Založ si blog

Mária Magdaléna a mnoho ostatných. . .

Viem, že mnohí budú namietať, že Mária Magdaléna je len fiktívnou postavou v Biblii.
Skutočnosťou je, že Biblia a Kresťanstvo ovplyvňujú život, kultúru, politiku vlastne skoro všetko v Európe už 2000 rokov.
Takže, či je Mária z Magdaly skutočnou, či fiktívnou postavou je úplne nepodstatné.
Podstatné je to, ako ju vníma Cirkev a ako sa vyjadruje k jej osobe.
To, že ju cikev vyhlásila a považuje za sväticu a patrónku kajúcich prostitútiek, nemení nič na tom, že ju stotožňuje s mnohými ženami…
Najmä so známou ženou “hriešnicou”.
Aké je jednoduché niekomu vypáliť znamenie “hriešnika”, poznáme aj teraz v súčasnosti.
Mária Magdaléna bola známa tým, že Ježiš z nej vyhnal sedem zlých duchov a ona sa stala jednou z jeho najvernejších učeníčiek.
V polovici minulého storočia boli objavené nové zvitky, ktoré sa nazývajú Evanjelium Márie Magdalény a Filipovo evanjelium, tieto však patria medzi apokryfné knihy, ktoré cirkev nepovažuje za podstatné.
Píše sa v nich o ľúbostnom vzťahu medzi Ježišom a Máriou, teda úplne normálnom vzťahu dvoch ľudí, ktorý však nezapadal do mocenskej koncepcie novovzniknutej cirkvi a nezapadá doteraz.
Viaceré zmienky z Biblie však svedčia o ich veľmi blízkom vzťahu. Pri kríži popraveného mohla zostať najbližšia rodina, pri snímaní tela a jeho úprave do hrobu tak isto. Mária zostala pri hrobe do rána, tak, ako by zostala milujúca žena a podľa legendy sa stala prvým svedkom Ježišovho “zmŕtvychvstania”. Ježiš sa ukázal človeku, ktorého najviac miloval a dôveroval mu. Takže Mária mohla priniesť o ňom správu ostatným.
Na základe tohoto svedectva vzniklo nové svetové náboženstvo a Mária, ktorá bola jeho dušou, zrazu nemala miesto vo svete, ktorý zmenil život celého kontinentu. Bol to svet boja o moc, vplyv. Krutý svet chamtivosti, mamonárstva, pýchy, závisti, nenávisti…
Je známe, že Mária mala veľké konflikty ohľadom smerovania nového náboženstva s Petrom, o ktorom sa dnes tvrdí, že je zakladateľom kresťanstva.
Celé dejiny rannej cirkvi až do Nicejského koncilu sú poznačené bojom o moc a vzájomným vyvražďovaním sa.
Po Ježišovej filozofii okrem pár podobenstiev, ktoré sa dajú vykladať rôzne, nezostalo skoro nič.
Ako sa dá jednoducho pripraviť človek o dobré meno? Jednoducho, stačí na neho nakydať ničím nepodloženú špinu, ohovoriť ho, onálepkovať ho.
Máriu Magdalénu označili za prostitútku. Mužský spôsob, ako čo najviac ponížiť ženu.
Zničili jej povesť milujúcej ženy a urobili z nej predajnú ženu.
Tento spôsob sa cirkvi osvedčil a používa ho doteraz. A nielen cirkev.
Kritizujeme vzťah moslimov ku ženám, ale ako sa podpísalo kresťanstvo na vzťahoch mužov k ženám?
Veď koľko z nich vo svete žije stále v podriadenom vzťahu k mužom?
Nadradenosť mužov je stále považovaná aj v dnešnom svete za niečo normálne.
Prejavuje sa rôzne. Len skutočne inteligentný a osobnostne silný muž dokáže vidieť v žene rovnocenného partnera a dá jej to aj najavo.
A práve za toto bojovali ženy v minulom storočí, aby neboli považované len za lacnú pracovnú silu v domácnosti a nástroj potešenia mužov, ale hlavne kvôli tomu, aby mohli byť skutočnými ženami, cítiacimi, premýšľajúcimi. S vlastným názorom, dušou.
Je mi ľúto, že mnohé ženy toto snaženie nepochopili a znova sa tak stáli len hračkami mužov, ktorí nimi manipulujú a robia z nich hybridy medzi mužom a ženou, alebo lacný predajný tovar.
V minulosti boli múdre a silné ženy označované za bosorky a fľandry a tak bolo s nimi aj zaobchádzané. Koľko žien skončilo umučených a zavraždených kresťanskou inkvizíciou, len preto, že sa vzopreli mužskému svetu, alebo ukázali, že vedia premýšľať?
V súčasnosti je upaľovanie zakázané, ale mnohé ženy sú práve preto, že rozmýšľajú diskreditované a nielen ženy.
Všetci tí, ktorí sa snažia isť proti prúdu, ktorý si vznešene hovorí “západné hodnoty”, začínajú byť prenasledovaní za svoje názory štátnou mocou, tak ako boli prenasledovaní heretici cirkvou…
História sa neustále opakuje…

Úžasný kapitalizmus – kauza vajíčka a iný podpultový tovar. . .

17.11.2017

Tak sa nám pomaly končí sviatočný deň, v ktorom si všetci demokrati pripomenuli víťazstvo nad totalitou, ktorá nás tu "morila" 40 rokov a padla kvôli dlhým radom na banány a mandarínky. viac »

Pár ponovembrových spomienok. . .

17.11.2017

Veľmi som túžila po lepšom svete. Po zmene k lepšiemu a spravodlivejšiemu zriadeniu. Túžila som po tom, aby môjho starého otca už nikdy nezobrali na výsluch a nevyhodili pred domom dobitého... viac »

Národ holubičí. . .

16.11.2017

Počúvala som rozhlasovú reláciu o našom skvelom hercovi a recitátorovi Viliamovi Záborskom. Na konci relácie zaznela v jeho nádhernom a oduševnenom prevedení báseň Sama Chalupku - Mor ho! viac »

Šéf Toyoty: Elektromobily nie sú pripravené pre masovú výrobu

17.11.2017 22:35

Šéf Toyoty Takeši Učijamada nepovažuje amerického priekopníka vo výrobe elektrických vozidiel Tesla za vzor hodný kopírovania.

John F. Kennedy, Jacqueline Kennedy

Zverejnili ďalších 10 744 materiálov súvisiacich s atentátom na prezidenta Kennedyho

17.11.2017 21:02

Americký národný archív informoval, že 8 336 materiálov zverejňujú úplne a 2 408 čiastočne, pričom 144 sa dostane na verejnosť úplne po prvý raz.

Tesla Semi

Tesla ukázala novinky. Elektrický ťahač a roadster

17.11.2017 20:00

Prototyp elektrického ťahače Tesla Semi a nový športový kabriolet Roadster predstavil vo štvrtok americký výrobca elektrických vozidiel Tesla.

ITAPA 2017: Otvorenie kongresu

Svet zaplavujú dáta neznámych vlastníkov

17.11.2017 20:00

Dáta sa stávajú tovarom. Čoraz väčší počet digitálnych zariadení produkuje záznamy o ľudskej činnosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 474
Celková čítanosť: 720615x
Priemerná čítanosť článkov: 1520x

Autor blogu

Kategórie