Politická filantropia a demokracia. . .

3. novembra 2019, devana, politikum

Dnes som sa po prečítaní si celého rozhovoru, ktorý pre britský denník The Guardian poskytol finančník a filantrop pán G. Soros, dozvedela nový výraz „Politická filantropia“.
Prvé čo ma ihneď pri tomto vzletnom pomenovaní napadlo, bol iný, podobne ľúbivý výraz „Humanitárne bombardovanie“.
Možno to bolo tým, že súčasné elity začali prostriedky na dosahovanie vlastnej moci pomenovávať honosnými názvami. Obyčajné zasahovanie do volieb a tým, do suverenity a zvrchovanosti jednotlivých štátov, bolo nazvané „politickou filantropiou“. Týmto názvom bola označená podpora prevratov v mnohých štátoch, dokonca aj tá proti „komunistickej totalite“.
Mocenské prevraty, novodobá kolonizácia, krvavé konflikty, vojny, zabíjanie bezbranných, ničenie, rabovanie, sa označuje za „šírenie slobody a demokracie“. Sloboda, demokracia a západné hodnoty sa vo svete presadzujú politickou filantropiou a humanitárnym bombardovaním…
Doba sa mení, ale ľudská túžba po moci a bohatstve sa nemení, je stále tá istá a dobu menia najmä prostriedky na dosahovanie moci a bohatstva.
Spomenula som si na Wiliama Dobyvateľa, ktorý si svoju túžbu po ovládnutí Anglicka vydobyl tak, že na mnohých miestach, ktorými sa prehnala jeho armáda, celé desaťročia nikto nedokázal žiť, tak plienil a ničil krajinu.
Podobné je to aj teraz, po súčasnom vojnovom besnení tiež ostáva zničená zem, spálená modernými zbraňami. Milióny bezmenných mŕtvych, strach, hrôza, utrpenie, beznádej.
Výraz „politická filantropia“ mi pripomenul aj iného človeka, Jakoba Fuggera, ktorý vďaka bohatstvu ovládal Európu začiatku šestnásteho storočia. Podporoval mnohých panovníkov v boji o moc a tam, kde sa oni bili o svoje tróny, v skutočnosti vládol on a bohatol na ich mocichtivosti.
Podobné to bolo aj v minulom storočí počas obidvoch vojen a je tomu tak aj v súčasnosti.
Politická filantropia neraz podporuje obe strany politických rivalov a podnecuje vášne, rozbroje, nenávisť medzi obyčajnými ľuďmi.
Mení sa doba, menia sa pojmy a názvy získavania moci a vojen, ale to, čo ostáva rovnaké celé stáročia sú obete a ich utrpenie vo vojnách, ktoré sa vedú kvôli chamtivosti a pomocou moci peňazí.
Aj súčasnosť má mnoho takýchto obetí, nielen tých na životoch, ale aj novodobých otrokov, ktorí sú nútení žiť v dlhovom otroctve, chudobe, neistote. Obeťami sú vyrabované štáty a zničená planéta, ktorú sa podobným druhom filantropie idú zachraňovať práve tí, ktorí ju najviac ničia svojou nenásytnosťou.
Rozhovor s p. G. Sorosom, by si mali ľudia prečítať aj kvôli tomu, že v ňom hovorí o tom, že vďaka jeho „politickej filantropii“ sa našou pani prezidentkou stala Zuzana Čaputová.
Áno, politická filantropia zasahuje aj do nášho každodenného života politickým bojom, ktorého sme dennodenne svedkami a ktorú nám štedro dávkujú hlásne trúby politickej filantropie, mainstreamové média, „investigatívni novinári“ a politici.
Bude zaujímavé sledovať, koľko prejavov „politickej filantropie“ sa nám ešte dostane, koľko jej Slováci znesú a ako budeme vďaka nej žiť…
Zdroj:
https://www.theguardian.com/business/2019/nov/02/george-soros-brexit-hurts-both-sides-money-educate-british-public