Založ si blog

Je to normálne?

Včera som chvíľku pozerala správy v našej spravodajskej tv. Zaujala ma „analýza“ toho, že na Slovensku sú najdrahšie potraviny zo štátov V4. V susedných krajinách sú lacnejšie v priemere o 14%. Porovnávali sa ceny rovnakých nákupných košíkov a napríklad nákup za 100 eur na Slovensku by v Poľsku vyšiel na 72 eur. V reportáži sa hovorilo o tom, že naši občania, ktorí bývajú blízko hraníc s týmito krajinami využívajú lacné nákupy v pohraničí.
Analýzu toho, koľko človek ušetrí, ak nakúpi lacnejšie, dokážu urobiť všetci tí, ktorí tieto nákupy využívajú a nepotrebujú na to ani ekonomické vzdelanie a ani sa tváriť ako odborníci v danej oblasti.
Žiaľ, z reportáže som sa nedozvedela pravú príčinu toho, prečo máme tak drahé potraviny. Vyhovárať sa na „euro“ a jeho kurz voči ostatným štátom, kde ešte euro nemajú je veľmi chabá výhovorka.
O čom sa napríklad v takej reportáži nikto nedozvie je aj to, aká je skutočná kvalita potravín a aké zastúpenie majú slovenskí výrobcovia.
Ako príklad by sa dal uviesť jeden obchodný reťazec, ktorý je známy tým, že stavia po Slovensku detské ihriská.
Ten istý v Poľsku, ponúka mlieko a mliečne výrobky, syry, maslo, mäso a mäsové výrobky, zeleninu a ovocie, ale aj iné druhy potravín, vyrobených priamo v PL, u nás je to úplne mizivé percento a to nehovorím o úplne inej kvalite potravín vyrobených pre poľský domáci trh a tie, ktoré sú vyrobené pre naše obchody pod tou istou značkou v iných štátoch.
Aj toto je jeden z mnohých príkladov, ako sme na tom s domácou produkciou potravín a potravinou sebestačnosťou.
Je to normálne?
V jednom štáte sa predávajú výrobky pod značkou reťazca vyrobené priamo u nich a u nás sa robí reklama na pár výrobkov vyrobených na Slovensku, ktoré sa v obchode dajú kúpiť.
Podobných oblastí je veľa. Ľudia si občas zanadávajú, ale nežiadajú od kompetentných ani vysvetlenie danej situácie, ale ani nápravu.
Pred časom sa hovorilo o tom, aké nekvalitné potraviny sa k nám dovážajú a aj to, že naši predstavitelia budú žiadať nápravu, ale nehovorilo sa o tom, že by sa mali vyrábať kvalitné potraviny priamo u nás. Trvať na kvalitných, doma vyrobených potravinách asi nie je normálne.
U nás je normálne protestovať a robiť pouličné párty. Alebo učiť mladých, ako sa robí pravý nefalšovaný „disident“ na spôsob Pussy Riot.
Ak si z nich skutočne vezmú príklad, tak nasledovné protesty budú veľmi zaujímavé.
A potom si náš pán prezident, ktorý má svoj vlastný pohľad na obchodné a ľudské práva, konečne splní svoj veľký americký sen a prevezme moc nad Slovenskom a my sa dozvieme, prečo sú u nás také drahé potraviny a vlastne všetko, čo potrebujeme k prežitiu. Dozvieme sa, že u nás sú obchodné práva nadradené nad tými ľudskými už skoro tridsať rokov.
Obchodníci určujú ceny a Slovač musí nakupovať to, čo im predhodia.
Je to normálne?
Pre tých, ktorí nám vládnu, to normálne je a chamtivosť obchodníkov, ktorá tu prekvitá celé desaťročia, nezakryjú a neospravedlnia ani náplasťami v podobe sociálnych balíčkov.
Pre tých, ktorí by tento štát riadili a spravovali, by to normálne nebolo a žiadali by nápravu.
Ale to by sme museli žiť v spoločnosti, kde by ľudia volili zodpovedných ľudí a nie politikov, ktorí sa až trasú po moci a vydávajú nenormálne veci za normálne.

Je Slovensko bohatý štát?

18.09.2018

Obedy zadarmo pre školopovinné deti a takisto bezplatné cestovanie vlakom pre žiakov, študentov a dôchodcov si môže dovoliť bohatý štát. Takisto nákup bojových lietadiel, vrtuľníkov a inej viac »

Čas jesenných hmiel. . .

15.09.2018

Prichádza pomaly, nebadane spolu so skracujúcim sa dňom. Pred pár dňami bolo o piatej ráno svetlo a vychádzalo slnko a v posledných dňoch som sa zobudila už do tmy. Často pozorujem ako jesenná viac »

Trh márnosti. . .

13.09.2018

Bola moja prvý myšlienka, keď som videla tu na portáli fotografiu "živého Kena", bizarnej postavičky muža, ktorý urobil všetko preto, aby sa podobal na svoju milovanú plastikovú bábiku. V viac »

chemnitz, pochod

Iračana podozrivého zo zabitia v Chemnitzi prepustili na slobodu

18.09.2018 15:48

Či vo vyšetrovacej väzbe zostane druhý zadržaný podozrivý, 23-ročný Sýrčan, nie je zatiaľ jasné.

doláre

Odvetné čínske clá voči USA zasiahnu tovar za 60 miliárd USD

18.09.2018 15:36

Čína oznámila, že uvalí odvetné clá na tovary z USA v hodnote 60 miliárd USD (51,41 miliardy eur).

Gabčíkovo, kontrolná obhliadka

Na jar začnú modernizovať Gabčíkovo za 145 miliónov eur

18.09.2018 15:33

Vodné dielo Gabčíkovo je pripravené na modernizáciu svojich plavebných komôr. Začne sa na jar.

reality, byvanie, dom, stare mesto

Staré Mesto si neprenajme Mýtny domček, podmienky sú vraj nevýhodné

18.09.2018 15:24

Na dnešnom zasadnutí miestneho zastupiteľstva o tom rozhodli staromestskí poslanci.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 678
Celková čítanosť: 1222339x
Priemerná čítanosť článkov: 1803x

Autor blogu

Kategórie