Alkoholizmus, gamblerstvo a iné závislosti. . .

26. septembra 2016, devana, Nezaradené

Novela zákona o hazardných hrách…
Bude vôbec schopná niečo riešiť? Prečo sa však na Slovensku rieši väčšinou drogová závislosť a gamblerstvo?
Jednou z najhorších závislostí na Slovensku je alkoholizmus.
Každá závislosť je cestou do pekla, nielen pre závislého, ale hlavne pre jeho najbližších.
Alkoholizmus sa začína sa úplne nenápadne. Čo je to dať si pár pohárikov cez víkend, potom aj cez týždeň, nakoniec každý deň? Vždy sa nájde príležitosť a spoločnosť. Veď pije skoro „každý“. Žiaľ už malé deti dostanú ochutnať na oslavách, alebo si tajne samé upijú otcovi z piva.
Skoro každý puberťák sa chváli tým, že sa už opil. Vychvaľujú sa tým čoraz menšie deti a dievčatá nijako nezaostávajú za chlapcami.
Je síce pravda, že alkohol, je zákonom zakázaný predávať osobám mladším 18 rokov, ale kontroly sú minimálne, alkoholu veľa a mladí nemajú problém sa k nemu dostať.
Mladí ľudia a nielen oni si neuvedomujú, že alkohol je neurotoxín, ktorý doslova likviduje nervové bunky. Jedno také poriadne „ožratie sa“ zničí „nenávratne“ tisíce a niekdy až desaťtisíce nervových buniek…
Dlhodobé pitie alkoholu spôsobuje veľa chorôb. Spúšťa napríklad epilepsiu. Spôsobuje cirhózu pečene, časté zápaly celej tráviacej sústavy, ktoré môžu skončiť rakovinou. U mužov je to častá erektilná dysfuncia, ale najvážnejšie sú veľké poškodenia mozgu. Alkoholizmus ničí bielu mozgovú hmotu, myelín, ktorý je obalom nervových vlákien a je prenášačom nervových vzruchov. Úplne zjednodušene by sa dalo povedať, že alkoholik si svojím pitím doslova vypáli diery v mozgu. Polyneuropatia spôsobuje veľké problémy, tŕpnutie končatín, strata rovnováhy, svalová atrofia, bolesti… Niekdy sa stane, že telo odmieta alkohol, a prichádzajú abstinenčné záchvaty. Taký „absťák“, je obrovské peklo. Všetkým nezodpovedným deckám by som dopriala vidieť, čo to dokáže s človekom urobiť a ako taký človek príšerne trpí…
Alkoholizmus nespôsobuje len zdravotné ťažkosti, ale vo veľkej miere pôsobí na zmenu psychiky. Ženy a deti alkoholikov o tom vedia svoje, časté násilie, bitky, ničenie a rozpredávanie majetku.
Odborníci niekedy alkoholizmus označujú ako „rakovinu duše“, pretože spúšťačom tejto závislosti môže by všeličo. Osobné či rodinné problémy, nezvládnutá psychická trauma, frustrácia. Toto je dosť obvyklé u žien. Niekedy to môže byť doslova nuda a následné nezvládnutie pitia.
Najhoršie je odmietanie priznať si závislosť, len málo ľudí si to dokáže pripustiť a vyhľadá odbornú pomoc.
Pomoc nepotrebuje len samotný závislý, ale aj jeho najbližší a toto je veľký problém celej spoločnosti, pretože tú pomoc nedostávajú.
Nadmerné pitie je stále tolerované a pritom spôsobuje oveľa viac problémov v tejto spoločnosti ako je gamblerstvo či drogová závislosť.
Zatvárame oči pred týmto problémom a pritom ťažká otrava alkoholom môže skončiť rovnako smrťou ako aj predávkovanie drogami.
Viem, že alkohol v malom množstve pomáha, ale vieme každý odhadnúť tú svoju hranicu?
Z konope sa robí strašiak a pritom je liečivé, napríklad vo forme výťažkov, ktoré sa pridávajú do mastí, krémov a pod.a pomáhajú na rôzne kožné ochorenia a bolesti.
To, že deti na diskotékach a v baroch zapíjajú syntetické drogy alkoholom a často končia v nemocnici, nikoho z kompetentných netrápi…
Gamblerstvo je tu celé roky, ničí finančne celé rodiny a jedna novela zákona to nevyrieši.
Najhoršie je, že závislého človeka v podstate nijako nemôžete prinútiť, aby sa išiel liečiť. V tejto spoločnosti by to bolo porušenie jeho osobných práv. Môže to urobiť súd, ale až vtedy, ak sa pod vplyvom návykovej látky, alebo závislosti dopustí nejakého zločinu…
Naša spoločnosť je veľmi zvláštna.