Umenie hnusu.

10. júna 2018, devana, Nezaradené

Pred pár dňami ma zaujali správy zo susedného Česka, kde v brnenskom Divadle Husa na provázku aktivisti prerušili divadelné predstavenie s názvom „Naše násilí a vaše násilí“.
Pri podobných správach, vždy premýšľam o tom, čo je ešte umenie a čo už nie je.
V tejto dobe a spoločnosti je umením skoro všetko, dokonca sa za umenie považuje manipulovanie ľuďmi, alebo šikovnosť klamať, či zdierať iných.
Umenie…
Skutočne musí byť „kontroverzné“, alebo plné hnusu, vulgárnosti a násilia, aby zaujalo ľudí?
Nemalo by v prvom rade prinášať duševné uspokojenie umelcom, ktorí umenie tvoria a aj nám, ktorí ho prijímame a pre ktorých je určené?
Úroveň umenia vypovedá o spoločnosti veľmi mnoho.
Čo sa dá povedať o spoločnosti, ktorá sa vyžíva v stvárňovaní násilia a zabíjania, ktoré je úplne všade, dokonca aj v rozprávkach pre najmenších?
Filmy, seriály, divadelné predstavenia, počítačové hry sú plné krvavých scén a brutality.
Čo sa dá povedať o spoločnosti, ktorá z lásky medzi mužom a ženou urobila výnosný obchod a zarába na predaji nahoty a za umenie považuje aj porno?
To, čo by malo byť krásnym, intímnym a tajomným svetom dvoch ľudí, ktorí sa ľúbia, je znázorňované do posledných detailov. Preferuje sa promiskuita, perverznosť a sex ako druh zábavy.
Čo sa dá povedať o spoločnosti, ktorá zabúda na skutočnú krásu a nahradila ju hnusom?
Niekedy mám pocit, že sa za umenie bude považovať aj to, keď sa nejaký „tiežumelec“ vyprázdni uprostred galérie a bude tento svoj „produkt“ prezentovať ako vrchol svojho umenia a nájdu sa ľudia, ktorí budú nad týmto „umením“ híkať ako osly a obdivovať ho. Žiaľ, vždy sa takí ľudia nájdu.
V minulosti ľudia tiež považovali za zábavu a senzáciu zabíjanie a radi sa mu prizerali. Či už to bolo napríklad zabíjanie sa gladiátorov v arénach, alebo verejné popravy, mučenie, upaľovanie bosoriek.
Ale skutočné umenie by nemalo byť lacnou zábavou a obchodným artiklom, ani senzáciou, ale ani prebúdzať nízke pudy a vášne.
Čo sa dá povedať o spoločnosti, ktorá z hnusu vytvára umenie a za vrchol umenia považuje to, že toto „umenie hnusu“ dokáže veľmi dobre a draho predávať a zarábať na ľudskej hlúposti.
Čo ostane po takejto spoločnosti? Aký odkaz zanechá budúcim generáciám?