Prezidentské „hry o tróny“. . .

7. marca 2019, devana, Nezaradené

Terajšia prezidentská kampaň mi ich veľmi pripomína. Tak, ako seriálový trhák, je plná neprekonateľnej túžby po moci a mocenských bojov. Bojov, plných intríg a podrazov, zrady a falošnosti, chamtivosti a nenásytnosti, ale aj skrytého násilia, vyhrážania sa, osobných pômst a nevyhli sme sa ani vražde a jej zneužívaniu na politické ruvačky.
Žiaľ, medzi fantasy seriálom a predvolebnou kampaňou je veľký rozdiel. Ak sa nám seriál, alebo film nepáči, jednoducho vypneme televízor, alebo počítač a vieme, že je to aj tak len fikcia, ktorá s nami nemá nič spoločné. Ale prezidentská kampaň a voľby prezidenta sa týkajú všetkých občanov Slovenskej republiky a tí sú nútení, sledovať ich až do konca, aj keď mnohí ani len nerozumejú, čo sa v skutočnosti deje.
Mnohí voliči vedia len to, že pekná pani Čaputová je právnička a je spájaná so skládkou v Pezinku. Média ju vykresľujú ako hrdinskú bojovníčku za práva slabších a nezávislú kandidátku. Ale môže byť podpredsedníčka novej mimoparlamentnej strany, ktorá sa angažovala v neziskovej organizácii VIA IURIS, nezávislou kandidátkou na post hlavy štátu?
Slovensko predsa nie je Pezinská skládka, aj keď v štáte je skutočne veľký neporiadok a chaos.
Dokáže byť človek, ktorý sa jednorazovo preslávil jednou akciou, tým správny kandidátom na prezidenta?
Odstúpenie „horúceho kandidáta“ p. Mistríka tiež vypovedá o mnohom. Aj o tom, že sú veľké tlaky na to, aby sa na post hlavy štátu dostal ten „správny človek“, ktorý bude robiť len to, čo sa od neho bude žiadať.
Vystúpenie súčasného p. prezidenta, kde sa nepriamo vyhráža inému kandidátovi na prezidenta, ktorý poukázal na slabiny p. Čaputovej, bolo ukážkou arogancie moci a charakteru tých, ktorými je p. prezident Kiska obklopený, ale aj dehonestáciou prezidentského úradu.
O čo v týchto voľbách ide?
Ide o veľmi veľa.
Stačí pozorne sledovať médiá a udalosti, ktoré prezentujú. Nedávna návšteva amerického ministra zahraničia M. Pompea v Bratislave, či stretnutie a jednanie prezidentov B9 v Košiciach, ktoré usporiadal náš pán prezident a ktoré sa konalo v spoločnosti generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberka. Stretnutie českého premiéra A. Babiša s D. Trumpom, ale aj avizované stretnutie nášho premiéra Pellegriniho s prezidentom Trumpom v Bielom dome.
O mnoho vypovedajú aj správy z Ukrajiny, napríklad tá, kde sa kde ukrajinský generál Muženko tvrdí, že Rusko sa snaží napadnúť Ukrajinu.
Mám veľké obavy, že Slováci nevenujú svoju pozornosť na skutočný význam terajších prezidentských volieb a nechajú sa oklamať tak, ako pred piatimi rokmi.
Aj vtedy sme boli pokusnými králikmi, na ktorých si „mocní sveta“, odskúšali, čomu všetkému sú ľudia ochotní uveriť, aby to mohli aplikovať aj v iných krajinách. Mnohí až teraz vidia a vedia, kto je v skutočnosti náš súčasný pán prezident a že do „dobrého anjela“ má veľmi ďaleko…
Občania a voliči by sa mali zamyslieť nad tým, ktorí prezidentskí kandidáti sú priamo proti umiestneniu vojenskej základne NATO na Slovensku. Inak sa zo Slovenska stane skutočná skládka, nie ako tá v Pezinku, ale plná vojenskej techniky a jadrových zbraní.