Založ si blog

Čas jesenných hmiel. . .

Prichádza pomaly, nebadane spolu so skracujúcim sa dňom. Pred pár dňami bolo o piatej ráno svetlo a vychádzalo slnko a v posledných dňoch som sa zobudila už do tmy.
Často pozorujem ako jesenná hmla pomaly prichádza od neďalekej rieky a zastiera celé okolie, niekedy tak, že po chvíli nevidno stromy v záhrade.
Ako pribúdajú ranné hodiny, tak hmla postupne redne a slnko sa cez ňu po troške prediera, až kým úplne nezotrie z krajiny jej mliečno-biely mejkap.
S rannými hmlami prichádza chladnejšie počasie, aj keď cez je deň ešte stále krásne teplo.
Pripomína mi to náš ľudský život, keď pomaly starneme. Pribúdajú roky, vrásky, šediny. Ešte sa cítime plní sily a mladí, ale čas nám občas pripomenie, že po dlhom, teplom lete prichádza jeseň života. Hmla a poletujúce vlákna „babieho leta“ pripomínajú sivé vlasy, skracovanie dňa a pribúdajúca tma roky, ktoré nemôžeme zastaviť a postupné ochladzovanie sa je ako keď sa vek prejaví únavou, či chorobami.
Spomenula som si, ako som život, lásku a manželstvo prirovnala k ročným obdobiam v príhovore na sestrinej svadbe.
Bola som trošku prekvapená, ale aj veľmi potešená, keď ma poprosila, aby som tento slávnostný prejav predniesla práve ja.
Premýšľala som nad tým, čo poviem, mala som veľkú radosť z jej šťastia. Ako pribúdali povinnosti a prípravy na svadbu, myslela som na to, čo budem hovoriť, čoraz menej. Síce mi občas blikla myšlienka, napíš si niečo, ale stále som to odkladala. Bolo krásne jesenné počasie a mňa napadlo, že by som mohla použiť symboliku ročných období.
V sobotu ráno, keď sme nasadli do auta som bola pevne rozhodnutá, že ten príhovor dám dokopy a sestru nesklamem.
Ale…Po prácnom pečení koláčikov na svadbu, som bola unavená ako malé mača a driemala som skoro celú cestu.
Keď sme dorazili, nastal svadobný blázinec, pomáhala som sestre obliekať šaty, rozprávali sme sa, robili výslužky a zrazu bol čas ísť do kostola.
Nádherný obrad sa skončil a ja som na príhovor v tom zhone úplne zabudla.
Sedeli sme v reštaurácii a brat ma vyzval, aby som povedala pár slov.
V tom okamihu som dostala úplne okno. V hrôze som si zobrala pohár s prípitkom a vyzunkla som ho na ex. Manžel sa na mne trošku zabával a nenápadne mi posunul svoj pohár. Postavila som sa a nadýchla som sa, netušila som, čo mám povedať. Pozrela som von oknom. Zapadajúce slnko osvetľovalo krásne sfarbené lístie stromov. Ani neviem ako som začala rozprávať, nevnímala som čas, ani ľudí, len sestru s jej mužom. Nepamätám si, čo som hovorila, ale keď som skončila bolo úplné ticho, všetci boli dojatí a plakali…
Áno, láska , manželstvo aj život pripomína ročné obdobia a my by sme mali byť vďační za každé z nich a prežiť ich najlepšie ako vieme.

Svetlé zajtrajšky. . .

15.10.2018

Často som sa stretávam s posmešnou kritikou minulého režimu, ktorý budoval svetlé zajtrajšky, bol zaostalý, skostnatelý, neslobodný a nedemokratický a všetko, čo sa za 40 rokov urobilo, bolo viac »

Strach zo života. . .

11.10.2018

Vždy, keď mám chvíľku voľna, pozorujem nevšedno - všednú krásu, ktorá nás obklopuje. Cestou v autobuse som sledovala každoročnú jesennú nádheru. Slnko zametalo posledné zbytky hmly a viac »

Slovenské mäso. . .

10.10.2018

Dnes som tu na portáli zachytila dva výborné články p.Jozefa Sedláka, ktorý veľmi pravdivo popísal realitu slovenského chovu dobytka, ale aj situáciu na bitúnkoch. Produkcia mäsa na Slovensku viac »

dane, kalkulačka, vyúčtovanie, účet, odvody, dôchodok, výnos

V daňových rajoch je 4 826 slovenských firiem

16.10.2018 15:00

V daňových rajoch v súčasnosti sídli spolu 4 826 slovenských firiem s podielom na základnom kapitále vo výške takmer 10,5 miliardy eur.

Mayovia 1

Slovenskí vedci pomohli odkryť tajomstvá Mayov

16.10.2018 15:00

Slovenským vedcom pomohla odhaliť tajomstvá mayskej civilizácie aj nová metóda skenovania pralesa z lietadla.

CSU, nemecko, bavorsko, horst seehofer

V Bavorsku sa začnú v stredu sondovacie rozhovory o novej vláde

16.10.2018 14:58

Šéf Kresťanskosociálnej únie Seehofer chce rokovať so všetkými parlamentnými stranami okrem protiimigračnej AFD.

foto-sita-coop

COOP Jednota: Po zavedení odvodu by sme sa prepadli do straty

16.10.2018 14:55

Pre spotrebné družstvá v rámci skupiny COOP Jednota by zavedenie 2,5-percentného odvodu z čistého obratu znamenalo pád do straty, tvrdí šéf COOP.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 690
Celková čítanosť: 1256135x
Priemerná čítanosť článkov: 1820x

Autor blogu

Kategórie