Mohlo by sa to nazvať aj šírením paniky. . .

28. februára 2020, devana, Nezaradené

Pred pár dňami som videla v správach, ako v Taliansku ľudia vykupujú trvanlivé potraviny a regály zívajú prázdnotou. Včera vo večernom spravodajstve som videla podobnú situáciu v Česku. Dnes som bola na bežný nákup a ľudia vo veľkom nakupovali múku, ryžu, cestoviny, olej, konzervy. V drogériách idú na dračku dezinfekčné prostriedky.
Všetci títo ľudia majú obavy z toľko spomínaného koronavírusu, ktorý už zabíja aj v európskych krajinách. Denne počúvame, vidíme a čítame správy o jeho nebezpečenstve, ale aj o tom, ako štáty prijímajú opatrenia, aby zabránili nákaze a následnej epidémii, či pandémii. A ľudia postupne podliehajú vlastnému strachu a panike.
Chápem ich. Každý sa bojí o vlastné zdravie a život, nielen ten vlastný, ale aj svojich najbližších.
Popoludní som chvíľku sledovala reláciu v spravodajskej tv, ktorá sa zaoberala touto témou. Niektoré média sa síce snažia mierne upokojiť situáciu, ale podľa môjho názoru je to testovanie, ako dokážu médiá ovládať myslenie ľudí a šíriť paniku medzi nimi.
Nie, nechcem zľahčovať problémy, ktoré súvisia s koronavírusom a možnou nákazou a jej následkami, ale mali by sme uvedomiť, koľko ľudí na Slovenku a vo svete zomiera na bežnú chrípku a jej následky. Koľko ľudí zomiera na iné infekčné ochorenia, alebo na následky tzv. civilizačných ochorení. Bolo by vhodné zamyslieť sa nad tým, ako je poškodzovaný imunitný systém ľudí nadmerným užívaním liekov, zlou životosprávou, ale aj sociálno- spoločenskou situáciou, keď sa mnohí ľudia obávajú straty práce a zamestnania a ochorenia, ako sú chrípka, či prechladnutie, namiesto liečenia sa, „prechádzajú“. Nepíše sa ani o tom, koľko starých ľudí v skutočnosti ročne zomiera na chudobu a choroby, ktoré by sa dali bežne liečiť, alebo keby mali zabezpečenú normálnu starostlivosť.
Bolo by vhodné zamyslieť sa nad tým, ako je možné, že vždy, keď hrozia „globálne finančné problémy“, tak „vypukne“ nejaká „epidémia“, ktorá na chvíľu zamestná ľudí, vlády a o pár týždňov o nej už nepočuť.
Včera vo večernom spravodajskom vysielaní v českej tv čt24, bol koronavírus nazvaný „čiernou labuťou ekonomiky“. To vysvetľuje mnohé.
A panika, ktorá nastala zasa to, že média sa vo veľkom podieľajú na jej šírení a testovaní toho, koľko ľudí jej podľahne a ako sa budú správať.
Je to veľmi nebezpečný jav, pretože v súčasnosti vidíme, akú moc média majú a prostredníctvom nich tí, ktorí ich vlastnia. Mediálna manipulácia verejnej mienky, či podsúvanie dezinformácii a poloprávd sa stali bežnými.
A testovanie odolnosti a zdravého rozumu ľudí bude pokračovať oveľa sofistikovanejším spôsobom.