Založ si blog

Piliere Zeme. . .

Tak sa volá svetoznáma kniha Kena Folletta.
Je to pútavo napísaný príbeh zo stredovekého Anglicka dvanásteho storočia, o stavaní prvej veľkej gotickej katedrály.
V čase deja románu, sa začala stavať iná, skutočná katedrála Notre-Dame v Paríži.
Hovorí sa, že kresťanské chrámy boli často stavané na miestach, ktoré boli posvätnými miestami predkresťanských kultúr, ktoré doteraz nazývame „pohanskými kultúrami“.
Gotické katedrály fascinujú nielen veriacich kresťanov celé stáročia svojou dokonalou stavbou a snahou priblížiť sa k Bohu, ale aj tým, že sa svojou veľkoleposťou snažili ukázať veľkosť kresťanského Boha.
Ale dá sa zmerať veľkosť a dokonalosť Boha?
Dá sa Boh zatvoriť do nádhernej kamennej stavby?
Čo sú v skutočnosti tie naozajstné „Piliere Zeme“?
Vždy som obdivovala neobyčajnú zručnosť kamenárov a staviteľov takýchto stavieb a premýšľala som, aká zvláštna sila ich viedla pri stavbe týchto, pre našu súčasnú kultúru, možno nepochopiteľných katedrál.
Možno to bola sila skutočných „Pilierov Zeme“. Tých pilierov, ktoré naša kultúra už nedokáže vnímať, pretože ich existenciu násilne potláča.
Duchovné „Piliere Zeme“, to nie sú len miesta späté s kresťanským náboženstvom a stavbami katedrál a kostolov, ale sú to miesta, ktoré považujeme dnes za atrakcie. Môžem len spomenúť napr. Stonehenge v Južnom Anglicku alebo magické Machu Picchu v Peru.
Tento týždeň som videla ohnivé inferno skazy katedrály Notre-Dame v Paríži.
Padajúca veža, prepadávajúca sa v ohnivom pekle plameňov, mi v jednom okamihu pripomínala skazu našej kultúry a spoločnosti. Spoločnosti, ktorá vedome zavrhla krásu a čistotu duchovného sveta. Nie, nemyslím tým kresťanského sveta, ale toho, ktorý nám celé veky ponúka návod na to, aby sme sa stali skutočnými ľuďmi, túžiacimi po múdrosti a poznaní.
Často sa vysmievame z kultúr a národov, ktoré možno žijú v materiálnej biede, ale v duchovnej čistote a v spätosti s prírodou a samotnou Zemou.
Zabúdame na to, že Zem žije vlastným životom. Žila ho aj pred érou ľudí a bude ho žiť aj po našom vyhubení.
Niekedy mám pocit, že Zem je už unavená neustálym plienením a drancovaním ľudí a napriek tomu, že máme možnosť vidieť jej skutočnú silu a aj silu živlov, správame sa ku nej ako morálni a kultúrni barbari.
Nevážime si ju, vysmievame sa zo skutočného duchovna a pohŕdame darmi, ktoré sme od nej dostali.
Rúcame duchovné „Piliere Zeme“ a vo vlastnej hlúposti, nadutosti a pýche, si neuvedomujeme, že v skutočnosti ničíme samých seba a budúcnosť našich potomkov.

Socializmus s ľudskou tvárou. . .

22.08.2019

Včera popoludní som počúvala spomienky, ktoré vysielala jedna z rozhlasových staníc, na udalosti, ktoré sa odohrali v auguste 68. Bola tam aj anketa, v ktorej sa pýtali ľudí ako oni vnímali viac »

Niečo na tom Ficovi je. . .

20.08.2019

Pomyslela som si, keď som si prečítala nový komentár pána Vagoviča, ktorého titulok znel „Fico je vystrašený na smrť“. V posledných dňoch nabralo šírenie nielen Kočnerohystérie, ale viac »

Klamstvo ako nástroj moci. . .

18.08.2019

Stačí, aby bolo pekne sformulované, bolo podložené faktami s prívlastkami „ údajne, vraj, určite“, vyrobenými na objednávku a povedané v pravý čas. Pre istotu ho treba prikrášliť srdcervúcim viac »

Youtube

YouTube zablokoval za kampaň proti protestom v Hongkongu 210 kanálov

23.08.2019 08:31

Tie sa totiž podľa YouTube zrejme stali súčasťou koordinovanej kampane namierenej proti protestom v Hongkongu.

elektromobil, nabijanie elektromobilu, nisan, nabijacia stanica,

Milión elektrických áut o štyri roky. Nemci chcú rázne pohnúť elektromobilitou

23.08.2019 08:10

Nemecká kancelárka Angela Merkelová očakáva, že na nemeckých cestách bude najneskôr do roka 2022 milión elektrických vozidiel.

Patriot / USA / armáda /

USA definitívne stiahli ponuku predaja systému Patriot Turecku

23.08.2019 07:52

Dôvodom je rozhodnutie Ankary zaobstarať si ruský systém S-400, ktorého prvú dodávku už Moskva realizovala.

BRAZIL-ENVIRONMENT/WILDFIRES

Bolsonaro kritizoval Macronov návrh riešiť požiare v Brazílii na summite G7

23.08.2019 07:21

Podľa brazílskeho prezidenta ide o "koloniálnu mentalitu, nevhodnú v 21. storočí".