú úcta jedného k druhému, ale aj úcta k životu samotnému. Slušné a čestné správanie je považované za slabosť.
Pravú slobodu máme v srdci a tá nám nedovolí konať tak, aby sme niekomu vedome a účelovo škodili a ubližovali mu.
Pravá sloboda dáva životu zmysel.
Pocit falošnej slobody môže človeka úplne zničiť.
Mnohí už nie sú len na Predmestí Pekla, ale priamo v ňom.
U teba si skola nesplnila povinnost ked ta naucila... ...
To ale ty nedokazes posudit :-)...len do vsetkeho ...
A to si kde v mojom príspevku čítal ? ...
Fifo -je neskutočné ,že aj taký hlu....je ...
Namiesto odpovede sa zmôžeš len na insitné ...
Celá debata | RSS tejto debaty