Skoro zabudnutý Vivaldi. . .

15. februára 2017, devana, Zamyslenia z kuchyne

António Lucio Vivaldi je jedným z najvýraznejších hudobných skladateľov baroka.
Jeho hudba je plná emócií, hravosti, ľahkosti. Dokáže zaplaviť šťastím, krásou, čistotou, jedinečnosťou. Strhne svojou vášnivosťou a rozplače dojímavosťou.
Pri počúvaní jeho skladieb sa cítim voľná ako vták. Mám pocit, že dokážem lietať a moja myseľ je oslobodená od balastu a trápení všedných dní.
Nechám sa unášať prúdom tónov do môjho sveta, kde môžem byť sama sebou.
Verím tomu, že veľa ľudí vníma hudbu takýmto spôsobom.
Snáď každý pozná Vivaldiho „Štyri ročné obdobia“, ktoré sú jeho najznámejším dielom. Málokto však vie, že António Vivaldi bol veľmi plodným autorom, skomponoval okolo 700 hudobných diel z toho asi 500 koncertov pre rôzne hudobné nástroje, ale najmä pre husle. António bol vynikajúcim husľovým virtuózom. Okrem toho je autorom 50 opier, sonát a oratórií.
Narodil sa 4. marca 1678 v Benátkach počas zemetrasenia. Bol prvorodeným dieťaťom holiča a huslistu Giovanniho Battistu Vivaldiho, ktorý hrával v chrámovej kapele sv. Marca. Trpel zdravotnými problémami, astmou a angínou pectoris a práve jeho ochorenia ho oslobodili od životnej dráhy duchovného, ktorá mu bola predurčená. Kvôli svojím červeným vlasom mal prezývku „červený páter“. Traduje sa, že počas omší, ktoré slúžil, si odbiehal zapisovať hudobné záznamy.
Po skončení kňažskej služby sa úplne oddal hudobnej tvorbe. Stal sa učiteľom hudby v dievčenskom sirotinci a viedol dievčenský orchester, ktorý bol počas jeho vedenia popredným hudobným telesom. Toto obdobie jeho života patrí k jeho najtvorivejším obdobiam. Bol známy v celej Európe. Pôsobil v Benátkach, Mantove, Ríme, Drážďanoch, Prahe či Viedni.
Zaujímavý bol jeho vzťah s opernou speváčkou Annou Girò, ktorá bola vynikajúca sopranistka a napísal pre ňu množstvo hudobných rolí vo svojich operách. Tento vzťah bol opradený tajomstvami a škandálmi.
Aj keď Bol António Vivaldi slávnym skladateľom a hudobníkom ani on sa nevyhol smutnému koncu života ako to stalo mnohým umelcom. Zomrel zabudnutý a chudobný vo Viedni 28. júla 1741.
Jeho tvorba bola pre Európu zabudnutá takmer 200 rokov. O jeho znovuobjavenie sa postaral nemecký husľový virtuóz Fritz Kreisler kurióznym spôsobom. Mal veľký úspech s husľovým koncertom, ktorý bol dobovým plagiátom Vivaldiho diela.
To, že Vivaldiho hudba je nádherná a nadčasová si môžete vypočuť sami.
Niečo z tvorby pre husle…
Niečo pre milovníkov klasickej gitary..
Nádherná sonáta…