Svet falošných ilúzií. . .

12. apríla 2019, devana, Nezaradené

Pred pár dňami, som jednému z mojich priateľov, poslala hudbu. Skladbu, ktorá bola doplnená videom, so scénami z jednej veľmi známej počítačovej hry. Scénky vyzerali veľmi realisticky, aj keď všetko bolo vytvorené počítačovou grafikou.
Obaja sme boli prekvapení z dokonalého sveta falošných ilúzií.
V skutočnosti v takomto svete žijeme. Sme obklopení falošnými ilúziami, ktorým veríme, že sú pravdivé.
Žijeme vo svete falošného šťastia, dokonalosti a krásy, bohatstva.
Žijeme vo svete falošných citov, lásky a priateľstva.
Žijeme vo svete falošných hodnôt a morálky.
Mnohí ľudia, už nedokážu odlíšiť realitu od sveta týchto falošných ilúzií.
Žijú v bubline šťastia, ktoré im prináša konzumná spoločnosť. Spoločnosť, ktorá dokonalosť a krásu človeka vníma povrchným spôsobom, hlásajúcim, že len mladý, módne nahodený človek, s vyšportovanou a štíhlou postavou môže byť krásnym. Tento kult krásy mladosti a tela, naopak dokázal zničiť mnoho ľudí, ktorí sú už len karikatúrami samých seba.
V oblasti umenia sú obdivované a považovanú za krásne a dokonalé diela, ktoré v mnohých vyvolávajú pocit hnusu, ale vraj sú krásne a dokonalé tým, že „šokujú“.
Ľuďmi okázalé hromadenie hmotných vecí, len aby ukázali tým ostatným, že na to majú, tiež prináša ilúziu falošného šťastia a bohatstva. Ukáže sa to najmä vtedy, keď vidíme, že koľkí si toto všetko, si mnohí kupujú na dlh.
Virtuálny priestor falošného priateľstva, kde sú za priateľov považovaní anonymní ľudia, ktorí lajkujú príspevky a vyjadrenia, zverejňované zo súkromia mnohých , ktorí veria falošnému svetu citov, ničia skutočnú hodnotu priateľstva. Lascívne predvádzanie sa ľudí, nahota a sex na predaj, vytvárajú zdeformovaný pohľad na lásku.
Svet, riadiaci sa jedinou hodnotou, ktorou sú peniaze a bohatstvo, považuje život vo falošných ilúziách pravdy za normálny. Pravdy, vytváranej tak, aby slúžila tým, ktorí ovládajú ľudí žijúcich vo svete falošných ilúzií.
A ľudia?
Tí si vďaka dokonalým ilúziám neuvedomujú klamlivosť toho, čo ich obklopuje. Veria tomu, čo vidia a tomu, čo počujú. Mnohým tento svet falošných ilúzií vyhovuje. Myslia si, že slobodne premýšľajú a rozhodujú o vlastnom živote, ale vôbec si neuvedomujú, že preberajú myšlienky a názory, ktoré sú im predkladané svetom falošných ilúzií.
Svet falošných ilúzií je presne taký istý ako „vymakaná“ počítačova hra. Dokonale prepracovaný, krásny, dokáže zaujať, ale v skutočnosti klamlivý, virtuálny, prázdny a bezduchý. Prinášajúci síce chvíľkové potešenie, ale o to krutejšie precitnutie do skutočného sveta, bez falošných ilúzií.

Vďaka milý Navaja MM za inšpiráciu.