Vône jari – obyčajná žihľava.

9. apríla 2017, devana, pre dušu

Včerajší dážď a dnešné teplé slnko urobili malé zázraky.
Objavila som prvú púpavu, ktorá rozkvitla pri skalke a nechala som to malé vysmiate slniečko nech si tam rastie.
Levanduľa, o ktorej som si myslela, že úplne vyschla začala púšťať maličké lístočky a šalvie sa zazelenali všetky.
Mirabelka aj trnka sú obsypené kvetmi a na baze sú malé púčiky kvetov.
Ale hlavne som si nazberala plný košík krásnych mladých žihľavových výhonkov.
Žihľava patrí medzi prvé bylinky ktoré začínam zberať na jar. Ako úplne prvý zberám podbeľ, ale túto jar bolo na záhrade len zopár kvietkov, tak tento rok budem bez neho, aj keď veľmi pomáha pri kašli, ale hlavne pri zahlienení a zápale priedušiek.
Žihľavu mnohí z nás zo záhrad vyhadzujú ako burinu, ale radšej by si z nej mali občas urobiť čaj, lepšie povedané zápar, ktorý teraz na jar prečisťuje organizmus, dodá nielen vitamíny ale aj napríklad horčík či vápnik. Zápar sa používa aj pri liečbe anémie – chudokrvnosti, pretože žihľava obsahuje aj veľa železa. Používam ju ako prvú pomoc hlavne pri prechladnutí a zápale močových ciest.
Pomáha prečistiť obličky, prelieči pečeň, žlčník, pomáha zlepšiť metabolizmus. Znižuje hladinu cukru v krvi a používa sa aj pri pľúcnych chorobách. Pije sa dva až tri krát denne, podľa potreby, vždy čerstvý zápar. Ak si robíme očistnú kúru tak je najlepšie si dať prvú šálku ráno hneď nalačno, účinky sa dostavia rýchlo. 🙂
Je to taký malý zázrak, tak ako aj iné bylinky, ktoré zberám, suším a nakoniec porozdávam.
Tento rok budem robiť aj sirup, jeho príprava je jednoduchá a toto je môj osvedčený recept: 40-50 kusov žihľavy, 2-3 citróny, chemicky neošetrené, 20 gramov kyseliny citrónovej, 2 litre vody a 2 kilá cukru, najlepšie trstinového, ak chceme sirup používať ako liek.
Žihľavu zalejeme vriacou vodou, pridáme kyselinu citrónovú a na plátky nakrájané citróny. Necháme prikryté lúhovať do druhého dňa potom precedíme cez plátno a dobre vytlačíme všetku šťavu, prisypeme cukor a pomaly zohrievame kým sa cukor nerozpustí, ak vznikne pena treba ju pozberať sitkom. Sirup dáme do fliaš, nemusí sa sterilizovať, ale ja to pre istotu robím.
Podobne robím sirup aj z bazy, ale to až nabudúce 🙂
Kto chce mať pekné vlasy, tak by si občas mal urobiť odvar, hodiť hrsť žihľavy do vriacej vody a nechať chvíľku povrieť, vychladnúť a precedeným odvarom opláchnuť hlavu po umytí, vlasy budú pevnejšie a zdravšie a nebudú mastnieť.
Žihľavu treba sušiť na vzdušnom a tmavom mieste, správne vysušená má peknú zelenú farbu a jemne vonia, ja ju skladujem v papierových sáčkoch.
Ale keď je to možné tak až do neskorej jesene pijem čaj z čerstvej.