Založ si blog

Čas egoizmu. . .

Prišiel pomaly…
Spolu s heslami o individualizme. O tom, ako sa má každý jedinec starať sám o seba, presadzovať vlastné ciele a myšlienky. O tom, aký je jedinec výnimočný a čo všetko zvládne sám.
O tom, že kolektív ľudí je zbytočný a práva jedinca sú nadradené nad práva kolektívu, či spoločnosti.
A zrazu sa stretávame s bezohľadnými, dokonca až krutými spôsobmi, ktoré využívajú novodobí individualisti na dosahovanie toho, čo chcú. A spoločnosť to toleruje a ani nevníma, že je to zbraň proti nej samotnej.
Áno, potichu sa z individualizmu stal egoizmus.
Často si všímam jeho rôzne formy, od tých najmenších až po tie, ktoré zasahujú veľkú časť spoločnosti.
Človek by mal mať zdravé sebavedomie. Pomáha mu prežiť, tvoriť, prekonávať prekážky, duchovne a ľudsky rásť.
Žiaľ, uprednostňovaním individualizmu pred zdravím sebavedomím, človek začal strácať zmysel hodnoty ako sú empatia, súcit, úcta voči človeku a prírode, ale aj obyčajná láska.
Je bežné vidieť medzi ľuďmi, ako si na úkor iných dvíhajú vlastné ego. Dokážu bezcitne ponižovať ľudí okolo seba, neberú ohľad na to, ako im ublížia, ako ich rania. Mnohí sa s tým stretávajú v práci, aj v bežnom živote.
Takí ľudia si nedokážu priznať vlastnú chybu, manipulujú ľuďmi, odmietajú prevziať zodpovednosť za svoje konanie a v nedokážu sa slušne ospravedlniť.
Bežne sa s takým správaním stretávam už pri deťoch, tie kopírujú správanie sa vlastných rodičov.
Iný, veľmi závažný spôsob, ktorý je v našej spoločnosti rozšírený, je politický a mocenský egoizmus.
Kariérizmus, široké lakte, korupcia, bezohľadnosť, sú bežné prostriedky , ktoré používajú egoisti na dosiahnutie svojich cieľov v túžbe po moci a mamone. Nezaujímajú ich osudy ľudí, ich život, dopady ich správania sa na celú spoločnosť.
Vidíme to aj na našej politickej scéne. Vybavovanie si účtov navzájom, mediálne lynčovanie nepohodlných, kydanie špiny, snaha o likvidáciu štátu a jeho majetku a suverenity, bez ohľadu na to, aký to má dopad na jeho občanov.
Žiaľ, mnohí egoisti v svojej zaslepenosti vlastnou dôležitosťou nedokážu pochopiť, že sebectvo je cesta do pekla. Nielen toho osobného, ale aj spoločenského.
Aj zvieratá, ktoré ľudstvo považuje za menejcenné tvory vedia, že základom prežitia je spoločenstvo.
Spoločenstvo, ktoré funguje na prirodzených hierachických princípoch, kde má každý svoje vlastné miesto a poslanie.
Egoizmus a individualizmus, ktoré sú v súčasnej spoločnosti rozšírené a podporované, sú dôvodom rozkladu spoločnosti. Morálneho, aj kultúrneho.
A pritom stačí veľmi málo na jej zachovanie. Pochopiť vlastné zlyhania a chyby a vrátiť sa ku hodnotám, ktoré pomáhajú ľuďom prežiť.

„Večne spievajú lesy“. . .

19.11.2019

„Večne spievajú lesy“, je svetoznáma trilógia nórskeho spisovateľa a novinára Trygveho Gulbranssena. Je to jedna z mojich najobľúbenejších kníh. Prvý krát som ju čítala ako malé dieťa, viac »

O čom spievajú stromy. ..

18.11.2019

Stromy sú ako my, ľudia. Niektoré rastú osamote a svojou zvláštnou osamelosťou vytvárajú jedinečný charakter krajiny. Iné rastú v skupinách a tvoria malé i veľké spoločenstvá. Dopĺňajú viac »

Zabudlo sa na pôvodný význam 17. novembra?

17.11.2019

Celé dni sa píše a hovorí o tom, že 17. november je sviatkom víťazstva demokracie nad komunistickou totalitou. Všimla som si, že v našich médiách sa veľmi málo píše a hovorí o pôvodnom viac »

bicykle Bratislava zdieľanie

Prešovčanov rozhádali bicykle

20.11.2019 17:42

Pochybnosti vyvolali prístrešky na bicykle v Prešove.

Bratislava - doprava

Kauza mladíkov, ktorí v MHD zbili manželov. Svedkovia si protirečili

20.11.2019 17:38

Verdikt by mohol padnúť na začiatku budúceho roka.

Vladimir Putin

Putin veští začiatok rozpadu EÚ v roku 2028, odídu štáty východnej Európy

20.11.2019 17:37

V roku 2028 štáty východnej Európy podľa Putina budú také bohaté, že sa z príjemcov pomoci stanú platiteľmi. Vtedy sa môžu inšpirovať brexitom.

Co písala Pravda

Pravda pred 30 rokmi: Študenti diskutujú s pedagógmi

20.11.2019 17:00

Prečítajte si, čo písal denník Pravda pred tridsiatimi rokmi 20. novembra.