Založ si blog

Politický panteón. . .

Nedávno som mala možnosť počuť zopár tzv. „Mariánskych piesní“.
Hovorí sa, že „viera“ je dar, pretože ľudia vďaka nej dokážu prežiť aj tie najhoršie chvíle v živote.
Podobná viera sálala aj z textov tých piesní.
Nie, nebudem písať o religiozite Slovákov, ale o ich viere.
V niektorých textoch piesní boli prosby o pomoc, aby Panna Mária ochraňovala ťažko skúšaný národ a orodovala zaň u svojho syna.
Pri počúvaní týchto piesní som si uvedomila, akú mentalitu má mnoho Slovákov.
Potrebujú vieru v nejakého hrdinu, či božstvo, ktorí by za nich prevzali zodpovednosť za ich vlastné životy, národ, štát.
Ako keby si nechceli uvedomiť, že ich problémy nevyrieši nejaký Jánošík, ktorý bohatým bral a chudobným dával, alebo nadprirodzená bytosť, žijúca niekde na nebesiach.
Toto je jeden z veľkých omylov nášho národa. Mnoho ľudí odmieta prevziať zodpovednosť za to ako žijú a za vlastné skutky, je jednoduchšie viniť za vlastné zlyhania a chyby niekoho iného, alebo čakať, že ich problémy zázračne vyrieši nejaký rozprávkový hrdina, či božstvo.
Žiaľ, ich slepá a oddaná viera sa často prejavuje v každodennom živote. Napríklad aj v slepej viere a zbožšťovaní politikov, či politických strán, ktorým neustále veria, že im pomôžu a vyriešia ich problémy.
A preto máme na Slovensku politický panteón ľudí, ktorí sa začali hrať na bohov a vďaka ľudskej naivite, slepej viere a nezodpovednosti sa správajú horšie ako bohovia gréckeho pantéonu a myslia si, že môžu vládnuť a rozhodovať nad bytím, či nebytím nášho štátu a jeho občanov.
Títo si začali vychovávať svojich oddaných prívržencov, ktorí presadzujú a obhajujú ich konanie a tých, ktorí nesúhlasia oficiálnym „štátnym náboženstvom“ prenasledujú rôznymi spôsobmi.
Žiaľ, vyzerá to tak, že ľuďom vyhovuje takýto model novodobého vládnutia a radšej budú kľačať a prosiť, ako by sa mali postaviť na vlastné nohy tým, že prevezmú zodpovednosť nielen za svoje životy, ale aj za štát a národ, ako to urobili tí pred nimi, ktorých táto moc znevažuje a dehonestuje.
Časy rozprávok a viery v ľudových hrdinov, ktorí mali zázračné schopnosti a konali dobro, už dávno skončili.
Nahradila ich drsná realita novodobých hier o tróny a moc.
Veď moc treba prevziať a zmeniť politickú mapu Slovenska, nech to stojí, čo to stojí…

Prečo svet nepotrebuje básnikov. . .

25.10.2018

Dnes som si prečítala článok o Sergejovi Jeseninovi, ktorého verše mám veľmi rada. Napriek svojej krehkosti sú silné, také silné, že z nich zabolia duša i srdce. Vnoria sa do nich ostrosťou viac »

Listy Majstrovi. . . O ľudskosti.

17.10.2018

Majster Konfucius, často čítam Vaše vzácne myšlienky, aj keď sú staré 2500 rokov. Je v nich všetko to, čo ľudia potrebujú vedieť, aby boli a ostali ľuďmi a dokázali zachovať ľudský viac »

Svetlé zajtrajšky. . .

15.10.2018

Často som sa stretávam s posmešnou kritikou minulého režimu, ktorý budoval svetlé zajtrajšky, bol zaostalý, skostnatelý, neslobodný a nedemokratický a všetko, čo sa za 40 rokov urobilo, bolo viac »

Nikola Gruevski

Macedónsky expremiér Gruevski utiekol do Maďarska

13.11.2018 22:26

Skopje vydá na politika medzinárodný zatykač.

Bratislava

Ochrana ovzdušia v Bratislave je nedostatočná

13.11.2018 22:05

Bratislavský Integrovaný program na zlepšenie kvality ovzdušia bol vydaný v rozpore s platnou slovenskou i európskou legislatívou, rozhodol o tom Krajský súd v Bratislave.

John Kelly

Trump vraj chystá ďalšiu vládnu zmenu, prepustí tiež Kellyho

13.11.2018 21:02

Personálny šéf amerického prezidenta zrejme sám nerezignuje.

knihy, papiere, dokumenty, byrokracia

Dosluhujúca starostka Brunoviec po voľbách pálila dokumenty

13.11.2018 20:31

Júlia Masárová cez okno úradu podávala dokumenty pracovníčke škôlky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 692
Celková čítanosť: 1284536x
Priemerná čítanosť článkov: 1856x

Autor blogu

Kategórie